zadluzenia.com
zamknij

BEST I NSFIZ – co zrobić po sprzedaży długu

W kolejnym wpisie przyjrzymy się bliżej firmie windykacyjnej Best, skupującej niespłacone wierzytelności. Wskażemy co można zrobić po sprzedaży długu.

 

Scenariusz wygląda w podobny sposób: nie spłacamy umowy kredytu lub pożyczki. Sprawa trafia do działu windykacji danej instytucji finansowej, a póżniej do komornika sądowego. Z czasem dostajemy pismo informujące o sprzedaży wierzytelności do BEST I NSFIZ. Pełna nazwa to: BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.

 

 

1. Co się stało ?

 

Wierzyciel podjął decyzję o sprzedaży długu do innego wierzyciela, podpisał stosowną umowę i przestał być właścicielem wierzytelności. W dzisiejszym obrocie gospodarczym coraz więcej spraw jest sprzedawanych do wyspecjalizowanych funduszy zarządzania wierzytelnościami.

 


2. Wiele osób zastanawia się czy bank/firma pożyczkowa może w ogóle sprzedać wierzytelność do nowego Wierzyciela.

 

Niestety może, i to bez zgody Dłużnika. Do przeniesienia wierzytelności taka zgoda nie jest wymagana, wystarczy poinformować Klienta o transakcji. Wynika to wprost z art. 509 kodeksu cywilnego.

 

W tej chwili większość banków i firm pożyczkowych sprzedaje swoje niespłacone wierzytelności i to na różnym etapie dochodzenia należności.

 


3. Co to za podmiotBEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty(w skrócie BEST I NSFIZ) ?

 

Jest to fundusz, który zajmuje się nabywaniem wierzytelności od instytucji finansowych. Właścicielem funduszu jest Grupa Kapitałowa Best S.A. z siedzibą w Gdyni. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie.

 

Szczegółowe informacje o fimie znajdziecie tutaj: http://www.best.com.pl/profil-dzialalnosci,13,pl.html


4. Kto stoi zaBEST I NSFIZ?

 

Fundusz należy do Best S.A., jednej z największych firm windykacyjnych w Polsce. W ostatnim czasie spółka nabyła większość akcji innej firmy z branży windykacyjnej - Kredyt Inkaso. Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła już zgodę na połączenie obu spółek.

 


5. Dlaczego Bank/firma pożyczkowa sprzedała mój dług ?

 

Jest to opłacalne z kilku powodów. Po pierwsze pozbywa się w ten sposób „złych kredytów” czyli tzw. NPL (z ang. Non-performing loan). NPL to w dużym skrócie kredyt niespłacony w terminie/przeterminowany. Banki mają obowiązek utrzymywania poziomu NPL na jak najniższym poziomie.

 

Po drugie sprzedaż wierzytelności funduszom sekurytyzacyjnym przynosi korzyści podatkowe. Banki mogą bowiem zaliczać do kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w związku ze zbyciem wierzytelności na rzecz funduszu.

 

Wreszcie po trzecie – obsługa niespłacanej wierzytelności w Banku sporo kosztuje. Trzeba utrzymać pracowników windykacji i ponosić koszty związane z bieżącą obsługą niespłaconej umowy.

 

Dla wielu banków o wiele łatwiej jest sprzedać wierzytelność niż ją samemu odzyskiwać. Podsumowując: Bank poprzez sprzedaż wierzytelności poprawia sobie poziom złych kredytów NPL, nie płaci za obsługę umowy, uzyskuje korzyści podatkowe, a na dodatek wie ile odzyska pieniędzy za daną sprawę.

 

 

6. Z kim mam się kontaktować ?

 

Właścicielem wierzytelności jest BEST I Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Tym samym dług przestał należeć do Banku/firmy pożyczkowej, z którymi podpisaliśmy umowę.

