BEST I NSFIZ – co zrobić po sprzedaży długu

BEST I NSFIZ – co zrobić po sprzedaży długu

author
Patryk Byczek
07 grudnia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
W kolejnym wpisie przyjrzymy się bliżej firmie windykacyjnej Best, skupującej niespłacone wierzytelności. Wskażemy co można zrobić po sprzedaży długu.

Scenariusz wygląda w podobny sposób: nie spłacamy umowy kredytu lub pożyczki. Sprawa trafia do działu windykacji danej instytucji finansowej, a póżniej do komornika sądowego. Z czasem dostajemy pismo informujące o sprzedaży wierzytelności do BEST I NSFIZ. Pełna nazwa to: BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.

1. Co się stało ?

Wierzyciel podjął decyzję o sprzedaży długu do innego wierzyciela, podpisał stosowną umowę i przestał być właścicielem wierzytelności. W dzisiejszym obrocie gospodarczym coraz więcej spraw jest sprzedawanych do wyspecjalizowanych funduszy zarządzania wierzytelnościami.


2. Wiele osób zastanawia się czy bank/firma pożyczkowa może w ogóle sprzedać wierzytelność do nowego Wierzyciela.

Niestety może, i to bez zgody Dłużnika. Do przeniesienia wierzytelności taka zgoda nie jest wymagana, wystarczy poinformować Klienta o transakcji. Wynika to wprost z art. 509 kodeksu cywilnego.

W tej chwili większość banków i firm pożyczkowych sprzedaje swoje niespłacone wierzytelności i to na różnym etapie dochodzenia należności.


3. Co to za podmiot BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (w skrócie BEST I NSFIZ) ?

Jest to fundusz, który zajmuje się nabywaniem wierzytelności od instytucji finansowych. Właścicielem funduszu jest Grupa Kapitałowa Best S.A. z siedzibą w Gdyni. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie.

Szczegółowe informacje o fimie znajdziecie tutaj: http://www.best.com.pl/profil-dzialalnosci,13,pl.html


4. Kto stoi za BEST I NSFIZ ?

Fundusz należy do Best S.A., jednej z największych firm windykacyjnych w Polsce. W ostatnim czasie spółka nabyła większość akcji innej firmy z branży windykacyjnej – Kredyt Inkaso. Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła już zgodę na połączenie obu spółek.


5. Dlaczego Bank/firma pożyczkowa sprzedała mój dług ?

Jest to opłacalne z kilku powodów. Po pierwsze pozbywa się w ten sposób „złych kredytów” czyli tzw. NPL (z ang. Non-performing loan). NPL to w dużym skrócie kredyt niespłacony w terminie/przeterminowany. Banki mają obowiązek utrzymywania poziomu NPL na jak najniższym poziomie.

Po drugie sprzedaż wierzytelności funduszom sekurytyzacyjnym przynosi korzyści podatkowe. Banki mogą bowiem zaliczać do kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w związku ze zbyciem wierzytelności na rzecz funduszu.

Wreszcie po trzecie – obsługa niespłacanej wierzytelności w Banku sporo kosztuje. Trzeba utrzymać pracowników windykacji i ponosić koszty związane z bieżącą obsługą niespłaconej umowy.

Dla wielu banków o wiele łatwiej jest sprzedać wierzytelność niż ją samemu odzyskiwać. Podsumowując: Bank poprzez sprzedaż wierzytelności poprawia sobie poziom złych kredytów NPL, nie płaci za obsługę umowy, uzyskuje korzyści podatkowe, a na dodatek wie ile odzyska pieniędzy za daną sprawę.

6. Z kim mam się kontaktować ?

Właścicielem wierzytelności jest BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Tym samym dług przestał należeć do Banku/firmy pożyczkowej, z którymi podpisaliśmy umowę.

Po sprzedaży wierzytelności mamy się kontaktować wyłącznie z nowym właścicielem. Kontakt z BEST I NSFIZ:

BEST S.A.
ul. Morska 59
81-323 Gdynia

lub 

BEST S.A. Centrum Usługowe w Elblągu
ul. Stoczniowa 2
82-300 Elbląg


7. Jakie dane mam podać kontaktując się z BEST I NSFIZ ?

  • imię i nazwisko
  • numer PESEL
  • adres korespondencyjny
  • numer telefonu
  • numer sprawy nadany przez BEST I NSFIZ
  • nazwę poprzedniego Wierzyciela
  • nazwę aktualnego Wierzyciela

8. Co mogę zrobić po sprzedaniu sprawy do BEST I NSFIZ ?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jedno jest pewne – należy niezwłocznie skontaktować się z BEST I NSFIZ i ustalić szczegóły dotyczące spłaty zadłużenia. W przeciwnym razie możemy spodziewać się ponownego przekazania sprawy do sądu celem uzyskania nakazu zapłaty (o ile oczywiście dług nie jest przedawniony).

