2 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie

2 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie

author
Aneta Jankowska
06 grudnia 2017
Szlachetna Paczka informuje w “Raporcie o biedzie 2017”, że ubóstwa i wykluczenia społecznego doświadcza aż 8 milionów Polaków. W skrajnej biedzie żyje już 2 miliony Polaków, czyli tyle, ile mieszka w stolicy.

Potrzebujący są dookoła nas

5% Polaków nie stać na zapewnienie sobie i swoim dzieciom minimum egzystencji. Nie mają pieniędzy na podstawowe potrzeby, co prowadzi ich do biologicznego wyniszczenia. Jedną z najbardziej potrzebujących jest Pani Ludwika, która ma 77 lat. Jej historię możemy przeczytać w raporcie Szlachetnej Paczki:

Pani Ludwika ma 77 lat i choć z mężem rozstała się dawno temu, do dziś zostały jej po nim „pamiątki". Ślady bicia na twarzy, źle zrośnięte złamania, koszmarne wspomnienia. Jedyną radością jej życia był syn, którego sama wychowywała. Gdy zmarł przedwcześnie 15 lat temu, zgasła w niej ostatnia nadzieja. Dziś pani Ludwika nie ma nawet prawa do emerytury. Żyje za 533 zł miesięcznie (zasiłek pielęgnacyjny i z MOPS-u). Nie stać jej na ogrzewanie, ani na podstawowe środki czystości. Gdyby nie sąsiedzi, nie miałaby co jeść". 

Źródło: www.szlachetnapaczka.pl

Wielu Polaków, nie tylko Pani Ludwika, znajduje się w opłakanej sytuacji. Szlachetna Paczka informuje, że u 1 300 rodzin spośród wszystkich włączonych do akcji (6% ogółu) miesięczny dochód na osobę nie przekracza 100 zł, a 81 rodzin nie ma gdzie mieszkać. W dzisiejszym świecie część z nas nadal nie ma w domach toalet czy nawet dachu nad głową. 

Co czwarty rodzic, które samodzielnie wychowuje i utrzymuje dzieci nie ma czasu, aby odpocząć. Także co czwarty, z powodu braku pieniędzy, rezygnuje z wykupu najpotrzebniejszych lekarstw dla dzieci. Co więcej, z leczenia rezygnuje również wiele gospodarstw domowych, w których żyją osoby starsze. Ich wydatki na leki wynoszą średnio blisko 500 zł miesięcznie.

Skąd bierze się ubóstwo ?

Bieda i ubóstwo często dotyka Polaków nie z ich winy. Raport pokazuje, że istotną część w tej grupie stanowią dzieci. Według danych Szlachetnej Paczki, w 2016 roku trwałego ubóstwa doświadczyło 13% niepełnoletnich Polaków. Co czwarty był już zagrożony ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Zła sytuacja to również przypadłość osób, które dopiero co wkraczają w dorosłe życie. Szlachetna Paczka podaje, że 43% młodych Polaków pracuje, a mimo to co czwarty z nich żyje za mniej niż 200 zł miesięcznie. 

Posiadanie pracy nie daje gwarancji zapewnienia rodzinie minimum egzystencji. Co czwarty Polak pracuje na umowie tymczasowej, ale nawet wśród zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, co dwudziesta osoba jest narażona na biedę" – czytamy w raporcie.

8 faktów o biedzie w Polsce

1. 8 mln Polaków doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego.

2. W skrajnej biedzie żyje w Polsce tyle samo ludzi, ile mieszka w Warszawie. Nie stać ich na realizację nawet tych potrzeb, których niezaspokojenie prowadzi do biologicznego wyniszczenia.

3. Co piąte gospodarstwo domowe z kredytem zaciąga kolejne długi tylko po to, by mieć za co spłacać wcześniejsze zobowiązania.

4. Gospodarstwa domowe, w których żyją osoby starsze, muszą wydawać na leki średnio prawie 500 zł miesięcznie.

5. Blisko połowa osób niepełnosprawnych deklaruje, że nie zawsze starcza im na jedzenie.

6. Posiadanie pracy nie daje gwarancji zapewnienia rodzinie minimum egzystencji. Co czwarty Polak pracuje na umowie tymczasowej, ale nawet wśród zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, co dwudziesta osoba jest narażona na biedę.

7. Co czwarty rodzic samodzielnie wychowujący i utrzymujący dzieci nie ma kiedy odpocząć. Również co czwarty, z powodu braku pieniędzy, rezygnuje z wykupu lekarstw dla siebie lub dzieci.

8. W co siódmym polskim gospodarstwie domowym z powodu braku pieniędzy osoby rezygnują z wykupywania lekarstw albo leczenia zębów.

Źródło: www.szlachetnapaczka.pl

Wszyscy, którzy chcą pomóc Szlachetnej Paczce w walce z ubóstwem wśród Polaków, mogą to zrobić na stronie: www.szlachetnapaczka.pl

Źródło: www.szlachetnapaczka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Sloan – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
22 listopada 2019

Sloan – kolejna pożyczka

Polscy konsumenci nie znają swoich praw?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 marca 2020

Polscy konsumenci nie znają swoich praw?

Credit Agricole w Elblągu
Oddziały
author
Patryk Byczek
12 lipca 2019

Credit Agricole w Elblągu

Visa Checkout – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
30 marca 2019

Visa Checkout – co to jest?

Polacy mniej obawiają się Internetu niż inni mieszkańcy UE
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 kwietnia 2019

Polacy mniej obawiają się Internetu niż inni mieszkańcy UE

Porównaj