500+ do zwrotu

500+ do zwrotu

author
Aneta Jankowska
20 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Polacy muszą oddać pieniądze z Programu Rodzina 500+. Dlaczego? Beneficjenci zatajali istotne informacje o dochodach. Jak podaje Ministerstwo Pracy, polskie rodziny bezprawnie pobrały 48 mln złotych.

Prawie 50 mln złotych to duża kwota. Patrząc jednak na ogół wypłaconych środków z Programu Rodzina 500+, jest to około 0,2% wszystkich pieniędzy wydanych w ubiegłym roku. Polacy muszą zwrócić środki, bo najczęściej ukrywali, że mają dodatkowe dochody.

Resort podaje, że liczba rodzin, które muszą oddać środki, zależy od konkretnego miasta. Na przykład w Gdańsku musi to zrobić 174 beneficjentów, w Poznaniu – 320, a we Wrocławiu 320 rodzin. Łącznie pieniądze musi zwrócić 900 rodzin.

Kto musi oddać pieniądze ?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki, Bartosz Marczuk wyjaśnia, że problem wynika z niefrasobliwości i niewiedzy. Podkreśla, że część z przypadków stanowią ludzie, którzy po prostu nie chcieli przyznawać się do tego, że mieli dodatkowe dochody.  

Pieniądze muszą zwrócić te osoby, które we wniosku o 500+ zadeklarowały, że ich dochód nie przekracza 800 złotych na osobę. W sytuacji, kiedy ich dochód się zwiększy, to świadczenie już im nie przysługuje i muszą o tym poinformować urzędników.

Aktualnie każda gmina jest wyposażona w specjalny system informatyczny, który pomaga wyłapywać fałszywe wnioski o świadczenie z programu. Warto zgłaszać od razu każdą zmianę, o ile pobiera się świadczenie, aby w przyszłości uniknąć zbędnych nieprzyjemności.

Ministerstwo zaznacza, że 48 mln złotych to nie jest duża kwota i porównuje się ją do zwrotu świadczeń rodzinnych. W tym samym okresie wyniosły one 0,58% poniesionych z budżetu wydatków, czyli ponad 71 mln złotych.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zdolność kredytowa w czasie pandemii

Czas pandemii COVID-19 to czas wyjątkowo trudny dla każdego z nas, wiążę się on bowiem z szeregiem zmian, które niejednokrotnie nie są korzystne. Ograniczenia w zatrudnieniu, czy obniżenie pensji, to tylko niektóre z obecnych problemów wieli Klientów. Warto pamiętać, że nasze zatrudnienie ma znaczący wpływ na zdolność kredytową, tak niezbędną w procesie kredytowym. W tym artykule sprawdzamy, w jaki sposób pandemia wpłynęła na możliwość otrzymywania kredytów.

author
Aleksandra Gościnna
19 października 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pożyczki online popularniejsze od zakupów spożywczych

Zakupy w sieci nie są obecnie czymś nowym. Zaopatrujemy się w nowe ubrania, buty, sprzęty domowe, a nawet korzystamy z usług finansowych. Co najczęściej  kupujemy przez Internet?

author
Aneta Jankowska
12 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Consumer Bank Tarnów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Tarnowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
03 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Amigo Loans pożyczki

Amigo Loans to pożyczka ratalna dostępna dla osób z Wielkiej Brytanii. Klienci mogą otrzymać od  £500 do nawet £10 000 zł. Pożyczkę można wziąć na zupełnie dowolny cel, a spłatę rozłożyć nawet na 60 miesięcy.

author
Dominika Byczek
21 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Banki Spółdzielcze z nowymi prezesami

Podczas dziesiątego posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego, które odbyło się 12 marca 2019 roku, Komisja wyraziła zgodę na powołanie pięciu nowych prezesów Banków Spółdzielczych.

author
Patryk Byczek
13 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Umowa zlecenie – najważniejsze informacje

Jedną z najczęściej stosowanych form zatrudnienia wśród polskich obywateli i obywatelek jest umowa zlecenia. Jedni uważają ją za niezwykle korzystną i przemyślaną, inni natomiast określają niepochlebnym mianem „śmieciówki”. Sprawdziliśmy, czym tak naprawdę jest umowa zlecenia, z jakimi wiąże się obowiązkami i jaka ustawa określa jej warunki.

author
Halszka Gronek
04 września 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj