500+ zmniejsza zadłużenie Polaków
500+ pomaga spłacać zaległości finansowe
Z danych wynika, że o ile nie udało się rodzinie, która korzysta z 500+, całkowicie pozbyć się długów (12%), to świadczenie pozwoliło im przynajmniej uniknąć pożyczania pieniędzy (29% ankietowanych deklaruje, że dzięki pieniądzom z programu 500+ uniknęło pożyczania w banku, a 27% twierdzi, że uniknęło pożyczania w firmach pożyczkowych).
W analizach podkreślono, że co dziesiąta rodzina deklaruje, że program zwiększył ich zdolność kredytową i umożliwiło zaciągnięcie nieosiągalnej wcześniej pożyczki lub kredytu. 17% rodzin, które korzystają z dofinansowania przyznało, że pomoc stała się sposobem na zmniejszenie przeterminowanych i nieuregulowanych wcześniej płatności.
– Od startu programu 500+ zmniejsza się odsetek niesolidnych dłużników z zaległościami na niższe kwoty, do 2 tys. zł, które stosunkowo najszybciej można zwrócić w efekcie korzystania z programu – tłumaczył PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.
Prezes BIG InfoMonitor poinformował również, że na koniec marca ubiegłego roku odsetek osób z tego typu zaległościami zarówno kredytowymi w BIK oraz pozakredytowymi w BIG InfoMonitor wynosił 32,2%, natomiast na koniec czerwca br. było to już 29,8%. Dodał, iż zmianę przede wszystkim widać w BIG InfoMonitor, gdzie na koniec I kw. 2016 r. zaległości przeterminowane o minimum 60 dni miało 38,2%. wpisanych do rejestru, zaś po II kw. 2017 r. 33,8%.
Co dwudziesty ankietowany (5%), po tym jak "Rodzina 500+" zwiększyła jego zdolność kredytową, pieniądze na dziecko sprawiły, że mógł pożyczyć w banku czy firmie pożyczkowej większe kwoty niż dotychczas. Natomiast kolejne 5% respondentów dopiero z pomocą państwa mogło zaciągnąć nieosiągalny wcześniej kredyt czy pożyczkę.
Na co Polacy wydają 500+ ?
– Prawie trzech na czterech badanych deklaruje, że otrzymywane pieniądze przeznacza przede wszystkim na potrzeby dziecka, 26% mówi, że 500+ finansuje głównie potrzeby całej rodziny, a 2% ankietowanych rodziców przyznaje, że to oni sami najbardziej korzystają z pieniędzy otrzymywanych na dzieci – czytamy w raporcie badania.
Więcej o tym, na co Polacy przeznaczają dodatkowe środki, piszemy w artykule: https://www.zadluzenia.com/artykul/rozsadnie-wydajemy-swiadczenie-500/
Jak podaje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, przez 13 miesięcy, od kwietnia 2016 r. do maja 2017 r. wypłacono już ponad 27,6 mld zł na 3,97 mln dzieci, czyli 57,7% osób przed 18 rokiem życia. Największy w kraju, sięgający 64%. odsetek dzieci, które przyjmują pomoc ma województwo lubelskie.
Dodaj komentarz