Po zakupie nowej wierzytelności, Best kontaktuje się z Dłużnikiem wysyłając tradycyjny list.


9. W jaki mogę spłacić zadłużenie do BEST I NSFIZ ?

Paradoksalnie po zbyciu wierzytelności Dłużnik ma większe możliwości polubownej spłaty zadłużenia niż w bankach czy firmach pożyczkowych. Nowy wierzyciel z pewnością będzie zainteresowany spłatą nawet w niskich ratach, które nie były akceptowane przez poprzedniego wierzyciela.

Pamiętajmy, że nasza wierzytelność została sprzedana za około 10-30% jej wartości i każda wpłata dokonana na poczet nowego Wierzyciela jest dla niego sukcesem. Z tego względu fundusze sekurytyzacyjne mogą zaproponować Dłużnikom spłatę w dogodnych ratach.

Najszybszym sposobem zamknięcia sprawy jest niezwłoczna spłata całości zadłużenia. Większość osób decyduje się jednak na rozłożenie zadłużenia na raty. Możemy to zrobić w czasie rozmowy z konsultantem Best.

Best udostępnia także pisemny wniosek o rozłożenie długu na raty. Pismo dostępne jest w tym miejscu: http://www.best.com.pl/dokumenty-do-pobrania,54,pl.html


10. Co zrobić jeżeli sprzedana wierzytelność została wcześniej spłacona ?

Koniecznie powinniśmy to zgłosić do BEST I NSFIZ poprzez złożenie reklamacji. Wskazujemy w niej datę spłaty zobowiązania oraz wszelkie możliwe dokumenty to potwierdzające: zaświadczenia o spłacie, formularze ugody, potwierdzenia wpłat etc.

Możemy też spróbować skontaktować się z poprzednim wierzycielem i poinformować o tym fakcie. Istnieje jednak ryzyko, że poprzedni wierzyciel odeśle nas do BEST I NSFIZ bez zapoznawania się ze sprawą.


11. Gdzie mam wpłacać pieniądze ?

Konto do spłaty długu wskazane jest w piśmie od BEST I NSFIZ. 

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Best S.A.: http://www.best.com.pl/poradnik-dluznika,51,pl.html

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Zbyszek
Zbyszek
2021-02-16 14:22:43

Firma jest nie legalna i Naciąga ludzizwyklu to szusci naciągają ludzi na wpłacenie NIE WPŁACAJĄ ŻADNYCH PIENIĘDZY radca prawny zbyszek

Andrzej stoklosa
Andrzej stoklosa
2021-02-16 14:12:30

Firma jest nie legalna i Naciąga ludzi

Podobne artykuły

Aplikacja mobilna Bank Millennium

Aplikacja mobilna Banku Millennium to narzędzie pozwalające korzystać z usług bankowych z każdego miejsca na ziemi, w którym Klient instytucji posiada dostęp do Internetu. Aplikacja mobilna Banku Millennium skupia w sobie mnóstwo funkcji i usług, które mają ułatwić Klientom bankowanie. Sprawdzamy szczegóły na temat Aplikacji mobilnej Banku Millennium.

author
Patryk Byczek
10 maja 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zalogować się do PKO BP? Nowe zasady logowania

Ważne zmiany w logowaniu do PKO BP. 14 września 2019 wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2, która wymusza na bankach dwuetapowy proces weryfikacji Klienta w czasie logowania się do bankowości internetowej. Sprawdzamy krok po kroku, jak zalogować się na konto w PKO BP – zobacz wszystkie zmiany.

author
Dominika Byczek
04 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank i PZU podejmują walkę z koronawirusem

Alior Bank we współpracy z PZU ogłosili nabór do akcji RBL_START #COVID-19, mającej na celu zebrać startupy, których rozwiązania mogą wspomóc walkę z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa w Polsce. Inicjatywa ma również wpłynąć na ewentualne podobne sytuacje w przyszłości.

author
Patryk Byczek
17 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak złożyć reklamację w Euro Banku?

Jeśli jesteś niezadowolony z usługi lub niesłusznie naliczono ci opłaty na koncie w Euro Banku S. A., złóż reklamację. Sprawdź jak zrobić to szybko i skutecznie.

author
Aneta Jankowska
15 listopada 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kasa Stefczyka Łomża

Interesuje Cię temat oddziałów Kasy Stefczyka w Łomży? Tutaj znajdziesz wszystko, czego szukasz. Sprawdź placówkę: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
20 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Zastrzeżenie numeru PESEL – sposób na oszustów

Zastrzeżenie numeru PESEL ma być możliwe już od września. Dzięki temu będziemy mogli uchronić się przed negatywnymi skutkami kradzieży tożsamości w sieci. Jak będzie można skorzystać z tej opcji, jak zastrzec numer PESEL? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
11 maja 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj