Coraz mniej wyłudzeń 500+

Coraz mniej wyłudzeń 500+

author
Aneta Jankowska
24 lutego 2018
Z próbami wyłudzenia środków z 500+ najczęściej spotykaliśmy się na początku istnienia programu. Dziś jest zdecydowanie lepiej, chociaż nadal nie brakuje przypadków, w których niektórzy starają się przyjmować świadczenie, które po prostu się im nie należy. W jaki sposób oszukują Polacy? 

Dane Ministerstwa pokazują, że do sierpnia ubiegłego roku programem Rodzina 500+” objęto więcej niż 3,996 mln dzieci do 18. roku życia. Przeznaczono na ten cel od początku ubiegłego roku ponad 15,9 mld złotych. 

Już kilka miesięcy temu, w lipcu, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która miała zapobiec wyłudzeniom świadczenia wychowawczego. Nowelizacja ustawy o 500+ przyniosła efekt, ale nadal istnieją przypadki, w których pobieranie świadczenia jest niezgodne z prawem.

Jak oszukiwali Polacy ?

Przed nowelizacją ustawy, zauważono kilka sposobów na wyłudzenie świadczenia. Po pierwsze, w przypadku życia w konkubinacie, deklarowano samotne wychowywanie dziecka. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej lub ryczałtu, po prostu zaniżali swoje dochody tak, aby nadal otrzymać świadczenie. W sytuacji osób mieszkających za granicą, nadal pobierały one świadczenia rodzinne w kraju zamieszkania oraz w Polsce. Bardzo często uwzględniano w rozliczeniu także dzieci, które już osiągnęły pełnoletność. Nagminnie nie informowano właściwego organu o podjęciu pracy i ukrywano realne dochody. Co więcej, wniosek o przyznanie świadczenia 500+ składano na drugie dziecko, kiedy po rozwodzie syn lub córka zostawało z jednym rodzicem, natomiast drugi zakładał nową rodzinę i w związku z nowym drugim potomkiem wnioskował o dodatek.

Po wprowadzeniu w życie nowelizacji ustawy o 500+ udało się ukrócić większość prób wyłudzenia świadczenia. Po zmianach, między innymi kobiety deklarujące samotne wychowywanie dzieci są muszą przekazać do właściwego organu zasądzenia alimentów od drugiego rodzica. W przypadku przedsiębiorców, którzy zaniżali swoje dochody, rozliczając się na podstawie karty podatkowej lub ryczałtu, zobligowano ich do dostarczenia dokumentu wystawionego przez urząd skarbowy, co uniemożliwiało ukrycie swojego dochodu.

Sposoby wyłudzeń dziś 

Aktualnie system przyznawania świadczeń jest raczej szczelny, a jeśli zdarza się jeszcze niesłuszne pobieranie środków z Programu 500+, to wynika to w głównej mierze ze zmiany sytuacji dochodowej rodziny niezgłaszanej od razu. Rodzicom odbiera się również prawo do świadczenia z powodu umieszczenia dzieci w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie oraz podjęcie zatrudnienia i dochodu, który ma istotny wpływ na kryterium dochodowe rodziny. Co więcej, niektórzy rodzice zwracali otrzymaną ulgę na dziecko celowo, aby uzyskać prawo do świadczenia.

Kary za wyłudzenia

Należy pamiętać, że za wyłudzenia świadczeń grożą konkretne kary. Od kwot nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego naliczane są odsetki ustawowe, a w przypadku braku zwrotu niesłusznie pobranych świadczeń wychowawczych, podlegają one egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

O pierwszym skazaniu za wyłudzenie świadczenia pisaliśmy w artykule: https://www.zadluzenia.com/artykul/pierwsze-skazanie-za-wyludzenie-500/

Osoby poświadczające nieprawdę odpowiadają z artykułu 233 Kodeksu karnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Europejska gospodarka spowalnia, a co z Polską?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
21 listopada 2019

Europejska gospodarka spowalnia, a co z Polską?

Credit Agricole w Grodzisku Wielkopolskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Credit Agricole w Grodzisku Wielkopolskim

Podwyżki dla pracowników Biedronki od 2020 roku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 grudnia 2019

Podwyżki dla pracowników Biedronki od 2020 roku

Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi SMSami
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
07 listopada 2019

Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi SMSami

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
04 lipca 2019

Ile kosztuje wymiana szybki w telefonie?

T-Mobile Usługi Bankowe w Tarnowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Tarnowie

Porównaj