Polacy muszą oddać pieniądze z Programu Rodzina 500+. Dlaczego? Beneficjenci zatajali istotne informacje o dochodach. Jak podaje Ministerstwo Pracy, polskie rodziny bezprawnie pobrały 48 mln złotych.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 20.03.2018
Udostępnij:

Prawie 50 mln złotych to duża kwota. Patrząc jednak na ogół wypłaconych środków z Programu Rodzina 500+, jest to około 0,2% wszystkich pieniędzy wydanych w ubiegłym roku. Polacy muszą zwrócić środki, bo najczęściej ukrywali, że mają dodatkowe dochody.

Resort podaje, że liczba rodzin, które muszą oddać środki, zależy od konkretnego miasta. Na przykład w Gdańsku musi to zrobić 174 beneficjentów, w Poznaniu – 320, a we Wrocławiu 320 rodzin. Łącznie pieniądze musi zwrócić 900 rodzin.

Kto musi oddać pieniądze ?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki, Bartosz Marczuk wyjaśnia, że problem wynika z niefrasobliwości i niewiedzy. Podkreśla, że część z przypadków stanowią ludzie, którzy po prostu nie chcieli przyznawać się do tego, że mieli dodatkowe dochody.  

Pieniądze muszą zwrócić te osoby, które we wniosku o 500+ zadeklarowały, że ich dochód nie przekracza 800 złotych na osobę. W sytuacji, kiedy ich dochód się zwiększy, to świadczenie już im nie przysługuje i muszą o tym poinformować urzędników.

Aktualnie każda gmina jest wyposażona w specjalny system informatyczny, który pomaga wyłapywać fałszywe wnioski o świadczenie z programu. Warto zgłaszać od razu każdą zmianę, o ile pobiera się świadczenie, aby w przyszłości uniknąć zbędnych nieprzyjemności.

Ministerstwo zaznacza, że 48 mln złotych to nie jest duża kwota i porównuje się ją do zwrotu świadczeń rodzinnych. W tym samym okresie wyniosły one 0,58% poniesionych z budżetu wydatków, czyli ponad 71 mln złotych.

Komentarze