Ile zarabia ekspedientka?

Ile zarabia ekspedientka?

author
Sandra Tessmer
30 września 2019

Żaden sklep nie mógłby poprawnie funkcjonować, gdyby nie zatrudnieni w nim ekspedienci. To oni dbają o porządek na sali sprzedaży oraz o dobrą obsługę klienta. Sprawdzamy, ile zarabiają ekspedienci.

Ile zarabia ekspedientka?

Praca w sklepie to kierunek, który postanawia wybrać bardzo wiele osób. W szczególności na pracę ekspedienta decydują się osoby bez doświadczenia oraz studenci, którzy poszukują pracy, pozwalającej im połączyć studiowanie z dorywczą pracą.

Ekspedientka – zarobki

Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie to 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja sprzedawcy w branży motoryzacyjnej to 3100 zł netto, a kierownika sklepu spożywczego – 4600 zł netto.

Wyższe zarobki oferują sklepy w największych miastach i najsilniej rozwiniętych regionach oraz duże sieci handlowe. Ze względu na dużą rotację na stanowiskach kasjerów, atutem pracownika jest staż przekraczający 2-3 lata w jednym miejscu.

Wyższe wynagrodzenia oferują kasjerom np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD. Niewiele większe zarobki proponują również sklepy premium, które swoim klientom proponują produkty wysokiej jakości.

Ile zarabia ekspedientka w sklepie premium?

Sklepy premium charakteryzują się wyższej jakości produktami, lecz często ich status wynika również ze znanej marki, która kojarzy się z luksusem. W większości sklepów o statusie premium pracownik nie jest tylko kasjerem, ale jego stanowisko to specjalista ds. obsługi klienta.

Wyższe zarobki w takich sklepach wynikają przede wszystkim z konieczności posiadania większej wiedzy niż zwykły kasjer. Aktywna obsługa klienta zakłada, że sprzedawca pomaga klientowi od momentu wejścia do sklepu aż do pożegnania po zakupach. Pracownicy często przechodzą pełne szkolenia z tego, w jaki sposób odpowiednio podchodzić do klienta oraz jak przeprowadzać cały sposób sprzedaży.

Pracownicy takiego sklepu mogą liczyć na zarobki od 2300 zł netto dla pracownika z doświadczeniem. Niedoświadczone osoby mogą spodziewać się, że na start otrzymają ok. 2100 zł netto. Oprócz tego pracownicy sklepów premium otrzymują dodatkowe premie w postaci darmowych ubrań, jeśli pracują w sklepie odzieżowym czy kosmetyków.

Ile zarabia ekspedientka w supermarkecie?

Zarobki pracowników supermarketu to często sprawa dość kontrowersyjna. Wynika to głównie z tego, że bardzo dużo mówi się o częstych podwyżkach dla pracowników sklepu. Jak sprawa wygląda w tym roku?

Lidl Polska

Lidl Polska plany na 2019 ma ambitne. Przede wszystkim od marca 2019 pracownicy zostali objęci programem podwyżek o średnio 9,2 proc. w stosunku do poziomu wynagrodzeń z roku 2018.

  1. nowi pracownicy Lidla liczyć mogą na zarobki w granicach 3100-3850 zł brutto
  2. pracownicy z rocznym stażem pracy w Lidlu mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale 3250-4050 zł brutto,
  3. pracownicy z dwuletnim stażem pracy w Lidlu pobierać będą pensję w wysokości 3450-4350 zł brutto.

Lidl deklaruje, że nowi pracownicy na start otrzymają wypłatę w wysokości do nawet 2850 zł brutto. Po roku otrzymają od nich podwyżkę nawet do 4050 zł brutto. Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby, które w sklepie przepracują dwa lata. Wtedy pensja wzrośnie do maksymalnie 4350 zł brutto.

Statystycznie okazuje się również, że sieć sklepów Lidl Polska częściej oferuje swoim pracownikom umowy o pracę. Dla porównania sieć Biedronka nowym pracownikom oferuje przede wszystkim umowy zlecenie, co dla wielu osób może być niekorzystne.

Biedronka

Podwyżki na ten rok zaplanowała również sieć sklepów Biedronka.  Są one niższe niż w Lidlu, jednak sieć Biedronka zapowiedziała również rozszerzenie pakietu premii. Aktualnie można liczyć na dodatki związane na przykład ze 100% frekwencją.

  1. Początkujący sprzedawca-kasjer w Biedronce zarabia na pełnym etacie 2 700 zł brutto,
  2. Po roku dostaje podwyżkę, po trzech latach drugą – wtedy zarabia minimum 2 950 zł brutto,
  3. To standard, ale pobory w największych miastach bywają wyższe, np. warszawski sprzedawca-kasjer w Biedronce po trzech latach ma 3 550 zł brutto.

