Strona główna Wpisy Co zrobić, gdy nie jesteś Dłużnikiem, a komornik zajmie Twoją własność

Co zrobić, gdy nie jesteś Dłużnikiem, a komornik zajmie Twoją własność

maciej_stanko
Maciej_Stanko
23 listopada 2013
Odpowiedź znajdą Państwo w artykule przygotowanym przez Radcę Prawnego Marka Miecznikowskiego.

Wiele osób spotyka sytuacja, w której należącej do nich przedmioty zajmowane są przez komornika sądowego w toku postępowania egzekucyjnego. Dzieje się tak z różnych powodów. Przykładowo w wyniku faktu zamieszkiwania z dłużnikiem w jednym mieszkaniu lub nawet zajmowania lokalu, w którym dłużnik kiedyś przebywał.

Komornik sądowy prowadzi bowiem tzw. czynności terenowe, w toku których zajmuje między innymi ruchomości znajdujące się w lokalu wskazanym jako miejsce zamieszkania dłużnika. Komornik spisuje wówczas protokół zajęcia, do którego można oczywiście wnieść adnotację, iż określony przedmiot nie jest własnością dłużnika. Nie prowadzi to jednak automatycznie do zwolnienia rzeczy spod egzekucji.

Co zrobić zatem w sytuacji, kiedy nie jest prowadzone przeciwko nam postępowania egzekucyjne, zaś komornik zajął przykładowo telewizor, który stanowi  naszą własność ? Niektórzy w takiej sytuacji wybierają rozwiązanie błędne i wnoszą skargę na czynności komornika sądowego wykazując swoje prawo własności do zajętego przedmiotu. Prowadzi to do przegrania sprawy i utraty prawa własności.

Tymczasem w tego rodzaju przypadku, jak opisany powyżej, konieczne staje się wniesienie tzw. powództwa przeciwegzekucyjnego (a dokładnie odmiany tego powództwa, zwanego interwencyjnym) opartego na regulacji zawartej w art. 841 kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.).

Zgodnie z treścią art. 841 § 1 k.p.c. osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. W uproszczeniu można napisać, że osobą trzecią jest w tego rodzaju sytuacji ktoś niebędący dłużnikiem egzekwowanym. Skierowana do danego przedmiotu egzekucja narusza z kolei prawa takiej osoby trzeciej, jeżeli jest ona właścicielem zajętej rzeczy.

Właściciel rzeczy powinien więc wnieść w takim przypadku powództwo do sądu powszechnego. Należy udowodnić de facto przysługujące osobie nie będącej dłużnikiem prawo własności. Okoliczność ta może zostać wykazana wszelkimi środkami dowodowymi, jednakże z pewnością największe znaczenie winien mieć w tej sytuacji dowód z dokumentu, a zatem przede wszystkim faktura VAT zakupu.

Oczywistym jest, że większość osób nieprowadzących działalności gospodarczej nie posiada jednak dowodów w postaci faktur. Wówczas można oczywiści posłużyć się chociażby paragonem, jednakże z pewnością nie może być to dowód samodzielny. Konieczne byłoby zatem również dołączenie wyciągu z rachunku bankowego, jeżeli dana płatności nastąpiła za pomocą karty płatniczej lub też wskazanie świadków, którzy mogliby potwierdzić fakt zakupu konkretnego przedmiotu przez określoną osobę.

W przypadku powództw tego rodzaju bardzo ważne są jeszcze dwie kwestie, które w pewien sposób łączą się ze sobą. Po pierwsze zgodnie z art. 841 §3 k.p.c. powództwo co do zasady należy bezwzględnie wnieść w ciągu miesiąca od dnia dowiedzeniu się o zajęciu rzeczy. Przekroczenie tego terminu skutkuje oddaleniem powództwa, zaś przyczyna uchybienia pozbawiona jest najmniejszego znaczenia. Termin nie podlega również przywróceniu. Stąd należy mieć to na uwadze w pierwszej kolejności i zmieścić się w przedmiotowym terminie bez względu na inne okoliczności.

Drugą kwestią jest wezwanie wierzyciela do zwolnienia zajętego przedmiotu spod egzekucji (to wierzyciel będzie bowiem co do zasady stroną pozwaną powództwa interwencyjnego). Dla celów dowodowych należy uczynić to na piśmie listem poleconym. Ma to istotne znaczenie dla żądania zwrotu kosztów postępowania wywołanego powództwem opartym na art. 841 k.p.c. Jeżeli bowiem wierzyciel nie otrzymałby wezwania i uznałby powództwo przy pierwszej czynności, to on wówczas mógłby zażądać, mimo faktycznego przegrania sprawy, zwrotu kosztów na podstawie art. 101 k.p.c.

Mając jednak na względzie miesięczny termin na wniesienia powództwa należy pamiętać, iż po pierwsze wierzyciela należy wezwać jak najszybciej, ażeby umożliwić mu udzielenie odpowiedzi w wyżej wspomnianym terminie, po drugie zaś nie wdawać się z wierzycielem w zbędne polemiki, aby przedmiotowego miesięcznego terminu nie przegapić.

