Jak podaje serwis Rzeczpospolita, polityka rodzinna nie wymaga obecnie takiego wkładu finansowego, jaki potrzebny był w niedalekiej przyszłości. Z najnowszych informacji wynika, że znaczna część budżetu na rok 2019 ma zasilić sądy i wojsko.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 27.08.2018
Udostępnij:

Portal zauważa, że jeden z najpopularniejszych programów rządowych, „Rodzina 500 plus”, z roku na rok kosztuje coraz mniej. Przyszłoroczne koszty programu mają wynieść ponad 21 200 000 000 złotych, podczas gdy w roku obecnym kwota ta będzie najprawdopodobniej o 3 000 000 000 złotych wyższa

Zakwalifikowanych coraz mniej

Rzeczpospolita wzięła pod uwagę także liczbę dzieci biorących udział w programie, która z roku na rok zmniejsza się. Obecnie świadczenie otrzymuje ponad 3 740 000 dzieci, podczas gdy w roku poprzednim było to ponad 3 820 000 dzieci. Według ekspertów w przyszłym roku uprawnionych dzieci będzie coraz mniej, w związku z czym zaoszczędzone pieniądze będzie można spożytkować w jak najlepszy sposób.  Prawdopodobnie z tychże pieniędzy zostaną pokryte koszta programu Wyprawka 300 plus.

Przyznawanie świadczenia

Z założeń programu wynika, że nieopodatkowana pomoc wynosząca 500 złotych zostaje przydzielana na każde drugie oraz kolejne dziecko. Są jednak wyjątki, w których świadczenie otrzymywane jest także na dziecko pierwsze.  Z takiej możliwości mogą skorzystać rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych. Wówczas na pierwsze dziecko może zostać przyznane świadczenie.

Komentarze