W Biedronce początkujący kasjer, który nie nabył potrzebnego doświadczenia, zarobi 2700 zł brutto miesięcznie. Dla porównania jest to o 400 zł mniej niż deklarowania wypłata w Lidlu. Po trzech latach wypłata w sklepie może wynieść dla sprzedawcy maksymalnie 2950 zł brutto. To znacznie mniej niż deklaruje konkurencyjna sieć.

Warto jednak pamiętać, że duże supermarkety oferują również szeroki pakiet świadczeń socjalnych. Pracownicy otrzymują prezenty świąteczne w postaci bonów podarunkowych lub paczek. Coraz częściej spotyka się również praktykę wyprawek dla małoletnich dzieci we wrześniu.

Żabka

Żabki działają na zasadzie współpracy spółki z ajentami. To nie właściciel marki zatrudnia sprzedawców w sklepie, lecz ajenci. Dla firmy to duży plus, gdyż nie muszą borykać się ze wszystkimi problemami, które mają sieci sklepów działających jako pracodawcy.

  1. Przeciętna wysokość wynagrodzenia: 1700 zł;
  2. Stawki dzienne: średnio 50 zł/dzień.

Przeciętna wysokość wynagrodzenia to ok. 1 700 zł netto, jeśli praca wykonywana jest na podstawie umowy o pracę. Spotyka się też stawki ustalane dziennie, np. 50zł na rękę za dzień pracy – tu prawdopodobnie chodzi o umowę zlecenie.

Ponadto pracownicy tak małych firm, z reguły nie mogą liczyć na pomoc socjalną. Obowiązek tworzenia funduszu świadczeń socjalnych istnieje tylko w firmach zatrudniających powyżej 20 osób, natomiast w mniejszych zakładach pracy teoretycznie powinno być wypłacane świadczenie urlopowe, jednak istnieją regulacje, które umożliwiają pracodawcom pominąć ten obowiązek.

Ekspedient – obowiązki

Najważniejsze zadanie, jakiemu musi sprostać sprzedawca, to sprawna i kulturalna obsługa klienta. Aby wykonywać ten zawód, należy dodatkowo spełnić szereg innych oczekiwań. Wśród obowiązków pracownika wymienia się również: przyjmowanie dostaw, a także przygotowywanie towarów do sprzedaży i eksponowanie ich.

Oprócz tego sprzedawca musi sprostać zadaniom kasowym. Chodzi m.in. o obsługę kasy fiskalnej, liczenie i zabezpieczanie utargu czy dokumentowanie obrotu. Poza tym osoba pracująca w sklepie przyjmuje reklamacje i pośredniczy w kontakcie pomiędzy klientem a producentem.

Do obowiązków sprzedawcy może należeć również organizowanie działalności sklepu i analizowanie wyników sprzedaży. Konieczne jest wdrażanie i realizowanie planów sprzedażowych tworzonych przez kadrę kierowniczą. Pracownik musi dbać o zapewnienie i przestrzeganie warunków sanitarnych w sklepie.

W pracy handlowca istotne są kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, umiejętność pracy pod presją czy skrupulatność. Sprzedawca musi przeprowadzać lub uczestniczyć w kontrolach wewnętrznych.

Kwalifikacje sprzedawcy

Praca w charakterze sprzedawcy wymaga wykonywania różnorodnych czynności, często jednocześnie lub w niewielkich odstępach czasowych. Osoba zajmująca takie stanowisko powinna posiadać podzielność uwagi. Zdolność wykonywania kilku działań niemal w tym samym czasie jest niezwykle istotna.

Sprzedawca musi mieć także wiedzę fachową na temat sprzedawanych produktów. Dzięki temu będzie umiał doradzać klientom, którzy oczekują pomocy profesjonalisty. W pracy handlowca duże znaczenie mają umiejętności rachunkowe, a także precyzja – ze względu na konieczność liczenia utargu czy inwentaryzowania towarów.

Dużą wagę ma również kultura osobista i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Wykonywanie wielu czynności jednocześnie nie powinno wpływać na jakość obsługi klienta.

Nie powinien także okazywać zniecierpliwienia, zdenerwowania, znudzenia czy braku zainteresowania klientem. Ważne są takie umiejętności w pracy jak: utrzymanie czystości na stanowisku pracy, umiejętność organizacji czasu spędzanego w sklepie i dbałość o powierzone mienie. Wymagania stawiane sprzedawcom są wysokie, a ich praca – odpowiedzialna. Do wykonywania tego zawodu należy mieć odpowiednie predyspozycje i zdolności.

