Powództwo przeciwegzekucyjne

Powództwo przeciwegzekucyjne

author
Julia Wierciło
26 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

List otrzymany od komornika sądowego może być bardzo przykrą niespodzianką. Dłużnik czy osoba trzecia, która nie uczestniczyła w postępowaniu mogą jednak bronić się przed niemiłymi konsekwencjami. Kodeks postępowania cywilnego określa sposób postępowania, z którego może skorzystać osoba zagrożona zajęciem dóbr przez komornika. Sprawdźmy czym dokładnie jest powództwo przeciwegzekucyjne i jakie są jego rodzaje.

Spis treści:

  1. Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest?
  2. Powództwo przeciwegzekucyjne - rodzaje
  3. Przeciwegzekucyjne powództwo opozycyjne - dla dłużnika
  4. Przeciwegzekucyjne powództwo ekscydencyjne - dla osoby trzeciej
Zwiń spis treści

Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest?

Powództwo przeciwegzekucyjne jest powództwem, które ma służyć zatrzymaniu działań egzekucyjnych. Może to nastąpić w przypadku sytuacji, w której dłużnik zaprzecza istnieniu obowiązku spłaty zobowiązania. Dotyczy to także kwestionowania przejścia obowiązku zapłaty mimo istnienia dokumentów, które potwierdzają to przejście. Oznacza to, że powództwo przeciwegzekucyjne jest pewnego rodzaju linią obrony dla dłużników, a także dla osób trzecich, które nie są powiązane z długiem. 

Wiele osób spotyka sytuacja, w której należące do nich przedmioty zajmowane są przez komornika sądowego w toku postępowania egzekucyjnego. Dzieje się tak z różnych powodów. Przykładowo w wyniku faktu zamieszkiwania z dłużnikiem w jednym mieszkaniu lub nawet zajmowania lokalu, w którym dłużnik kiedyś przebywał.

Komornik sądowy prowadzi bowiem tzw. czynności terenowe, w toku których zajmuje między innymi ruchomości znajdujące się w lokalu wskazanym jako miejsce zamieszkania dłużnika. Komornik spisuje wówczas protokół zajęcia, do którego można oczywiście wnieść adnotację, iż określony przedmiot nie jest własnością dłużnika. Nie prowadzi to jednak automatycznie do zwolnienia rzeczy spod egzekucji. Przed taką sytuacją warto jednak sprawdzić co może zająć komornik.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Powództwo przeciwegzekucyjne - rodzaje

Według Kodeksu postępowania cywilnego, możemy wyróżnić dwa rodzaje powództw przeciwegzekucyjnych. Ich zadaniem jest powstrzymanie działań egzekucyjnych. Są to:

  • powództwo opozycyjne,
  • powództwo ekscydencyjne.

Różnią się one przede wszystkim osobą, która może wystąpić z powództwem. Należy pamiętać, że osoba zadłużona może mieć duże trudności z zaciągnięciem kolejnego zobowiązania. W tym wypadku możemy skorzystać z opcji kredytu dla zadłużonych.

Przeciwegzekucyjne powództwo opozycyjne - dla dłużnika

W przypadku powództwa opozycyjnego, przysługuje ono dłużnikowi i może być sposobem obrony przed egzekucją. Podstawą postępowania jest tytuł wykonawczy czyli na przykład wyrok sądu. Musi być on poparty klauzulą wykonalności, która potwierdza, że wydany wyrok jest prawomocny.
Celem tego rodzaju powództwa przeciwegzekucyjnego jest pozbawienie wykonalności danego tytułu wykonawczego. Może to nastąpić w części do określonej kwoty pieniędzy, w całości lub go ograniczyć.

