Najczęściej komentowane
BIOZ – Baza Informacji o Zapytaniach
Baza BIOZ to Baza Informacji o Zapytaniach. Dokładniej chodzi o wszystkie zapytania składane do bazy BIK. Baza BIOZ przechowuje informacje o wszystkich zapytaniach przez 12 miesięcy. Co potem dzieje się z tymi danymi? Jak wypisać się z bazy BIOZ? Sprawdź najważniejsze informacje na jej temat.
Spis treści:
- Skąd biorą się nasze dane w bazie BIOZ?
- BIOZ, czyli Baza Informacji o Zapytaniach
- Baza BIOZ aktualizowana jest na bieżąco
- Na co wpływają dane z bazy BIOZ?
Skąd biorą się nasze dane w bazie BIOZ?
Kiedy składamy wniosek o pożyczkę online do banku/SKOKu, musimy pamiętać, że pożyczkodawca może złożyć zapytanie do bazy Biura Informacji Kredytowej. Będzie pytał o naszą historię kredytową, by wiedzieć, jaką decyzję kredytową wydać wobec nas. Jeżeli natomiast złożymy wniosek o kredyt online, kredytodawca zawsze zapyta bazę BIK o naszą historię. Zobowiązują go do tego przepisy prawne.
Składając jednak wniosek o kredyt lub pożyczkę, zawsze musimy najpierw wyrazić zgodę na zapytanie w bazach. Weryfikacja klienta w BIK bez zgody klienta jest bowiem bezprawna i skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą banku/SKOKu. W praktyce banki/SKOKi nie rozpatrują wniosku bez uzyskania zgody danej osoby.
BIOZ, czyli Baza Informacji o Zapytaniach
Wszystkie zapytania, niezależnie od podjętej decyzji kredytowej, przechowywane są w tzw. bazie BIOZ (jest to Baza Informacji o Zapytaniach). Informacje z BIOZ widoczne są w każdym raporcie: zamawianym zarówno przez banki/SKOKi, jak i przez nas samych. Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania nie dotyczy zapytań – tylko upływ czasu powoduje zniknięcie zapytania z bazy BIK.
Dane w bazie BIOZ są przechowywane przez 12 miesięcy, by następnie zakończyć swój wirtualny żywot. Nie możemy wpłynąć na skrócenie tego czasu.
Baza BIOZ aktualizowana jest na bieżąco
Zapytania w bazie BIOZ aktualizowane są na bieżąco. W związku z tym każdy bank czy SKOK rozpatrujący nasz wniosek kredytowy, dowie się, że chwilę temu złożyliśmy wniosek u konkurencji. I odpowiednio na ten fakt zareaguje. Duża ilość zapytań w krótkim czasie jest negatywną wskazówką dla instytucji finansowej.
Im więcej zapytań w BIOZ, tym mniejsza szansa na kredyt
Dlaczego? Z jednej strony duża ilość zapytań sugeruje zbliżające się problemy finansowe wnioskodawcy, a z drugiej strony może oznaczać próbę wyłudzenia kredytu. Każde zapytanie z ostatnich dni to teoretycznie każda pozytywna decyzja kredytowa, skutkująca obniżeniem zdolności kredytowej, a musimy pamiętać, że baza BIORK (informacje o rachunkach kredytowych) nie jest aktualizowana na bieżąco, dlatego pożyczkodawcy sugerują się głównie bazą BIOZ.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Pożyczki na telefon – pieniądze od ręki
Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut
Pożyczki na dowód – minimum formalność
Na co wpływają dane z bazy BIOZ?
Informacje z bazy BIOZ w 5 % wpływają na końcową oceną klienta wystawianą przez Biuro Informacji Kredytowej SA. BIK bierze pod uwagę informacje o liczbie zapytań oraz terminie składania wniosków o kredyty i pożyczki.
Wszystkie komentarze
Do wszystkich, którzy przeczytali artykuł po czym zwątpili w jego słuszność przez komentarz od ‚dasdasdas’ - nie słuchajcie wariata bo poniesiecie konsekwencje! Ku przestrodze, ilość zapytań MA WPŁYW i jasno to widać w analizach raportu BIK! Punktacja w BIK potrafi spaść o kilkanaście oczek i ‚dobry klient’ jest przyporządkowany do grupy 20% ludzi z najniższa ocena - pojawia się problem na tyle duży, że nawet mając zdolność i spłacając terminowo bank odmawia kredytu! Oczywiście można ‚usunąć’ zapytania, ale co z tego jak punktacja wzrasta w ślimaczym tempie, o połowę punktów wcześniej utraconych ...? Często nawet usunięcie zapytań nie przywróci nam w pełni sytuacji wyjściowej!
nieprawda, ilość zapytań nie wpływa na scoring. to mit aby klient nie szukał lepszych ofert. najlepiej złożyć zapytanie w 10 różnych bankach i wybrać najlepszą ofertę.
Dodaj komentarz