zadluzenia.com
zamknij

Raport KNF dot. SKOKów

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła raport z audytu, który odbył się w Spółdzielczych Kasach Oszczędniościowo-Kredytowych. Jednocześnie Komisja zastrzegła, że nie jest to ostateczny dokument - pomimo tego raport odbił się głośnym echem w świecie finansów.

 

Do października 2012 roku finanse SKOKów były mało przejrzyste wskutek regulacji prawnych. Po długiej politycznej batalii dokonano nowelizacji prawa, na podstawie której SKOKi zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Rezultatem tych zmian jest m.in. przeprowadzenie wspomnianego audytu, który pierwszy raz dostarcza tak wielu informacji finansowych. Niestety mało optymistycznych.

 

Tylko 27 Kas (na 55 ogółem) osiagnęło zysk netto. Również tylko 27 Kas osiągnęło wymagany współczynnik wypłacalności. Ponad 30% kredytów kwalifikuje się jako zobowiązania przeterminowane. 6 Kas ma ujemne fundusze własne - to tylko niektóre z głośnych "faktów" z raportu. Słowo "fakt" nieprzypadkowo daliśmy w cudzysłów, bowiem Komisja zastrzega, iż mogą pojawić się błędy wynikające z trudności intepretacyjnych.

Atmosferę dodatkowo podgrzewa oświadczenie rzecznika prasowego SKOKu, dostępne m.in. pod adresemhttp://prnews.pl/wiadomosci/oswiadczenie-rzecznika-prasowego-krajowej-skok-6546937.

 

Raport i prezentacja znajdują się na oficjalnej stronie internetowej KNF, pod adresem http://www.knf.gov.pl/index.html (dział aktualności, wpis z datą 6 czerwca 2013 roku).

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY