Co dalej z bankowymi oddziałami ?

Co dalej z bankowymi oddziałami ?

author
Patryk Byczek
05 października 2017
Postęp technologiczny, który można zaobserwować patrząc na świat finansów, rośnie w siłę. Statystyki pokazują, że Klienci wolą wybierać innowacyjne metody bankowości, niż udać się do placówki swojego banku. Czy rozwój wirtualnej rzeczywistości może całkowicie wyprzeć tradycyjne placówki?

Według badań Komisji Nadzoru Bankowego, na chwilę obecną tradycyjnych instytucji finansowych jest najmniej od 2012 roku. Klienci wybierają szybkie i intuicyjne metody operowania swoim rachunkiem, ale czy na pewno fizyczne punkty nie są już potrzebne?

ODDZIAŁ TRADYCYJNY VS WIRTUALNY

Według Sławomira Pawlika, Dyrektora Wykonawczego Profi Credit i danych NBP, jedna trzecia Klientów mimo wszystko woli bezpośrednie spotkanie z doradcą finansowym w celu załatwienia swoich spraw. Z aplikacji mobilnych korzystają osoby, które wykonują proste czynności – zaś podczas bardziej skomplikowanych operacji, takich jak otwarcie lub zamknięcie konta, czy lokaty, Klienci wolą zaufać doświadczonemu pracownikowi danej firmy. Daje im to przede wszystkim pewność, że usługa zostanie wykonana prawidłowo.

Warto pamiętać, że osoby które decydują się korzystać z pomocy fachowca w placówce, zostają doceniani bardziej, niż Klienci mobilni. Ci pierwsi mogą liczyć na lepsze warunki pożyczkowe – czyli na wyższą kwotę pożyczki oraz dłuższy czas spłaty. Dofinansowanie o wiele łatwiej jest uzyskać w fizycznym punkcie instytucji, niż poprzez aplikację – to również działa na korzyść Klientów fizycznych.

Wykluczenie cyfrowe

Rozważając temat konieczności istnienia placówek należy zwrócić uwagę na osoby, które z wielu względów nie korzystają z obecnej technologii. Według Kancelarii Senatu są to zazwyczaj osoby powyżej 65. roku życia i stanowią one aż jedną czwartą Polaków. Te osoby zazwyczaj nie sprawdzą za pomocą aplikacji stanu swojego rachunku, czy też nie wykonają przelewu. Tradycyjna placówka jest dla nich jedynym miejscem, gdzie mają wgląd w swoje konto oraz wykonają potrzebne operacje.

Polska liderem zaawansowanej bankowości

Nasz kraj pod względem korzystania z technologicznych nowinek, takich jak płatności zbliżeniowe, rozwiązania typu pay-by-link, czy przelewy typu BLIK należy do europejskiej czołówki. To dzięki temu przedsiębiorstwo z branży internetowej Google dało nam, jako jednemu z dwóch krajów europejskich, możliwość testowania płatności mobilnej Android Pay. Również w związku z tak wysoką pozycją firma Profi Credit uruchomi nowoczesną platformę internetową, która w bardzo wygodny sposób pozwoli pozyskać dodatkowe dofinansowanie.

Offline a online

Wirtualne możliwości stają się coraz bardziej popularne. Eksperci jednak jasno wypowiadają się, że musi minąć jeszcze dużo czasu, zanim tradycyjna bankowość zostanie wyparta przez aplikacje mobline. Klienci o wiele bardziej wierzą i doceniają to, co namacalne. Instytucje finansowe coraz częściej chcą łączyć obie możliwości sprzedaży swoich produktów. Według badania The Digital Banking Expert Survey tylko 5% firm chce całkowicie zrezygnować z oddziałów stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 stycznia 2019

Czym zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa?

Santander Bank Polska w Szczecinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Szczecinie

BNP Paribas oddziały w Zgorzelcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Zgorzelcu

Darmowa pożyczka 1500 zł w 2 ratach
Wpisy
autor wpisu
Monika_Lis
09 lutego 2016

Darmowa pożyczka 1500 zł w 2 ratach

Statystyki rozwodów w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
11 stycznia 2018

Statystyki rozwodów w Polsce

Porównaj