Podsumowanie

Sprzedawca to bardzo stary zawód. Bez niego praktycznie nie mogło by istnieć pojęcie handlu. To bardzo szeroka dziedzina pracy, w której zatrudnienie może znaleźć duża część społeczeństwa.

Pytania i odpowiedzi

Ile zarabia ekspedientka w Niemczech?

Wysokość wypłaty zależy najczęściej od regionu oraz zbiorowego układu pracy obowiązującego na danym terenie. Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa są nim związane.

Istnieją przykładowo sklepy sieciowe, które prywatyzują część swoich obiektów. Te wyglądają dokładnie tak samo, jak wszystkie inne obiekty danej firmy, lecz prowadzone są przez samodzielnych sprzedawców detalicznych, którzy często płacą swoim pracownikom mniej niż wyniosłaby ich pensja zgodna z zbiorowym układem pracy.

Według atlasu wynagrodzeń publikowanego przez Federalny Urząd Pracy mediana płacy dla sprzedawców oraz sprzedawców detalicznych wynosi 2277 euro miesięcznie. Na Bawarii otrzymują oni nawet 2358 euro, a w Saksonii jedynie 1.816 euro.


Ile zarabia ekspedientka w piekarni lub cukierni?

Cukiernie i piekarnie to małe obiekty, w których największa sprzedaż jest rano lub w momencie dużych wydarzeń, kiedy to kupuje się ciasta oraz torty. Dlatego też pracownicy takich punktów mogą liczyć na mniejsze zarobki niż w przypadku dużych supermarketów.

Ekspedientka w cukierni lub piekarni zarabia średnio od 800 zł do 1800 zł. Najczęściej wypłata oscyluje w okolicach najniższej krajowej, jednak doświadczone ekspedientki mogą zarobić więcej.


Ile zarabia ekspedientka w sklepie odzieżowym?

Sklepów odzieżowych wielkich sieci handlowych w Polsce stale przybywa. Wraz z nimi wzrasta zatrudnienie w tym sektorze, a same firmy się bogacą. Najczęściej dostają umowę zlecenie, przeciętna pensja to 1634 zł zł netto, a nadgodziny są w branży raczej regułą niż wyjątkiem.

CCC – 14,50 zł/h brutto na zleceniu, 2250 zł brutto na etacie;

Cubus – 2250 zł netto lub 14,50 zł/h, umowa o pracę lub zlecenie;

Lee, Wrangler – 1634 zł netto plus premie, umowa o pracę

Cropp, House, Mohito, Reserved, Sinsay – 14,50-15,00 zł/h brutto, umowa zlecenia lub umowa o pracę

New Yorker – 1740 zł netto, umowa o pracę;

Top Secret – 14,50 zł/h brutto, po okresie próbnym 15 zł/h netto, umowa zlecenie;

Wojas – 1634 zł netto, umowa o pracę;

Wólczanka – 1350 zł netto, umowa o pracę;

TK Maxx – ok. 15 zł/h brutto, umowa o pracę;

Vistula – 1350 zł netto, umowa o pracę.

Standardem jest to, że jeśli nawet ktoś dostaję umowę o pracę, to nadgodziny są rozliczane na oddzielnej umowie. Tak, żeby jak najbardziej obniżyć koszty pracy.

W sklepach odzieżowych najchętniej zatrudnia się młode osoby, ze względu na ich dużą energię. Bardzo chętnie zatrudnia się też studentów z ważną legitymacją studencką.

W dużych sklepach odzieżowych jest duża rotacja pracowników właśnie dlatego, że w dużej mierze zatrudnia się głównie studentów. Bardzo często z rozpoczęciem nowego semestru zmienia się prawie cały skład pracowniczy, ponieważ młodzi ludzie decydują się na odpuszczenie pracy na rzecz studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Średnia obniżka cen w Black Friday to tylko 1,3%
Blog
author
Aneta Jankowska
27 grudnia 2017

Średnia obniżka cen w Black Friday to tylko 1,3%

Kredyt konsolidacyjny BEZ NAPINKI w Banku BPH
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
02 marca 2015

Kredyt konsolidacyjny BEZ NAPINKI w Banku BPH

OnkoPlan w ofercie ubezpieczeniowej PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 lutego 2019

OnkoPlan w ofercie ubezpieczeniowej PKO BP

Kasa Stefczyka Wieliczka
Oddziały
author
Patryk Byczek
28 października 2020

Kasa Stefczyka Wieliczka

Bank Millennium reklamuje Pożyczkę Gotówkową
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2020

Bank Millennium reklamuje Pożyczkę Gotówkową

Sprawdź numery infolinii w programie 500+
Świadczenia socjalne
author
Dominika Sobieraj
13 lutego 2018

Sprawdź numery infolinii w programie 500+

Porównaj