BIG InfoMonitor i BIK podały do informacji, że zadłużenie sklepów internetowych w Polsce wyniosło 107 000 000 złotych pod koniec ubiegłego roku. Jest to trzeci najwyższy wynik zadłużenia w branży handlowej. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 28.02.2018
Udostępnij:

Polski rynek internetowy rozwija się bardzo szybko, lecz według statystyk, sklepy nie istnieją w sieci zbyt długo. Z obliczeń ekspertów wynika, że wszystkie polskie sklepy internetowe mogą być warte łącznie nawet 40 000 000 000 złotych.

Zadłużone sklepy Internetowe
 

Dwa tysiące siedemset dwadzieścia jeden sklepów internetowych jest obecnie zadłużonych na łączną kwotę stu sześciu milionów dziewięciuset trzynastu tysięcy siedmiuset złotych. Najbardziej zadłużone sklepy internetowe pochodzą z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski. 

Najbardziej zadłużona firma pochodzi z województwa wielkopolskiego – jej dług wynosi obecnie prawie 2 500 000 złotych. Drugie i trzecie miejsce zajmują firmy z województwa mazowieckiego, posiadające dług kolejno 1 800 000 złotych oraz 1 400 000 złotych.

Firmy w Polsce

Rokrocznie w Polsce zakładanych jest kilka tysięcy sklepów internetowych. W ostatnich pięciu latach branża odnotowała wzrost sklepów aż o jedną trzecią. Jednakże, najczęściej dochodzi do sytuacji, gdzie nowootwarte sklepy po nie zbyt długim czasie działania są zamykane, ponieważ konkurencja okazuje się być silniejsza.

Tylko 30% sklepów internetowych, które czynnie działają dzisiaj, zostało założonych w 2010 roku. To jedynie 2300 sklepów, spośród w założonych w tamtym czasie 7600.

Finanse sklepów internetowych

Bisnode Polska przeprowadził badanie, z którego można się dowiedzieć, jak kondycyjnie pod względem finansowym trzymają się polskie sklepy internetowe:
 

  • 30,46% jest w złej sytuacji finansowej,

  • 25,96% jest w słabej sytuacji finansowej,

  • 23,43% jest w silnej sytuacji finansowej,

  • 20,15% jest w dobrej sytuacji finansowej.

Handel elektroniczy coraz bardziej popularny
 

Według dostępnych danych, 29 100 sklepów internetowych było zarejestrowanych na rynku pod koniec stycznia bieżącego roku. Jedna na trzy z nich, mimo, że nie są wykreślone z rejestru, nie działają aktywnie na polskim rynku sprzedaży internetowej. Statystycznie, koniec stycznia każdego roku przynosi wzrost zarejestrowanych nowych firm o około 7%. Statystyki potwierdzają, że blisko 15 000 000 Internautów robi zakupy w sieci. Sklepy internetowe przyciągają do siebie Klientów przede wszystkim bezpłatna dostawą, łatwym zwrotem towaru, czy też niższymi cenami.
 

Komentarze