Przepis art. 840. § 1 ustawy Kodeks postępowania cywilnego

“Dłużnik w drodze powództwa może żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części, albo ograniczenia, jeżeli:

1) przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności, gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym, niebędącym orzeczeniem sądu albo, gdy kwestionuje przejście obowiązku, mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;

2) po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane. W sytuacji, gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może oprzeć powództwo także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także na zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zgłoszenie tego zarzutu w sprawie było z mocy ustawy niedopuszczalne;

3) małżonek, przeciwko któremu sąd nadał klauzulę wykonalności na podstawie art. 787, wykaże, że egzekwowane świadczenie wierzycielowi nie należy się, przy czym temu małżonkowi przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz także zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść”.

Dłużnik może wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym w dwóch sytuacjach:

  • jeśli twierdzi, że klauzula wykonalności, która była nadana tytułowi egzekucyjnemu jest nieprawidłowa,
  • jeżeli dłużnik spłacił już całą należność.

W przypadku podjętych przez komornika działań może on zająć dobra materialne, ale także część wynagrodzenia osoby zadłużonej. Możemy sprawdzić ile dokładnie komornik może zabrać z pensji.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Przeciwegzekucyjne powództwo ekscydencyjne - dla osoby trzeciej

Ten rodzaj powództwa przysługuje osobie trzeciej, nie będącej dłużnikiem. Ten sposób może być rozwiązaniem w przypadku zajęcia przedmiotów, które nie należą do osoby zadłużonej.

Przepis art. 841. § 1 ustawy Kodeks postępowania cywilnego:

“Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.”

Celem takiego postępowania jest zwolnienie nieprawidłowo zajętego przedmiotu. W przeciwieństwie do powództwa opozycyjnego, powództwo ekscydencyjne nie jest prowadzone przeciwko tytułowi wykonawczemu. W tym wypadku pozwanym jest wierzyciel.

Przyjrzyjmy się jak taka sytuacja może wyglądać w praktyce.

Przeciwko Zbigniewowi Nowakowi jest prowadzone postępowanie egzekucyjne. Komornik zajął pojazd, który był w posiadaniu dłużnika. Auto należy jednak do pracodawcy Zbigniewa. Oznacza to, że pracodawca dłużnika może wystąpić z powództwem ekscydencyjnym.

Ten rodzaj powództwa może przysługiwać małżonkowi dłużnika. Warunkiem, który wyklucza osobę trzecią będącą z dłużnikiem w związku małżeńskim z możliwości skorzystania z powództwa ekscydencyjnego jest bycie współdłużnikiem. W tym wypadku możemy wybrać powództwo opozycyjne. Jeżeli pozostajemy dłużnikiem, a mimo tego chcemy zaciągnąć kolejne zobowiązanie możemy sprawdzić opcję pożyczki z komornikiem. Jeśli jednak widniejemy w bazach osób zadłużonych warto rozważyć możliwość pożyczki bez BIK.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2020-01-26 17:19:45

Witam mam problem moja żona miała linię na 280 tys. w alior banku która się skończyła .w 31.10.2019 .Zona w ogóle nie ma chęci do spłaty.i nie złoży żadnego podpisu. ja jestem gwarantem .a bank nie chce ze mną rozmawiać na tą chwilę. Jesteśmy w fazie rozwodu. jak wyjść z takiej sytuacji.Wiem ze z czasem dobiorą się mi do skóry.Proszę o pomoc co robić

pokrzywdzona
pokrzywdzona
2017-03-07 12:08:33

Zmieniłam operatora bez wypowiedzenia , dzieje się to w ciągu jednego miesiąca operator wysyła do minie kare do zapłacenia 120 zł i zgłasza do Sadu , karę natychmiast zapłaciłam i natychmiast Sąd zlecił temu komornikowi zlecenie na ściągnięcie kary jak również też Sąd przysłał takie postanowienie do mnie , tyle że zaraz Sąd przysłał drugie postanowienie że tamten wyrok jest unieważniony , ale komornik nie chce się przyznać że otrzymał z Sądu drugie w tej sprawie postanowienie , zażądał tego drugiego postanowienia Sądu w orginale które mu dostarczyłam a mnie każe zapłacić przeszło 3 tysiące złotych . ..........Mam pytanie czy jeszcze ktoś miał z tym komornikiem podobną historie , bo ja pójdę z tym do Sądu. Chodzi komornika Jacka Bogiela.

