zadluzenia.com
zamknij

Co warto wiedzieć o BIOZ ?

Składając wniosek kredytowy do Banku/SKOKu musimy pamiętać, że kredytodawca rozpatrując nasz wniosek, skorzysta z oferty Biura Informacji Kredytowej S.A. i złoży zapytanie na nasz temat. Bank/SKOK powinien uzyskać na to pisemną zgodę klienta. Weryfikacja klienta w BIK, bez zgody klienta, jest bowiem bezprawna i skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą Banku/SKOKu. W praktyce Banki/SKOKi nie rozpatrują wniosku bez uzyskania zgody.

 


Wszystkie zapytania, niezależnie od podjętej decyzji kredytowej, przechowywane są w tzw. bazie BIOZ (Baza Informacji o Zapytaniach) przez okres 12 miesięcy, by następnie zakończyć swój wirtualny żywot. Informacje z BIOZ widoczne są w każdym raporcie: zamawianym zarówno przez banki/SKOKi jak i przez nas samych. Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania nie dotyczy zapytań - tylko upływ czasu powoduje zniknięcie zapytania z bazy BIK.


Zapytania aktualizowane są na bieżąco ! Bank/SKOK, rozpatrujący nasz wniosek kredytowy, dowie się, że 15 minut temu złożyliśmy wniosek u konkurencji. I odpowiednio na ten fakt zareaguje. Duża ilość zapytań w krótkim czasie jest negatywną wskazówką dla instytucji finansowej. Dlaczego ?
 

Z jednej strony sugeruje zbliżające się problemy finansowe wnioskodawcy, z drugiej strony może oznaczać próbę wyłudzenia kredytu. Każde zapytanie z ostatnich dni to teoretycznie każda pozytywna decyzja kredytowa, skutkująca obniżeniem zdolności kredytowej, a musimy pamiętać, że baza BIORK (informacje o rachunkach kredytowych) nie jest aktualizowana na bieżąco.

 

BIK bierze pod uwagę informacje o liczbie i terminie składania wniosków o kredyt. Informacje z bazy BIOZ w 5 % wpływają na końcową oceną klienta, wystawianą przez Biuro Informacji Kredytowej SA.

 

Poniżej przedstawiamy fragment przykładowego zapytania, widocznego w raportach BIK. Informacja o zapytaniach posiada taką samą strukturę jak informacja o rachunku kredytowym. Najmłodsze zapytanie jest na początku, oznaczone nr 1. Najstarsze zapytanie, z największym numerem, zamyka listę.

 

źródło: BIK.pl 

Skomentuj artykuł
captcha
~dasdasdas

nieprawda, ilość zapytań nie wpływa na scoring. to mit aby klient nie szukał lepszych ofert. najlepiej złożyć zapytanie w 10 różnych bankach i wybrać najlepszą ofertę.   Odpowiedź