 

Po sprzedaży wierzytelności mamy się kontaktować wyłącznie z nowym właścicielem. Kontakt z BEST I NSFIZ:

 

 

 

 

 

 

BEST S.A.
ul. Morska 59
81-323 Gdynia

 

lub 

 

BEST S.A. Centrum Usługowe w Elblągu
ul. Stoczniowa 2
82-300 Elbląg

 


7. Jakie dane mam podać kontaktując się zBEST I NSFIZ?

 

  • imię i nazwisko
  • numer PESEL
  • adres korespondencyjny
  • numer telefonu
  • numer sprawy nadany przez BEST I NSFIZ
  • nazwę poprzedniego Wierzyciela
  • nazwę aktualnego Wierzyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


8. Co mogę zrobić po sprzedaniu sprawy doBEST I NSFIZ?

 

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jedno jest pewne – należy niezwłocznie skontaktować się z BEST I NSFIZ i ustalić szczegóły dotyczące spłaty zadłużenia. W przeciwnym razie możemy spodziewać się ponownego przekazania sprawy do sądu celem uzyskania nakazu zapłaty (o ile oczywiście dług nie jest przedawniony).

 

Po zakupie nowej wierzytelności, Best kontaktuje się z Dłużnikiem wysyłając tradycyjny list.

 


9. W jaki mogę spłacić zadłużenie doBEST I NSFIZ?

 

Paradoksalnie po zbyciu wierzytelności Dłużnik ma większe możliwości polubownej spłaty zadłużenia niż w bankach czy firmach pożyczkowych. Nowy wierzyciel z pewnością będzie zainteresowany spłatą nawet w niskich ratach, które nie były akceptowane przez poprzedniego wierzyciela.

 

Pamiętajmy, że nasza wierzytelność została sprzedana za około 10-30% jej wartości i każda wpłata dokonana na poczet nowego Wierzyciela jest dla niego sukcesem. Z tego względu fundusze sekurytyzacyjne mogą zaproponować Dłużnikom spłatę w dogodnych ratach.

 

Najszybszym sposobem zamknięcia sprawy jest niezwłoczna spłata całości zadłużenia. Większość osób decyduje się jednak na rozłożenie zadłużenia na raty. Możemy to zrobić w czasie rozmowy z konsultantem Best.

 

Best udostępnia także pisemny wniosek o rozłożenie długu na raty. Pismo dostępne jest w tym miejscu: http://www.best.com.pl/dokumenty-do-pobrania,54,pl.html

 


10. Co zrobić jeżeli sprzedana wierzytelność została wcześniej spłacona ?

 

Koniecznie powinniśmy to zgłosić do BEST I NSFIZ poprzez złożenie reklamacji. Wskazujemy w niej datę spłaty zobowiązania oraz wszelkie możliwe dokumenty to potwierdzające: zaświadczenia o spłacie, formularze ugody, potwierdzenia wpłat etc.

 

Możemy też spróbować skontaktować się z poprzednim wierzycielem i poinformować o tym fakcie. Istnieje jednak ryzyko, że poprzedni wierzyciel odeśle nas do BEST I NSFIZ bez zapoznawania się ze sprawą.

 


11. Gdzie mam wpłacać pieniądze ?

 

Konto do spłaty długu wskazane jest w piśmie od BEST I NSFIZ. 

 

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Best S.A.: http://www.best.com.pl/poradnik-dluznika,51,pl.html

 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~Janka

Sprawdzić czy dług nie jest przedawniony, nie podpisywać żadnej ugody z tą firmą. Naliczają odsetki z kosmosu, oszukują. Jak kwota jest mała i dług nie przedawniony, to spłacić od razu Jeśli nie dacie rady spłacić całej kwoty, to radzę kontaktować się z profesjonalistami np radcą prawnym i walczyć z oszustami. Nie rozmawiać z nimi, nie przyznawać sie do długu, bo Was wykończą.   Odpowiedź

~ryszard ochódzki

takie sprawy z BEST to się w sądzie wygrywa, zamiast negocjować jakieś spłaty roszczeń które w większości przypadków po prostu nie istnieją   Odpowiedź

~chory

NSFIZ to scalenie NSDAP i NFZ   Odpowiedź

~szczery102

NSFIZ w pierwszej kolejności skojarzył mi się z NFZ. Strasznie dluga nazwa "Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty" No i kto normalny byłby w stanie tę nazwę zapamiętać? Niestandaryzowany, sekurytyzacyjny? Dla nie wtajemniczonych słowa brzmiące jak zaklęcia czarnej magii :)   Odpowiedź

~major

Rynek wierzytelności to żyła złota dla wtajemniczonych   Odpowiedź