BIOZ – Baza Informacji o Zapytaniach
bioz

BIOZ – Baza Informacji o Zapytaniach

author
Patryk Byczek
25 stycznia 2023

Baza BIOZ to Baza Informacji o Zapytaniach. Dokładniej chodzi o wszystkie zapytania składane do bazy BIK. Baza BIOZ przechowuje informacje o wszystkich zapytaniach przez 12 miesięcy. Co potem dzieje się z tymi danymi? Jak wypisać się z bazy BIOZ? Sprawdź najważniejsze informacje na jej temat.

Spis treści:

  1. Skąd biorą się nasze dane w bazie BIOZ?
  2. BIOZ, czyli Baza Informacji o Zapytaniach
  3. Baza BIOZ aktualizowana jest na bieżąco
  4. Na co wpływają dane z bazy BIOZ?
Zwiń spis treści

Skąd biorą się nasze dane w bazie BIOZ?

Kiedy składamy wniosek o pożyczkę online do banku/SKOKu, musimy pamiętać, że pożyczkodawca może złożyć zapytanie do bazy Biura Informacji Kredytowej. Będzie pytał o naszą historię kredytową, by wiedzieć, jaką decyzję kredytową wydać wobec nas. Jeżeli natomiast złożymy wniosek o kredyt online, kredytodawca zawsze zapyta bazę BIK o naszą historię. Zobowiązują go do tego przepisy prawne.

Składając jednak wniosek o kredyt lub pożyczkę, zawsze musimy najpierw wyrazić zgodę na zapytanie w bazach. Weryfikacja klienta w BIK bez zgody klienta jest bowiem bezprawna i skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą banku/SKOKu. W praktyce banki/SKOKi nie rozpatrują wniosku bez uzyskania zgody danej osoby.

BIOZ, czyli Baza Informacji o Zapytaniach

Wszystkie zapytania, niezależnie od podjętej decyzji kredytowej, przechowywane są w tzw. bazie BIOZ (jest to Baza Informacji o Zapytaniach). Informacje z BIOZ widoczne są w każdym raporcie: zamawianym zarówno przez banki/SKOKi, jak i przez nas samych. Cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania nie dotyczy zapytań – tylko upływ czasu powoduje zniknięcie zapytania z bazy BIK.

Dane w bazie BIOZ są przechowywane przez 12 miesięcy, by następnie zakończyć swój wirtualny żywot. Nie możemy wpłynąć na skrócenie tego czasu.

Baza BIOZ aktualizowana jest na bieżąco

Zapytania w bazie BIOZ aktualizowane są na bieżąco. W związku z tym każdy bank czy SKOK rozpatrujący nasz wniosek kredytowy, dowie się, że chwilę temu złożyliśmy wniosek u konkurencji. I odpowiednio na ten fakt zareaguje. Duża ilość zapytań w krótkim czasie jest negatywną wskazówką dla instytucji finansowej.

Im więcej zapytań w BIOZ, tym mniejsza szansa na kredyt

Dlaczego? Z jednej strony duża ilość zapytań sugeruje zbliżające się problemy finansowe wnioskodawcy, a z drugiej strony może oznaczać próbę wyłudzenia kredytu. Każde zapytanie z ostatnich dni to teoretycznie każda pozytywna decyzja kredytowa, skutkująca obniżeniem zdolności kredytowej, a musimy pamiętać, że baza BIORK (informacje o rachunkach kredytowych) nie jest aktualizowana na bieżąco, dlatego pożyczkodawcy sugerują się głównie bazą BIOZ.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Pożyczki na telefon – pieniądze od ręki

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Na co wpływają dane z bazy BIOZ?

Informacje z bazy BIOZ w 5 % wpływają na końcową oceną klienta wystawianą przez Biuro Informacji Kredytowej SA. BIK bierze pod uwagę informacje o liczbie zapytań oraz terminie składania wniosków o kredyty i pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

AMarkiewicz
AMarkiewicz
2020-04-01 09:19:26

Do wszystkich, którzy przeczytali artykuł po czym zwątpili w jego słuszność przez komentarz od ‚dasdasdas’ - nie słuchajcie wariata bo poniesiecie konsekwencje! Ku przestrodze, ilość zapytań MA WPŁYW i jasno to widać w analizach raportu BIK! Punktacja w BIK potrafi spaść o kilkanaście oczek i ‚dobry klient’ jest przyporządkowany do grupy 20% ludzi z najniższa ocena - pojawia się problem na tyle duży, że nawet mając zdolność i spłacając terminowo bank odmawia kredytu! Oczywiście można ‚usunąć’ zapytania, ale co z tego jak punktacja wzrasta w ślimaczym tempie, o połowę punktów wcześniej utraconych ...? Często nawet usunięcie zapytań nie przywróci nam w pełni sytuacji wyjściowej!

dasdasdas
dasdasdas
2015-02-12 22:55:21

nieprawda, ilość zapytań nie wpływa na scoring. to mit aby klient nie szukał lepszych ofert. najlepiej złożyć zapytanie w 10 różnych bankach i wybrać najlepszą ofertę.

Podobne artykuły

Promocja: „250 zł z Kontem 360” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 marca 2021

Promocja: „250 zł z Kontem 360” w Banku Millennium

Katastrofa demograficzna w Polsce?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 stycznia 2020

Katastrofa demograficzna w Polsce?

W 2021 roku spis ludności i mieszkań
Ekonomia
author
Patryk Byczek
21 lipca 2018

W 2021 roku spis ludności i mieszkań

ING Bank Śląski w Opolu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 lipca 2019

ING Bank Śląski w Opolu

Kredyt gotówkowy Brzeg
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Brzeg

Bank Spółdzielczy w Przeworsku sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 września 2019

Bank Spółdzielczy w Przeworsku sesje przychodzące i wychodzące

Porównaj