20% Polaków nigdy nie korzystało z Internetu

20% Polaków nigdy nie korzystało z Internetu

author
Aneta Jankowska
27 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Na tle innych państw w Europie pod względem postępu cyfryzacji wypadamy słabo. Okazuje się, że jedna piąta z nas nigdy nie korzystała z Internetu. "Raport o postępie cyfrowym Europy" przygotował Europejski Urząd Statystyczny za rok 2017.

Krzysztof Oflakowski, ekspert ds. komunikacji dla firm, zauważa, że w Polsce kuleje przede wszystkim e-biznes – stanowi tylko 4,1% PKB. Dla porównania w Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji jest to 6-8%. To sprawia, że należymy do państw o niskim postępie w cyfryzacji. Jak pokazują dane, wyprzedzamy jedynie Rumunię, Bułgarię, Grecję i Włochy.

Jak wynika z raportu, według zawartego w nim wskaźnika DESI, czyli z angielskiego The Digital Economy and Society Index, pod względem cyfryzacji zajmujemy 23. miejsce w Unii. Co więcej, w żadnej z pięciu głównych kategorii jak: Łączność, Kapitał ludzki, Korzystanie z internetu, Integracja technologii cyfrowej, Cyfrowe usługi publiczne, nie jesteśmy w europejskiej średniej.

Sprzeczne dane

Co ciekawe, w raporcie znajdują się wyliczenia dotyczące tych samych kategorii, które można odnaleźć w statystyce GUS "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2017 r.". Dane różnią się jednak od siebie, czasem w sposób diametralny – wyjaśnia Krzysztof Oflakowski.

Zarówno GUS jak i Europejski Urząd Statystyczny w analogicznych latach przeanalizował wykorzystanie technologii Cloud Computing i mediów społecznościowych w procesach biznesowych polskiego sektora małych i średnich firm. Jak podaje GUS, w 2016 roku z technologii chmurowych korzystało w Polsce 13,1% średnich i 7,6% małych firm. Jednak wartości pochodzące z DESI wskazują, że jest inaczej. W podobnym okresie to 5% polskich MŚP wykorzystywało technologie chmurowe, co daje Polsc 27. miejsce w Unii Europejskiej.

Sprzeczne niż dane GUS na temat chmury w polskim biznesie dostarcza też Center for Data Innovation. To pozarządowy instytut badawczy z siedzibą w Waszyngtonie. W jego raporcie, opartym o 29 różnych wskaźników, zbadano postępy procesów digitalizacyjnych w krajach Wspólnoty. Z analizy wynika, że jedynie 8,17% ojczystych firm korzystało dwa lata temu z chmury obliczeniowej, co daje nam odległą, bo 26. lokatę w UE.

Firmy a media społecznościowe

Z Facebooka, Twittera czy Instagrama, w 2016 roku korzystało według GUS 25,3% firm. Za to zgodnie z danymi DESI było ich jedynie 9% ogółu, co plasuje polski biznes na 27. miejscu w Unii Europejskiej. Średnia dla całej Wspólnoty to 20%.

Rozbieżności widać także przy analizie wykorzystania połączeń szerokopasmowych przez polskie firmy. GUS informuje, że w ubiegłym roku z szerokopasmowego Internetu korzystało 93,2% rodzimych przedsiębiorstw. Natomiast Center of Data Innovation podaje, że było ich 86%. To 22. miejsce w Unii. Zaś do transferu szybszego niż 30 Mbps miało dostęp 27,07% podmiotów gospodarczych – w tej kategorii zajmujemy 21. pozycję.

Nie najlepiej wypadamy również w handlu

Eurostat podaje, że tylko 6,6% obrotów polskiego MŚP pochodzi z handlu elektronicznego, a za granicę za pośrednictwem sieci sprzedaje 3,8% przedsiębiorstw tego sektora. Co więcej, dwa lata temu sprzedaż internetową prowadziło jedynie 10% małych i średnich firm. To 23. miejsce w Unii, gdzie średnia wynosi 17%.

Jak wygląda sytuacja w polskich domach ?

Według GUS 18,1% Polaków wciąż nie ma dostępu do sieci w miejscu zamieszkania. Eurostat wskazuje, że w tj sytuacji znajduje się 22% naszych rodaków. Natomiast tylko 70% używa regularnie Internetu. To plasuje Polskę na 23. miejscu Unii – średnia to 79%.  

Jak wypadamy w kategorii dostępu do szerokopasmowego Internetu w gospodarstwach domowych? Słabo.Chociaż w tym wypadku opublikowane dane są dość zbieżne, bo GUS mówi o 75,6%, DESI o 76%, a Center of Data Innovation o 75,71%. Plasujemy się pod tym względem na 21. pozycji w UE.

W przypadku wykorzystania sieci do kontaktu z administracją publiczną także wypadamy słabo. Dane GUS i Center of Data wspominają o 30% internautów. To 25. miejsce w Unii. Eurostat ocenił natomiast, że 25% użytkowników polskiego Internetu kontaktowało się z administracją drogą elektroniczną.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Milicz

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Miliczu – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
28 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Spółdzielczy w Krzywdzie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Krzywdzie? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Krzywda.

author
Patryk Byczek
29 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Nasielsku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Nasielsku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
03 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP płacę później

PKO Bank Polski, jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce, wprowadził w listopadzie 2022 roku własną usługę płatności odroczonych o nazwie “PKO Płacę Później”. Zjawisko płatności odroczonych, znane także jako “Buy Now Pay Later”, zyskuje coraz większą popularność, dlatego największy polski bank zdecydował się stworzyć swoje własne rozwiązanie. Sprawdź wszystkie szczegóły na temat płatności odroczonych PKO Płacę Później.

author
Dominika Byczek
30 maja 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Łęcznej – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Łęcznej to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
03 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Manifest Związku Banków Polskich na nową kadencję PE

Związek Banków Polskich przestawił oficjalny manifest, w którym wyszczególnione zostały najważniejsze problemy i zagadnienia polskiego sektora bankowego na nową kadencję Parlamentu Europejskiego. Uwagi te mają stanowić podstawę obrad podczas prac legislacyjnych w Unii Europejskiej. 

author
Halszka Gronek
18 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj