Będą niższe koszty egzekucyjne?
Opłaty stosunkowe będą uznawana za dochód Skarbu Państwa, a komornicy będą korzystali z tzw. „degresywnego wynagrodzenia prowizyjnego”.
Proponowane zmiany nie podobają się komornikom. Według Krajowej Rady Komorniczej, spowodują one spadek przychodów kancelarii aż o 30%.
Zdaniem KRK: „(…)Brak odpowiedniego finansowania egzekucji doprowadzi do redukcji zatrudnienia i niewydolności kancelarii, czego konsekwencją będzie spadek efektywności egzekucji sądowej”.
Jak dodaje Rafał Fronczek – prezes Krajowej Rady Komorniczej: „Obniżenie stawek komorniczych do 10%, jak proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, doprowadzi do zapaści systemu egzekucji i będzie miało negatywny wpływ na ściągalność należności w Polsce, co przełoży się na funkcjonowanie całej gospodarki”.
Według samorządu komorniczego, na ponad 1500 kancelarii komorniczych, aż 1/3 osiąga dochody miesięczne w kwocie 11 000 zł lub niższej, a część kancelarii (zwłaszcza na wschodzie kraju) odnotowuje wręcz straty.
Krajowa Rada Komornicza twierdzi, że po wprowadzeniu zmian, pracę może stracić nawet 10 000 osób związanych z egzekucją. Według samorządu, opłaty egzekucyjne i tak są w Polsce na niskim poziomie.
Dodaj komentarz