Spada liczba urodzeń dzieci?

Spada liczba urodzeń dzieci?

author
28 września 2018
Od stycznia do lipca bieżącego roku urodziło się o 5,5 tys. mniej dzieci niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Zwiększyła się za to liczba zgonów, a prognozy GUS na najbliższe lata są niepokojące.

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, od stycznia do lipca 2018 roku odnotowano spadek urodzeń w porównaniu do roku ubiegłego. W tym roku przez siedem pierwszych miesięcy urodziło się 229,7 tys. dzieci. W 2017 na świat przyszło 235,2 tys. maluchów.

W trakcie ostatniego roku urodziło się łącznie 396,5 tys. dzieci. Niepokojący jest fakt, że liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń – ich suma za 12 minionych miesięcy wyniosła 410 tys. Polaków do posiadania większej ilości potomstwa chce zachęcić Rząd. Jednym z najnowszych pomysłów, poza Programem 500+, jest premia za szybkie urodzenie dziecka.

Ekonomista Uniwersytetu Wrocławskiego – Rafał Mundry, analizuje na Twitterze liczbę urodzeń dzieci w tym czasie:
 

Źródło: https://twitter.com/RafalMundry

GUS informuje, że “Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego (który miał już przejściowo miejsce w latach 1997–2007), ale obecny prawdopodobnie może mieć charakter dłuższej tendencji."

Dlaczego obecnie przeżywamy kryzys demograficzny? 

Młodzi ludzie coraz częściej odkładają posiadanie dziecka na późniejsze lata, przez co liczba urodzeń maleje z roku na rok. Część Polaków w ogóle nie planuje potomstwa w przyszłości. Dziś bardzo popularny jest również model rodziny 2+1 lub 2+2, a to niestety za mało, aby statystyki przyrostu naturalnego były dodatnie.
 

Przyrost naturalny jest różnicą pomiędzy liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów. Wartość dodatnia oznacza liczbę urodzeń przewyższającą liczbę zgonów, natomiast ujemna – odwrotnie. Jeśli mamy do czynienia z wartością ujemną, mówimy o ubytku naturalnym.

Przyrost naturalny różni się od przyrostu rzeczywistego o saldo migracji.

Pesymistyczne prognozy

Z założeń GUS wynika, że przez najbliższe około 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o 2,8 mln osób. Prognozuje się, że w 2040 roku liczba zgonów może przekroczyć już 440 tys., kiedy zestarzeje się już wyż demograficzny z drugiej połowy lat 50. XX wieku – obecni około 60-latkowie.

Z drugiej strony, w porównaniu do 2016 roku, w ubiegłym roku wzrosła liczba urodzeń. Wpływ na to miał zapewne rządowy Program 500+. GUS przypomina jednak, że równie istotnie wzrosła liczba zgonów w tym samym czasie.

Nie można zapomnieć także o tym, że 500+ wpłynęło na poprawę jakości życia rodzin wielodzietnych w Polsce i zredukowało skrajne ubóstwo. Od początku programu do rodzin trafiło już ponad 54,779 mld zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rynek pracy zwalnia – w lipcu spadek liczby wolnych miejsc pracy
Bez kategorii
author
18 sierpnia 2019

Rynek pracy zwalnia – w lipcu spadek liczby wolnych miejsc pracy

PKO BP w Skarżysku-Kamiennej
Oddziały
author
01 sierpnia 2019

PKO BP w Skarżysku-Kamiennej

Komornicy nie będą podatnikami VAT
Bez kategorii
author
07 stycznia 2019

Komornicy nie będą podatnikami VAT

Ile kosztuje Allegro Smart!
Ile kosztuje
author
12 grudnia 2021

Ile kosztuje Allegro Smart!

Promocja: „Szykownie z kontem” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
16 kwietnia 2019

Promocja: „Szykownie z kontem” w BNP Paribas