3,5 mln kary dla Raiffeisen Polska

3,5 mln kary dla Raiffeisen Polska

author
Aneta Jankowska
01 lutego 2017
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Raiffeisen Bank Polska naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na bank 3,5 mln złotych kary.

 UOKiK podał w swoim komunikacie:

"Prezes UOKiK nałożył na bank karę w wysokości ponad 3,5 mln zł, nakazał przeliczenie oprocentowania i zrekompensowania strat konsumentom za wszystkie okresy, kiedy wystąpiło ujemne oprocentowanie".

W październiku dwa lata temu urząd wszczął postępowanie przeciwko bankowi. Dotyczyło ono również umów zawieranych przez konsumentów z Polbankiem. Bez akceptacji klientów próbował on jednostronnie wprowadzić do umów postanowienie. Zgodnie z nim, ujemna stawka LIBOR wynosiła zero. Według przepisów jest to istotny element umowy. Urząd zaznaczył, że na każdą zmianę musi się zgodzić konsument . 

UOKiK zaznaczył, że “Raiffeisen Bank Polska wycofał się z tej praktyki, lecz pomimo tego nie uwzględnia ujemnego oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich (CHF), jeśli wystąpi ujemny LIBOR”.

W umowach kredytowych sposób ustalania oprocentowania bank określił jako sumę stawki bazowej LIBOR i marży kredytu, ale gdy LIBOR spada poniżej zera, zaś suma stawki LIBOR i marży kredytu wynosi poniżej zera, nie obniża odpowiednio rat kredytów.

W takim przypadku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że Raiffeisen BP nadszarpnął zbiorowe interesy konsumentów. W komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał mówi:

"Bank określił w umowie sposób ustalania oprocentowania. Jednak nie przestrzega tej reguły. Gdy LIBOR jest ujemny i jednocześnie jego wartość bezwzględna przewyższa wysokość marży przyjmuje, że wartość oprocentowania wynosi zero. W efekcie klienci banku płacą wyższe raty" 

W trakcie postępowania bank oddał już klientom w części różnicę między pobranym oprocentowaniem, a tym, które powinien pobrać, uwzględniając przy tym ujemne oprocentowanie. Zgodnie z decyzją Raiffeisen Bank Polska został zobowiązany do wynagrodzenia krzywd klientom za wszystkie okresy, kiedy wystąpiło ujemne oprocentowanie. 

Bank określił w umowie sposób ustalania oprocentowania. Jednak nie przestrzega tej reguły. Gdy LIBOR jest ujemny i jednocześnie jego wartość bezwzględna przewyższa wysokość marży przyjmuje, że wartość oprocentowania wynosi zero. W efekcie klienci banku płacą wyższe raty – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Poznaniu
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 lipca 2019

Credit Agricole w Poznaniu

Zysk BNP Paribas w I kwartale 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 maja 2020

Zysk BNP Paribas w I kwartale 2020

Cronto – technologia dla klientów biznesowych Banku Millennium
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 listopada 2019

Cronto – technologia dla klientów biznesowych Banku Millennium

Elektryczne vany we flocie Poczty Polskiej
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
12 września 2019

Elektryczne vany we flocie Poczty Polskiej

Kredyt gotówkowy Hajnówka
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Hajnówka

Porównaj