2 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie

2 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie

author
Aneta Jankowska
06 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Szlachetna Paczka informuje w “Raporcie o biedzie 2017”, że ubóstwa i wykluczenia społecznego doświadcza aż 8 milionów Polaków. W skrajnej biedzie żyje już 2 miliony Polaków, czyli tyle, ile mieszka w stolicy.

Potrzebujący są dookoła nas

5% Polaków nie stać na zapewnienie sobie i swoim dzieciom minimum egzystencji. Nie mają pieniędzy na podstawowe potrzeby, co prowadzi ich do biologicznego wyniszczenia. Jedną z najbardziej potrzebujących jest Pani Ludwika, która ma 77 lat. Jej historię możemy przeczytać w raporcie Szlachetnej Paczki:

Pani Ludwika ma 77 lat i choć z mężem rozstała się dawno temu, do dziś zostały jej po nim „pamiątki". Ślady bicia na twarzy, źle zrośnięte złamania, koszmarne wspomnienia. Jedyną radością jej życia był syn, którego sama wychowywała. Gdy zmarł przedwcześnie 15 lat temu, zgasła w niej ostatnia nadzieja. Dziś pani Ludwika nie ma nawet prawa do emerytury. Żyje za 533 zł miesięcznie (zasiłek pielęgnacyjny i z MOPS-u). Nie stać jej na ogrzewanie, ani na podstawowe środki czystości. Gdyby nie sąsiedzi, nie miałaby co jeść". 

Źródło: www.szlachetnapaczka.pl

Wielu Polaków, nie tylko Pani Ludwika, znajduje się w opłakanej sytuacji. Szlachetna Paczka informuje, że u 1 300 rodzin spośród wszystkich włączonych do akcji (6% ogółu) miesięczny dochód na osobę nie przekracza 100 zł, a 81 rodzin nie ma gdzie mieszkać. W dzisiejszym świecie część z nas nadal nie ma w domach toalet czy nawet dachu nad głową. 

Co czwarty rodzic, które samodzielnie wychowuje i utrzymuje dzieci nie ma czasu, aby odpocząć. Także co czwarty, z powodu braku pieniędzy, rezygnuje z wykupu najpotrzebniejszych lekarstw dla dzieci. Co więcej, z leczenia rezygnuje również wiele gospodarstw domowych, w których żyją osoby starsze. Ich wydatki na leki wynoszą średnio blisko 500 zł miesięcznie.

Skąd bierze się ubóstwo ?

Bieda i ubóstwo często dotyka Polaków nie z ich winy. Raport pokazuje, że istotną część w tej grupie stanowią dzieci. Według danych Szlachetnej Paczki, w 2016 roku trwałego ubóstwa doświadczyło 13% niepełnoletnich Polaków. Co czwarty był już zagrożony ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Zła sytuacja to również przypadłość osób, które dopiero co wkraczają w dorosłe życie. Szlachetna Paczka podaje, że 43% młodych Polaków pracuje, a mimo to co czwarty z nich żyje za mniej niż 200 zł miesięcznie. 

Posiadanie pracy nie daje gwarancji zapewnienia rodzinie minimum egzystencji. Co czwarty Polak pracuje na umowie tymczasowej, ale nawet wśród zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, co dwudziesta osoba jest narażona na biedę" – czytamy w raporcie.

8 faktów o biedzie w Polsce

1. 8 mln Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego.

2. W skrajnej biedzie żyje w Polsce tyle samo ludzi, ile mieszka w Warszawie. Nie stać ich na realizację nawet tych potrzeb, których niezaspokojenie prowadzi do biologicznego wyniszczenia.

3. Co piąte gospodarstwo domowe z kredytem zaciąga kolejne długi tylko po to, by mieć za co spłacać wcześniejsze zobowiązania.

4. Gospodarstwa domowe, w których żyją osoby starsze, muszą wydawać na leki średnio prawie 500 zł miesięcznie.

5. Blisko połowa osób niepełnosprawnych deklaruje, że nie zawsze starcza im na jedzenie.

6. Posiadanie pracy nie daje gwarancji zapewnienia rodzinie minimum egzystencji. Co czwarty Polak pracuje na umowie tymczasowej, ale nawet wśród zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, co dwudziesta osoba jest narażona na biedę.

7. Co czwarty rodzic samodzielnie wychowujący i utrzymujący dzieci nie ma kiedy odpocząć. Również co czwarty, z powodu braku pieniędzy, rezygnuje z wykupu lekarstw dla siebie lub dzieci.

8. W co siódmym polskim gospodarstwie domowym z powodu braku pieniędzy osoby rezygnują z wykupywania lekarstw albo leczenia zębów.

Źródło: www.szlachetnapaczka.pl

Wszyscy, którzy chcą pomóc Szlachetnej Paczce w walce z ubóstwem wśród Polaków, mogą to zrobić na stronie: www.szlachetnapaczka.pl

Źródło: www.szlachetnapaczka.pl

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Złotów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Złotowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
03 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Sukces infolinii PKO Banku Polskiego

PKO BP w badaniu infolinii bankowych pokonało dziesięć innych infolinii i zdobyło ogółem 95,7 punktów. Wysoką ocenę otrzymał od ankieterów również kanał internetowy.

author
Dominika Byczek
06 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Spłata zadłużenia bez rejestracji w Kruk

Do tej pory, aby skorzystać z usług firmy Kruk w celu spłaty swojego zadłużenia online, należało dokonać rejestracji. Dzięki wspólnej inicjatywie Kruka i trójmiejskiej firmy Blue Media ten stan rzeczy uległ jednak zmianie. Instytucje proponują bardzo nowoczesne rozwiązanie wyróżniające się na tle branży zarządzania wierzytelnościami. Na czym polegać będzie nowa usługa?

author
Alicja Hirsekorn
09 czerwca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Promocja: „200 zł dla mobilnych” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa bardzo prosta promocja, w której za założenie Konta 360° lub Konta 360° Student i spełnienie bardzo prostych warunków, nowi Klienci mogą zgarnąć 200 złotych premii na start. Promocja trwa do 5 października 2020 roku.

author
Patryk Byczek
19 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rośnie zadłużenie firm “śmieciowych”

W przeciągu ostatniego roku zadłużenie firm zajmujących się wywozem śmieci wzrosło aż o dwie trzecie. Obecnie zaległości branży szacowane są na 237 milionów złotych. Problem nieterminowości w płaceniu zobowiązań dotyczy co dziewiątej firmy „śmieciowej” – to dwa razy więcej niż wskazują przeciętne wyniki dłużnicze dla całej gospodarki.

author
Halszka Gronek
02 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Inspektorat ZUS w Tarnobrzegu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Inspektoratu w Tarnobrzegu: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj