Co grozi za nieodśnieżenie chodnika ?

Co grozi za nieodśnieżenie chodnika ?

author
Patryk Byczek
14 lutego 2018
Nagana lub grzywna do tysiąca pięciuset złotych - taka kara grozi za nieodśnieżenie chodnika, jeżeli jesteś właścicielem budynku. Kiedy mandat wręcza Straż Miejsca - kwota jest niższa. Górny próg zależy od decyzji sądu.

Przepis o utrzymywaniu czystości w otoczeniu nieruchomości obowiązuje od 1996 roku. Ustawa dotyczy określonych czynności:

  • uprzątnięcie lodu,

  • uprzątnięcie, śniegu,

  • uprzątnięcie błota,

  • uprzątnięcie wszelkich innych zanieczyszczeń, które znajdują się na chodniku w najbliższej okolicy budynku.

Usunięte z chodnika lód, błoto, czy śnieg powinno zostawić się na posesji w taki sposób, by nie utrudniały przejścia pieszym.

Kara

Za niedopełnienie obowiązku i narażanie pieszych na niebezpieczeństwo, Straż Miejska może wręczyć właścicielowi nieruchomości pięciuset złotych mandatu. Jeżeli sytuacje będą się powtarzały, pracownicy SM mogą skierować sprawę do sądu. Tam, zgodnie z artykułem 117 Kodeksu Wykroczeń właściciel może zostać ukarany grzywną w wysokości tysiąca pięciuset złotych.

Mandat można otrzymać również za nieusunięcie liści z chodników otaczających budynek, a także za brak porządku na dachu lub ulicy. W pierwszym przypadku można otrzymać mandat w wysokości od stu do pięciuset złotych. Drugi przypadek jest trochę droższy i maksymalna granica kończy się na pięciu tysiącach złotych kary.

Teren nienależący do właściciela

Na właścicielu nieruchomości nie zawsze ciąży obowiązek odśnieżania. Jeżeli między budynkiem a chodnikiem występuje trawnik należący do gminy, właściciel nieruchomości nie musi dbać o to, by chodnik był odśnieżony.

Następnym przypadkiem jest chodnik, na którym wyznaczone są miejsca postojowe, także płatne. W takiej sytuacji właściciel również nie musi dbać o odśnieżanie chodnika.

Kolejną okolicznością jest chodnik, który przebiega przez plac budowy. Jego odśnieżeniem powinni martwić się wykonawcy usługi budowlanej.

Wypadki

Jeżeli właściciel posiadłości dopuści do sytuacji, w której przypadkowa osoba ulegnie wypadkowi w skutek śniegu/błota/lodu, który nie został usunięty z chodnika należącego do nieruchomości, właściciel może zostać powołana do odpowiedzialności.

Poszkodowany będzie musiał oczywiście udowodnić, że wina jest po stronie osoby, która powinna być odpowiedzialna za oczyszczenie chodnika ze wszelkich utrudnień.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Tarnobrzegu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
12 sierpnia 2019

ING Bank Śląski w Tarnobrzegu

Open Finance w Kołobrzegu
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
23 sierpnia 2014

Open Finance w Kołobrzegu

Spór co do płacy minimalnej 2019
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 czerwca 2018

Spór co do płacy minimalnej 2019

Kredyt hipoteczny Biłgoraj
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
14 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Biłgoraj

Darmowa pożyczka w Vivus.pl na 60 dni
Wpisy
autor wpisu
Katarzyna_Meyer
02 czerwca 2016

Darmowa pożyczka w Vivus.pl na 60 dni

Banki rezygnują z oddziałów
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
10 stycznia 2014

Banki rezygnują z oddziałów

Porównaj