“Od wartości do działania” – nowa książka Sławomira Lachowskiego

“Od wartości do działania” – nowa książka Sławomira Lachowskiego

autor wpisu
Maciej_Stanko
14 października 2013
21 października nakładem Wydawnictwa StudioEMKA ukaże się najnowsza książka Sławomira Lachowskiego: "Od wartości do działania. Przywództwo w czasach przełomowych".

W tej niezwykle interesującej książce Sławomir Lachowski, jeden z najbardziej znanych polskich menedżerów, twórca mBanku i MultiBanku, były prezes BRE Banku argumentuje, że w obecnym czasie, który pod wieloma względami jest czasem przełomowym, przywództwo jest towarem deficytowym, a przecież koniecznym dla rozwiązywania pojawiających się problemów.

Co gorsza, obserwujemy proliferację złego przywództwa, którego skutki dotkliwie dotykają państwa, przedsiębiorstwa, wreszcie pojedynczych ludzi, czyniąc ich życie pełnym trosk i udręki. Lachowski uważa, że korzeni obecnego kryzysu przywództwa należy szukać w kryzysie wartości. Powrót do wartości, jako wyznacznika kształtującego nasze życie i sposób uprawiania działalności politycznej, społecznej, biznesowej, jest warunkiem koniecznym dla stworzenia trwałych podstaw dobrego przywództwa, które będzie w stanie sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

Przywództwo przez wartości wynika z wewnętrznego przekonania o tym, co w życiu zawodowym i społecznym jest najważniejsze. Nie może, w żadnym razie, posiłkować się socjotechniką, dla uzyskania pożądanych zachowań zwolenników i podwładnych. Nie jest sposobem pokonywania kolejnych szczebli kariery zawodowej ani metodą na odnoszenie zwycięstw w wyścigu szczurów. Autor przedstawia przykłady złego przywództwa oraz wykłada zasady przywództwa dobrego, opartego na wartościach; te bazują na bogatych i różnorodnych osobistych jego doświadczeniach

Sławomir Lachowski

Twórca mBanku, pierwszego banku internetowego w Polsce, który zdobył rynek Czech i Słowacji, a po dziesięciu latach działalności stał się jednym z największych tego typu banków na świecie.  Jego dziełem jest również MultiBank – bank dla wymagających klientów, reprezentujących kształtującą się klasę średnią , a także przedsiębiorców. To druga z marek bankowości detalicznej BRE Banku, której od 2000 roku był wiceprezesem zarządu, a w latach 2004–2008 prezesem. A tak w ogóle pracę w bankowości rozpoczął w 1993 roku w Powszechnym Banku Gospodarczym SA, gdzie stworzył nowatorską koncepcję restrukturyzacji poprzez zamianę długów na akcje zagrożonych bankructwem przedsiębiorstw, klientów banku.

Później, jako wiceprezes zarządu PKO BP, zajmował się restrukturyzacją banku oraz opracowaniem nowej strategii rozwoju, która pozwoliła tej cenionej firmie odzyskać konkurencyjność. Sławomir Lachowski jest zamiłowanym podróżnikiem, wspina się w wysokich górach, biega maratony. Jest autorem książki „Droga innowacji. Pracuj ciężko – baw się – zmieniaj świat”, opisującej działanie innowacji przełomowych na przykładzie mBanku oraz „Drogi ważniejszej niż cel. Wartości w życiu i biznesie”, gdzie formułuje tezę, że wartości są tak samo ważne w życiu prywatnym, jak i na poziomie przedsiębiorstwa, w którym decydują o kształtowaniu jego kultury organizacyjnej, owocującej sukcesem rynkowym. Dla człowieka zaś są głównym aspektem rozwoju osobowości.

Opinie o książce

"Sławomira Lachowskiego rozważania o przywództwie przez wartości, pomagają znaleźć odpowiedź na pytanie: co różni Zwycięzcę od Mistrza? Czy utożsamianie z systemem wyznawanych wartości i świadomość misji sprawia, że dobry Przywódca ma szansę na prowadzenie swojego zespołu w duchu mistrzostwa osobistego? Sławek, znany głównie jako wybitny bankowiec , ale i pełen pasji sportowiec – amator, będący znakomitym wzorcem do naśladowania, trafnie wskazuje na wiele istotnych analogii ważnych tak dla świata sportu, jak i biznesu, wynikających głownie ze wspólnego humanistycznego mianownika."

Robert Korzeniowski

"Właściwe miejsce, właściwy czas, właściwa tematyka… jakżeż potrzebna nam teraz ta książka!

Część pierwsza podbudowuje nas, polskich menadżerów przełomu wieków:  no przecież nie jesteśmy hipokrytami, złodziejami, pijakami, nieudacznikami… Nie jesteśmy chciwi, przecież… to inni, źli, "Oni".  Taki menadżerski rachunek sumienia przypominający czego unikać. Część druga to już zupełnie inna historia: spore wymagania i poprzeczka zawieszona niezwykle wysoko.  Najwyżej… Perełka i lektura obowiązkowa"

Wojciech Sobieraj – Prezes Zarządu Alior Bank

Książkę będzie można kupić na stronie Wydawnictwa StudioEMKA: http://www.studioemka.com.pl.

Źródło: Wydawnictwo StudioEMKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Władze Banku Millennium
Banki
author
Patryk Byczek
18 kwietnia 2018

Władze Banku Millennium

Pożyczki bez BIK Żnin
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Żnin

KredytOK w Poznaniu
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
27 stycznia 2017

KredytOK w Poznaniu

Polsat najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym
Blog
author
Aneta Jankowska
02 kwietnia 2019

Polsat najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym

Pożyczki Gdynia
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022

Pożyczki Gdynia

Porównaj