Pierwsze skazanie za wyłudzenie 500+
W tym roku resort cofnął wypłatę 20,1 mln zł osobom, które wyłudzały świadczenia. W Szczecinie 300 rodzin musiało zwrócić świadczenie, w Poznaniu 208, a w Katowicach 110. Kobieta z Sokółki w województwie podlaskim została skazana na pół roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata za wyłudzenie 500+. 20-letnia matka deklarowała, że jej dziecko mieszka w kraju, a rzeczywiście przebywało na terenie Francji.
Jak rodziny oszukują, aby skorzystać z 500+ ?
Ministerstwo zauważa, że rodziny z jednym dzieckiem często oszukują system i wyłudzają dodatkowe środki z Programu Rodzina 500+. W jaki sposób? Między innymi tak jak skazana z Sokółki, ale także poprzez życie w konkubinacie z ojcem dziecka lub nowym partnerem przy jednoczesnej deklaracji samotnego rodzicielstwa. Co więcej, wnioskodawcy dopasowują swój dochód. Mowa tu o sytuacjach, w których pracownik dogaduje się z pracodawcą na fikcyjne obniżenie pensji, tak, aby spełniać warunek Programu 500+, czyli nie przekraczać 800 zł dochodu na osobę w rodzinie.
Dziennik “Fakt” zapytał Elżbietę Rafalską o to, w jaki sposób urzędnicy kontrolują rodziny. Minister zaprzeczyła, że takie sytuacje mają miejsce i dodała, że w ustawie nie ma żadnych szczególnych regulacji w tym zakresie, więc nie wie skąd wzięły się informacje o tym, że takie kontrole rzeczywiście mają miejsce.
Wyjaśniła jednak, że nowelizując ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, rząd zdecydował się też uszczelnić system – od początku października, każda samotnie wychowująca dziecko matka ma obowiązek dostarczenia prawomocnego wyroku zasądzającego alimenty.
Wsparcie z programu trafia łącznie do 2,62 mln rodzin (w tym do 384 tys. rodzin wielodzietnych). Około 60% rodzin otrzymuje świadczenie wychowawcze po uwzględnieniu kryterium dochodowego na pierwsze lub jedyne dziecko – to ponad 1,561 mln, a rodzin z jednym dzieckiem jest 723 tys.
Dodaj komentarz