W innym bowiem przypadku (w sytuacji bezskutecznego upływu terminu) nie mamy już żadnych możliwości, aby w drodze przymusu uwolnić należącą do nas rzecz spod egzekucji. Pozostaje wówczas jedynie uprzejmie poprosić wierzyciela, który wcale nie musi wyrazić na to zgody. 

Marek Miecznikowski, Radca Prawny – Kancelaria Radcy Prawnego w Gdyni

Więcej informacji o Kancelarii Radcy Prawnego Marek Miecznikowski znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.kancelaria-mm.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

2020-01-26 17:19:45

Witam mam problem moja żona miała linię na 280 tys. w alior banku która się skończyła .w 31.10.2019 .Zona w ogóle nie ma chęci do spłaty.i nie złoży żadnego podpisu. ja jestem gwarantem .a bank nie chce ze mną rozmawiać na tą chwilę. Jesteśmy w fazie rozwodu. jak wyjść z takiej sytuacji.Wiem ze z czasem dobiorą się mi do skóry.Proszę o pomoc co robić

Robsi
Robsi
2017-08-03 14:17:37

Dobry tekst :)

pokrzywdzona
pokrzywdzona
2017-03-07 12:08:33

Zmieniłam operatora bez wypowiedzenia , dzieje się to w ciągu jednego miesiąca operator wysyła do minie kare do zapłacenia 120 zł i zgłasza do Sadu , karę natychmiast zapłaciłam i natychmiast Sąd zlecił temu komornikowi zlecenie na ściągnięcie kary jak również też Sąd przysłał takie postanowienie do mnie , tyle że zaraz Sąd przysłał drugie postanowienie że tamten wyrok jest unieważniony , ale komornik nie chce się przyznać że otrzymał z Sądu drugie w tej sprawie postanowienie , zażądał tego drugiego postanowienia Sądu w orginale które mu dostarczyłam a mnie każe zapłacić przeszło 3 tysiące złotych . ..........Mam pytanie czy jeszcze ktoś miał z tym komornikiem podobną historie , bo ja pójdę z tym do Sądu. Chodzi komornika Jacka Bogiela.

Zagubiony
Zagubiony
2016-02-24 22:05:24

Nam komornik zajał konto bankowe. Moj partner 12lat temu miał rozwod i podzial majatku. Jego była żona w 2014r nie płaciła za mieszkanie. Spoldzielnia mieszkaniowa wysyłała zawiadomienia pod adres byłej żony.potem sprawa w sądzie była o ktorej nic nie wiedzieliśmy bo była niszczyła awiza.Sąd nadał tryb wykonawczy egzekucji. Wcześniej jakiś urzednik zus źle podal adres mojego partnera i jakie było zdziwienie że mamy konto zablokowane. Ustaliliśmy ze spoldzielnia mieszkaniowa wystapiła ze sprawą do komornika. Całe szczęście mamy dokumenty stwierdzajace ze nie jesteśmy dłuźnikami. Lecz nie wiemy ile czasu potrwa odkręcenie tej całej sprawy. Dłużnik wysłał list polecony do komornika że wycofuje sprawe a wszystko musi być tylko listem poleconym dostarczone. Zanim bank nam odblokuje konto pewnie miesiac upłynie bo nikomu nie zależy że to pomyłka urzędnika zus ktory błednie podał aktualny adres (przecież w zusie wszystkie zmiany adresowe są z datą ) . Kogo skarżyć za te nerwy stracone.

Bezsens
Bezsens
2016-01-19 09:22:44

Idiotyzm w czystej postaci. Ja jako właściciel mam dowodzić, że to moja rzecz i łaskawie prosić o jej zwolnienie? To komornik powinien dowodzić, że przedmiot jest dłużnika i z tym dowodem ją zająć. Analogicznie do obecnego prawa komorniczego to gdy dam komornikowi w ryj to on powinien dowodzić, że nie chciał mi zrobić krzywdy.

Podobne artykuły

Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem w Pekao
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
13 czerwca 2020

Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem w Pekao

Alior Bank w Legionowie
Oddziały
aleksandra
Aleksandra Gościnna
04 czerwca 2019

Alior Bank w Legionowie

ING zarobił w II kwartale 372 mln zł
Wpisy
patryk
Patryk Byczek
03 sierpnia 2018

ING zarobił w II kwartale 372 mln zł

Pożyczki bez BIK Grodzisk Wielkopolski
Wpisy Inne
aleksandra
Aleksandra Gościnna
31 sierpnia 2017

Pożyczki bez BIK Grodzisk Wielkopolski

Mieszkanie Plus w Skawinie
Wpisy Inne
dominika
Dominika Sobieraj
29 lipca 2017

Mieszkanie Plus w Skawinie

Masowe zwolnienia górników?
Wpisy Inne
aneta
Aneta Jankowska
06 listopada 2018

Masowe zwolnienia górników?