Split payment, czyli płatności podzielone, weszły w życie 1 lipca bieżącego roku. mBank, w oficjalnym komunikacie podał, że jako jedyna instytucja bankowa zdecyduje się oprocentować wybrany rachunek VAT do 200 000 złotych. Firmy mogą liczyć na 2% zysk do końca 2018 roku.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 04.08.2018
Udostępnij:

O tym, czym faktycznie jest split payment, w maju ubiegłego roku pisaliśmy tutaj. Od kiedy nowa forma podatku weszła w życie, przedsiębiorcy otrzymują część kwoty na rachunek podstawowy, zaś druga część wpłacana jest specjalnie założone dla przedsiębiorstwa konto VAT.


 

Oprocentowany rachunek VAT

Instytucja komunikacie podała także, że oprocentowanie jest zmienne i obecnie w skali w roku wynosi 0,3%. Oprocentowany zostanie jedynie jeden rachunek VAT przedsiębiorstwa, do maksymalnie 200 000 złotych. Bank dodał, że do końca bieżącego roku oprocentowanie wynosi 1,7%. Łatwo zatem można wywnioskować, że oprocentowanie łączne rachunku VAT przedsiębiorcy wynosi aż 2%.


 

Rozliczenie

Odsetki, których kapitalizacja następuje co kilka miesięcy, bank wypłaca Klientowi na rachunek powiązany z rachunkiem VAT lub rachunek bieżący. Warto zaznaczyć, że split payment dotyczy jedynie przelewów oraz rozliczeń, które dochodzą między przedsiębiorstwami. Rozliczenia gotówkowe oraz dotyczące kart płatniczych nie podlegają mechanizmowi.

mBank

mBank jest bankiem uniwersalnym, który kieruje swoją ofertę zarówno do dużych firm, jak i osób prywatnych oraz MŚP. Zysk netto instytucji w ubiegłym roku wyniósł 311 600 000 złotych. Pod koniec czwartego kwartału ubiegłego roku w banku były otwarte 3 337 994 konta, a 1 200 000 Klientów korzystało z aplikacji mobilnej.
 

Komentarze