Nowa ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż zyskuje na popularności, lecz na skorzystanie z niej zdecydowało się w roku ubiegłym zaledwie 14% przedsiębiorstw. Mówi się, że w roku bieżącym z ulgi B+R ma zamiar skorzystać blisko 33% firm w Polsce.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 02.08.2018
Udostępnij:

Nowa ulga pozwala na obniżenie podatku dochodowego za rok 2017, lecz 16% firm, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe, nie ma o tym pojęcia. Blisko 12% firm przyznało, że w kolejnych trzech latach środki przeznaczone na działania innowacyjne zostaną obniżone (w zeszłym roku nie planowała tego żadna firma).


 

Ulga, a trudności
 

Aż 64% firm wskazało, że największym kłopotem podczas korzystania z ulgi jest zbyt obszerna dokumentacja50% przedsiębiorców wskazało, że problematyczna jest klasyfikacja kosztów, które kwalifikują się, aby skorzystać z ulgi podatkowej. 43% badanych przedsiębiorstw poinformowało, że ewidencja rachunkowa kosztów kwalifikowanychpoprawna identyfikacja działań lub projektów, które zaliczają się do działalności B+R jest również sporą trudnością.

Ulga a korzyściFirmy badane przez KPMG oświadczyły, że korzystanie z ulgi B+R pozwala na realizację nowych projektów, wykorzystując do tego zaoszczędzone na uldze pieniądze. Ponadto firmy jako korzyść wskazały także możliwość dokupienia sprzętów B+R. Z badania wynika także, że 29% firm w ramach zaoszczędzonych pieniędzy zatrudnia ekspertów od działań badawczo-rozwojowych, zaś 43% przedsiębiorstw środki przeznacza na takie cele, jak na przykład finansowanie bieżącej działalności, czy ogólny rozwój przedsiębiorstwa.


 

Działania innowacyjne

41% przedsiębiorstw prowadzi działalność B+R na własną rękę. 38% badanych wskazało, że przy tego typu działalności współpracuje z firmami niepowiązanymi, zaś 11% z firmami powiązanymi. Z jednostkami naukowymi przy działalności badawczo-rozwojowej współpracuje 26% ankietowanych firm.
 

Komentarze