zadluzenia.com
zamknij

20% Polaków nigdy nie korzystało z Internetu

Na tle innych państw w Europie pod względem postępu cyfryzacji wypadamy słabo. Okazuje się, że jedna piąta z nas nigdy nie korzystała z Internetu. "Raport o postępie cyfrowym Europy" przygotował Europejski Urząd Statystyczny za rok 2017.

 

 

Krzysztof Oflakowski, ekspert ds. komunikacji dla firm, zauważa, że w Polsce kuleje przede wszystkim e-biznes - stanowi tylko 4,1% PKB. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji jest to 6-8%. To sprawia, że należymy do państw o niskim postępie w cyfryzacji. Jak pokazują dane, wyprzedzamy jedynie Rumunię, Bułgarię, Grecję i Włochy.

 

Jak wynika z raportu, według zawartego w nim wskaźnika DESI, czyli z angielskiego The Digital Economy and Society Index, pod względem cyfryzacji zajmujemy 23. miejsce w Unii. Co więcej, w żadnej z pięciu głównych kategorii jak: Łączność, Kapitał ludzki, Korzystanie z internetu, Integracja technologii cyfrowej, Cyfrowe usługi publiczne, nie jesteśmy w europejskiej średniej.

 

Sprzeczne dane

 

- Co ciekawe, w raporcie znajdują się wyliczenia dotyczące tych samych kategorii, które można odnaleźć w statystyce GUS "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2017 r.". Dane różnią się jednak od siebie, czasem w sposób diametralny - wyjaśnia Krzysztof Oflakowski.

 

Zarówno GUS jak i Europejski Urząd Statystyczny w analogicznych latach przeanalizował wykorzystanie technologii Cloud Computing i mediów społecznościowych w procesach biznesowych polskiego sektora małych i średnich firm. Jak podaje GUS, w 2016 roku z technologii chmurowych korzystało w Polsce 13,1% średnich i 7,6% małych firm. Jednak wartości pochodzące z DESI wskazują, że jest inaczej. W podobnym okresie to 5% polskich MŚP wykorzystywało technologie chmurowe, co daje Polsc 27. miejsce w Unii Europejskiej.

 

Sprzeczne niż dane GUS na temat chmury w polskim biznesie dostarcza też Center for Data Innovation. To pozarządowy instytut badawczy z siedzibą w Waszyngtonie. W jego raporcie, opartym o 29 różnych wskaźników, zbadano postępy procesów digitalizacyjnych w krajach Wspólnoty. Z analizy wynika, że jedynie 8,17% ojczystych firm korzystało dwa lata temu z chmury obliczeniowej, co daje nam odległą, bo 26. lokatę w UE.

 

Firmy a media społecznościowe

 

Z Facebooka, Twittera czy Instagrama, w 2016 roku korzystało według GUS 25,3% firm. Za to zgodnie z danymi DESI było ich jedynie 9% ogółu, co plasuje polski biznes na 27. miejscu w Unii Europejskiej. Średnia dla całej Wspólnoty to 20%.

 

Rozbieżności widać także przy analizie wykorzystania połączeń szerokopasmowych przez polskie firmy. GUS informuje, że w ubiegłym roku z szerokopasmowego Internetu korzystało 93,2% rodzimych przedsiębiorstw. Natomiast Center of Data Innovation podaje, że było ich 86%. To 22. miejsce w Unii. Zaś do transferu szybszego niż 30 Mbps miało dostęp 27,07% podmiotów gospodarczych - w tej kategorii zajmujemy 21. pozycję.


Nie najlepiej wypadamy również w handlu

 

Eurostat podaje, że tylko 6,6% obrotów polskiego MŚP pochodzi z handlu elektronicznego, a za granicę za pośrednictwem sieci sprzedaje 3,8% przedsiębiorstw tego sektora. Co więcej, dwa lata temu sprzedaż internetową prowadziło jedynie 10% małych i średnich firm. To 23. miejsce w Unii, gdzie średnia wynosi 17%.

 

Jak wygląda sytuacja w polskich domach ?

 

Według GUS 18,1% Polaków wciąż nie ma dostępu do sieci w miejscu zamieszkania. Eurostat wskazuje, że w tj sytuacji znajduje się 22% naszych rodaków. Natomiast tylko 70% używa regularnie Internetu. To plasuje Polskę na 23. miejscu Unii - średnia to 79%.  

 

Jak wypadamy w kategorii dostępu do szerokopasmowego Internetu w gospodarstwach domowych? Słabo.Chociaż w tym wypadku opublikowane dane są dość zbieżne, bo GUS mówi o 75,6%, DESI o 76%, a Center of Data Innovation o 75,71%. Plasujemy się pod tym względem na 21. pozycji w UE.

 

W przypadku wykorzystania sieci do kontaktu z administracją publiczną także wypadamy słabo. Dane GUS i Center of Data wspominają o 30% internautów. To 25. miejsce w Unii. Eurostat ocenił natomiast, że 25% użytkowników polskiego Internetu kontaktowało się z administracją drogą elektroniczną.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY