20% Polaków nigdy nie korzystało z Internetu

20% Polaków nigdy nie korzystało z Internetu

author
Aneta Jankowska
27 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Na tle innych państw w Europie pod względem postępu cyfryzacji wypadamy słabo. Okazuje się, że jedna piąta z nas nigdy nie korzystała z Internetu. "Raport o postępie cyfrowym Europy" przygotował Europejski Urząd Statystyczny za rok 2017.

Krzysztof Oflakowski, ekspert ds. komunikacji dla firm, zauważa, że w Polsce kuleje przede wszystkim e-biznes – stanowi tylko 4,1% PKB. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji jest to 6-8%. To sprawia, że należymy do państw o niskim postępie w cyfryzacji. Jak pokazują dane, wyprzedzamy jedynie Rumunię, Bułgarię, Grecję i Włochy.

Jak wynika z raportu, według zawartego w nim wskaźnika DESI, czyli z angielskiego The Digital Economy and Society Index, pod względem cyfryzacji zajmujemy 23. miejsce w Unii. Co więcej, w żadnej z pięciu głównych kategorii jak: Łączność, Kapitał ludzki, Korzystanie z internetu, Integracja technologii cyfrowej, Cyfrowe usługi publiczne, nie jesteśmy w europejskiej średniej.

Sprzeczne dane

Co ciekawe, w raporcie znajdują się wyliczenia dotyczące tych samych kategorii, które można odnaleźć w statystyce GUS "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2017 r.". Dane różnią się jednak od siebie, czasem w sposób diametralny – wyjaśnia Krzysztof Oflakowski.

Zarówno GUS jak i Europejski Urząd Statystyczny w analogicznych latach przeanalizował wykorzystanie technologii Cloud Computing i mediów społecznościowych w procesach biznesowych polskiego sektora małych i średnich firm. Jak podaje GUS, w 2016 roku z technologii chmurowych korzystało w Polsce 13,1% średnich i 7,6% małych firm. Jednak wartości pochodzące z DESI wskazują, że jest inaczej. W podobnym okresie to 5% polskich MŚP wykorzystywało technologie chmurowe, co daje Polsc 27. miejsce w Unii Europejskiej.

Sprzeczne niż dane GUS na temat chmury w polskim biznesie dostarcza też Center for Data Innovation. To pozarządowy instytut badawczy z siedzibą w Waszyngtonie. W jego raporcie, opartym o 29 różnych wskaźników, zbadano postępy procesów digitalizacyjnych w krajach Wspólnoty. Z analizy wynika, że jedynie 8,17% ojczystych firm korzystało dwa lata temu z chmury obliczeniowej, co daje nam odległą, bo 26. lokatę w UE.

Firmy a media społecznościowe

Z Facebooka, Twittera czy Instagrama, w 2016 roku korzystało według GUS 25,3% firm. Za to zgodnie z danymi DESI było ich jedynie 9% ogółu, co plasuje polski biznes na 27. miejscu w Unii Europejskiej. Średnia dla całej Wspólnoty to 20%.

Rozbieżności widać także przy analizie wykorzystania połączeń szerokopasmowych przez polskie firmy. GUS informuje, że w ubiegłym roku z szerokopasmowego Internetu korzystało 93,2% rodzimych przedsiębiorstw. Natomiast Center of Data Innovation podaje, że było ich 86%. To 22. miejsce w Unii. Zaś do transferu szybszego niż 30 Mbps miało dostęp 27,07% podmiotów gospodarczych – w tej kategorii zajmujemy 21. pozycję.

Nie najlepiej wypadamy również w handlu

Eurostat podaje, że tylko 6,6% obrotów polskiego MŚP pochodzi z handlu elektronicznego, a za granicę za pośrednictwem sieci sprzedaje 3,8% przedsiębiorstw tego sektora. Co więcej, dwa lata temu sprzedaż internetową prowadziło jedynie 10% małych i średnich firm. To 23. miejsce w Unii, gdzie średnia wynosi 17%.

Jak wygląda sytuacja w polskich domach ?

Według GUS 18,1% Polaków wciąż nie ma dostępu do sieci w miejscu zamieszkania. Eurostat wskazuje, że w tj sytuacji znajduje się 22% naszych rodaków. Natomiast tylko 70% używa regularnie Internetu. To plasuje Polskę na 23. miejscu Unii – średnia to 79%.  

Jak wypadamy w kategorii dostępu do szerokopasmowego Internetu w gospodarstwach domowych? Słabo.Chociaż w tym wypadku opublikowane dane są dość zbieżne, bo GUS mówi o 75,6%, DESI o 76%, a Center of Data Innovation o 75,71%. Plasujemy się pod tym względem na 21. pozycji w UE.

W przypadku wykorzystania sieci do kontaktu z administracją publiczną także wypadamy słabo. Dane GUS i Center of Data wspominają o 30% internautów. To 25. miejsce w Unii. Eurostat ocenił natomiast, że 25% użytkowników polskiego Internetu kontaktowało się z administracją drogą elektroniczną.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak zostać policjantem?

Komendy polskiej policji nie narzekają na brak chętnych. Nic dziwnego - dobra pensja, wczesna emerytura i liczne dodatki do wypłaty oraz tak zwana trzynasta pensja w roku - mundurówka - zachęcają niejednego młodego człowieka do przywdziania niebieskiego munduru.

author
Dominika Byczek
02 września 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Expander w Wałbrzychu

EXPANDER WAŁBRZYCH

author
Dominika Byczek
27 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Credit Agricole w Radomiu

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Oddziały banku zlokalizowane są w Radomiu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
28 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Międzyrzecz

Poszukujesz danych dotyczących oddziałów Kasy Stefczyka w Międzyrzeczu? Sprawdź placówkę: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
19 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Sesje Elixir Santander Bank Polska

Zobacz, jak funkcjonują sesje Elixir w Santander Bank Polska i dowiedz się, kiedy przelew dojdzie na konto w tym banku lub o której godzinie zostanie z niego wysłany. W tym wpisie znajdziesz nie tylko godziny sesji Elixir, ale także wyjaśnienie, na czym dokładnie polega ten system i w jaki sposób zależy od niego, w jakich godzinach przesyłane są przelewy.

author
Dominika Byczek
08 czerwca 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt 150 tysięcy – najlepsze oferty

Szukasz najlepszego kredytu gotówkowego na kwotę 150 tysięcy zł? Sprawdź, gdzie dostaniesz, jakie jest oprocentowanie oraz ile wyniesie miesięczna rata. Wskazujemy, ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać 150 000 zł kredytu oraz maksymalny okres spłaty.

author
Aleksandra Gościnna
12 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj