Co to jest split payment ?

Co to jest split payment ?

author
Aneta Jankowska
10 maja 2017
Wiceminister finansów, Paweł Gruza zapowiedział, że dobrowolne stosowanie podzielonej płatności VAT, czyli split payment, wejdzie w życie 1 stycznia 2018 roku. Czym dokładnie jest split payment? 

Dobrowolne stosowanie podzielonej płatności VAT ma pomóc w rozwiązaniu problemu oszustw podatkowych. Głównym założeniem split payment jest zapłata podatku VAT od każdej transakcji w części przez sprzedawcę, a w części przez nabywcę. 

Na czym polega split payment ?

Konstrukcja podatku VAT, jako podatku od tak zwanej wartości dodanej – zostanie zachwiana. Po zmianach podatnik pozostanie uprawniony do odliczeń podatku naliczonego, jednak inaczej będzie się ten podatek rozliczało. Nabywca towarów lub usług będzie go opłacał tylko w części, bo za pozostałą jego część odpowiedzialność poniesie sprzedawca. 

Mechanizm nowej regulacji polega na tym, że sprzedawca będzie otrzymywać kwotę netto na swój rachunek podstawowy, a VAT wpływałby na jego wyszczególnione konto VAT. Z tego konta firma mogłaby płacić VAT naliczony na fakturach, które otrzymuje od swoich dostawców. Natomiast różnica byłaby odprowadzana do urzędu skarbowego.

Zmiany mogą wpłynąć na system płatności podatku i jego deklarowania. Podatnik oprócz VAT należnego i naliczonego będzie musiał deklarować też podatek VAT w ramach split payment. Co się z tym wiążę osobno będzie także zobowiązany do zapłaty tego podatku. Przekształcenia mogą przynieść dodatkowe obowiązki przystosowawcze dla polskich podatników VAT.

Proponowane rozwiązanie mogłoby być przymusowe np. dla branży elektronicznej. Jak stwierdził wiceminister finansów Paweł Gruza, split payment będzie korzystny dla przedsiębiorców, bo nie będą musieli obawiać się o wiarygodność dostawców. Wystarczyłoby sprawdzenie czy pieniądze zgromadzone na specjalnym subkoncie mają swoje odzwierciedlenie w fakturach.

Przewagą split payment nad innymi mechanizmami (np. odwróconej płatności czy centralnego rejestru faktur) jest fakt, że to rozwiązanie systemowe, prewencyjne i przede wszystkim długofalowe. Split payment będzie uniemożliwiał powstanie nadużyć jeszcze na etapie samej transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zarezerwuj wizytę w oddziale Credit Agricole przez Booksy
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2020

Zarezerwuj wizytę w oddziale Credit Agricole przez Booksy

Kredyt hipoteczny Rypin
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
19 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Rypin

Jak  złożyć reklamację w ING Banku Śląskim
Wpisy
author
Aneta Jankowska
08 listopada 2016

Jak złożyć reklamację w ING Banku Śląskim

mBank placówki w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Nowym Dworze Mazowieckim

Bank Millennium zainteresowany Eurobankiem
Wpisy
author
Patryk Byczek
13 lipca 2018

Bank Millennium zainteresowany Eurobankiem

Porównaj