Zagubiony
Zagubiony
2016-02-24 22:05:24

Nam komornik zajał konto bankowe. Moj partner 12lat temu miał rozwod i podzial majatku. Jego była żona w 2014r nie płaciła za mieszkanie. Spoldzielnia mieszkaniowa wysyłała zawiadomienia pod adres byłej żony.potem sprawa w sądzie była o ktorej nic nie wiedzieliśmy bo była niszczyła awiza.Sąd nadał tryb wykonawczy egzekucji. Wcześniej jakiś urzednik zus źle podal adres mojego partnera i jakie było zdziwienie że mamy konto zablokowane. Ustaliliśmy ze spoldzielnia mieszkaniowa wystapiła ze sprawą do komornika. Całe szczęście mamy dokumenty stwierdzajace ze nie jesteśmy dłuźnikami. Lecz nie wiemy ile czasu potrwa odkręcenie tej całej sprawy. Dłużnik wysłał list polecony do komornika że wycofuje sprawe a wszystko musi być tylko listem poleconym dostarczone. Zanim bank nam odblokuje konto pewnie miesiac upłynie bo nikomu nie zależy że to pomyłka urzędnika zus ktory błednie podał aktualny adres (przecież w zusie wszystkie zmiany adresowe są z datą ) . Kogo skarżyć za te nerwy stracone.

Bezsens
Bezsens
2016-01-19 09:22:44

Idiotyzm w czystej postaci. Ja jako właściciel mam dowodzić, że to moja rzecz i łaskawie prosić o jej zwolnienie? To komornik powinien dowodzić, że przedmiot jest dłużnika i z tym dowodem ją zająć. Analogicznie do obecnego prawa komorniczego to gdy dam komornikowi w ryj to on powinien dowodzić, że nie chciał mi zrobić krzywdy.

    Robsi
    Robsi
    2017-08-03 14:17:37

    Dobry tekst :)

Podobne artykuły

Promocja kredytu konsolidacyjnego w BZ WBK

Trwa promocja kredytu gotówkowego Brak Ciążenia BZ WBK na spłatę innych zobowiązań. Klienci mogą liczyć na zerową prowizję i korzystne warunki finansowe (RRSO 12,94%). Promocja obowiązuje do 31 stycznia 2018.

author
Patryk Byczek
11 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank DNB – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Jaki jest numer SWIFT, BIC oraz IBAN w DNB Banku Polska? Numer SWIFT/BIC w DNB Banku Polska to DNBANOKK, natomiast kod IBAN to litery “PL” i pełny numer rachunku bankowego. Sprawdź szczegóły na temat kodów BIC/SWIFT oraz IBAN w DNB Banku Polska.

author
Dominika Byczek
14 stycznia 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Chwilówki Zambrów

Chcesz wziąć chwilówkę, ale nie wiesz, jakie oferty dostępne są dla osób mieszkających w Zambrowie? Możesz sprawdzić to w naszym rankingu. Maksymalna kwota pożyczki to aż 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
04 kwietnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Strzelinie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Strzelinie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Średnia wartość pożyczki w Wonga to 1827 zł

Z danych Wongi wynika, że 70% Klientów firmy, to Klienci mobilni. Zainteresowani usługami firmy mogą pożyczać do 20 000 złotych, a płatność może być rozłożona nawet na 60 miesięcy. Wonga wyliczyła także, ile wynosi średnio pożyczana przez Klientów kwota.

author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Mamonto – darmowa pożyczka 1500 zł

Mamonto to kolejny serwis udzielający darmowej pierwszej pożyczki. Tym razem Klienci mogą pożyczyć maksymalnie 1500 zł na 30 dni. Wszystkie formalności załatwimy bez wychodzenia z domu.

author
Patryk Byczek
21 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj