Coraz mniej zaległych alimentów

Coraz mniej zaległych alimentów

author
Patryk Byczek
13 października 2017
Według danych z Krajowego Rejestru Długów, coraz mniej rodziców nie płaci alimentów na swoje dziecko. Z dniem 31 maja bieżącego roku, weszły w życie bardziej surowe przepisy Kodeksu Karnego, które przewidują wyższe kary dla dłużników alimentacyjnych.

Przed uchwaleniem nowych przepisów wielu rodziców nagminnie uchylało się od płacenia pełnej kwoty alimentów. Wystarczyła symboliczna kwota, żeby uniknąć problemów sądowych. Aktualnie, jeżeli rodzic nie wypłaci należnej dziecku sumy przez okres trzech miesięcy, będzie miał problemy z prokuratorem. Jeżeli przez kolejny miesiąc od spotkania płatność nie zostanie uregulowana, taki rodzic trafia przed oblicze sądu. Dłużnik alimentacyjny może zostać ukarany karą więzienia lub dozorem elektornicznym.

RODZICE ALIMENTACYJNI

Spoglądając w dane KRD można dowiedzieć się, że trzysta dwadzieścia cztery tysiące opiekunków w Polsce nie płaci zasądzonych alimentów. Łączni, długi alimentacyjne w naszym kraju sięgają  jedenastu miliardów siedmiuset milionów złotych, co średnio daje trzydzieści sześć tysięcy złotych długu na jednego rodzica. Statystyki pokazują, że najczęściej z płatnością zalegają mężczyźni – aż 95% spośród zadłużonych rodziców. Panowie winni są swoim dzieciom aż jedenaście miliardów trzysta pięćdziesiąt milionów złotych, czyli 96% całego długu.

"Nie wiemy, ilu niepłacących rodziców dostało wezwania do prokuratury, ale od 3 miesięcy obserwujemy wyraźny spadek liczby nowych wpisów z tego tytułu. O ile jeszcze w pierwszej połowie roku do Krajowego Rejestru Długów trafiało miesięcznie do 1,5 do 2,5 tys. nowych dłużników alimentacyjnych z długiem sięgającym od 150 do 180 mln złotych, to w ostatnim kwartale mamy 450-650 nowych wpisów miesięcznie na kwotę 90-106 mln złotych. Jeśli ten trend się utrzyma, to pod koniec roku możemy się spodziewać, że długi alimentacyjne zaczną w końcu spadać"– relacjonuje Adam Łącki, prezes Zarządu KRD.

Przekonujące kary

Prezes KRD, Adam Łącki zaznacza, że na opiekunach, którzy zalegają z płatnościami, bardziej konsekwentne będzie stosowanie wielu kar jednocześnie, niż wybiórczo pojedynczych. Osoba, która nie wnosi opłaty, o wiele bardziej przestraszy się jednoczesnego wezwania do sądu, odebrania prawa jazdy oraz odrzucenia wniosku kredytowego – niż zastosowania tylko jednej z wymienionych kar. Tak nagromadzone konsekwencje zrobią na zadłużonym większe wrażenie. Zaostrzone przepisy przynoszą pozytywne efekty. W marcu bieżącego roku do KRD wpisano dwa tysiące pięćset nowych dłużników, lecz we wrześniu było ich tylko sześciuset.

Alimenty w województwach

Do najbardziej zadłużonych województw należą:
 

  • województwo mazowieckiemiliard pięćset trzydzieści milionów złotych długu (trzydzieści osiem i pół tysiąca zadłużonych opiekunów)

  • województwo śląskiemiliard trzysta dwadzieścia milionów złotych długu (trzydzieści dziewięć tysięcy zadłużonych opiekunów)

  • województwo dolnośląskiemiliard sto dziesięć milionów złotych długu ( trzydzieści dwa i pół tysiąca zadłużonych opiekunów)

Najbardziej poukładanym, pod względem regulowania alimentów, województwem jest województwo opolskie. W KRD widnieje tutaj niespełna osiem tysięcy osób zadłużonych. Ich łączny dług wynosi milion pięćset tysięcy złotych.

"Z kolei najbardziej zadłużony rodzic, który nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, to 50-letni mężczyzna z powiatu legionowskiego na Mazowszu. Rekordziście uzbierał się dług przekraczający 585 tys. złotych. Mimo, że ta kwota wydaje się być wręcz nierealna, jest efektem długoletniego uchylania się od płacenia na kilkoro dzieci. Jak łatwo się domyślić, to nieuregulowane alimenty z co najmniej kilkunastu lat" – relaconuje prezez Zarządu KRD.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Aion Bank opinie
Banki
author
Aleksandra Gościnna
27 września 2021

Aion Bank opinie

Ranking kredytów gotówkowych lipiec 2021
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
01 lipca 2021

Ranking kredytów gotówkowych lipiec 2021

Kiedy dostaniemy pouczenie zamiast mandatu?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
11 lipca 2018

Kiedy dostaniemy pouczenie zamiast mandatu?

Darmowy terminal POS od Banku Pekao
Wpisy
author
Halszka Gronek
20 września 2018

Darmowy terminal POS od Banku Pekao

Lombardy w Łomży
Lombardy
author
Patryk Byczek
04 stycznia 2023

Lombardy w Łomży

KredytOK w Żyrardowie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
11 lutego 2017

KredytOK w Żyrardowie

Porównaj