zadluzenia.com
zamknij

Cudzoziemcy chętnie kupują mieszkania w Polsce

W ubiegłym roku ponad 6 tysięcy obcokrajowców kupiło mieszkanie w Polsce. Co ciekawe, nad polskim morzem, 40% apartamentów kupują zagraniczni turyści. Wśród nich są także Ukraińcy, do których ma niebawem trafić 20% mieszkań dostępnych na rynku.

 

 

Obcokrajowców szukają głównie droższych mieszkań. Eksperci przewidują, że rynek wzrośnie, a “duże zakupy” zrobią u nas Niemcy, Austriacy, Szwajcarzy oraz Francuzi. Piotr Puchała, prezes zarządu firmy Prestige, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, stwierdza:

 

- Coraz więcej nieruchomości jest kupowanych przez obcokrajowców. Wedle oficjalnych danych za 2016 rok ponad 6,4 tys. mieszkań i lokali użytkowych zostało sprzedanych obcokrajowcom. Największą grupę stanowią Ukraińcy, następnie Niemcy i Brytyjczycy. Trend jest rosnący i w kategorii mieszkań na stały pobyt, do zamieszkania w związku z miejscem pracy w dużych miastach, Ukraińcy będą niedługo kupowali co piąte mieszkanie dostępne na rynku.

 

Obcokrajowcy chętnie szukają mieszkań w Polsce

 

Dane GUS pokazują, że deweloperzy w Polsce oddali w ubiegłym roku do użytkowania więcej niż 79 tys. mieszkań. Prawie 7% kupują obcokrajowcy. Informacje firmy Prestige pokazują, że cudzoziemcy kupili w ubiegłym roku w Polsce blisko 6,4 tys. mieszkań i apartamentów. Natomiast dane MSWiA wskazują, że to o 24% więcej niż w 2015 roku. 

 

Sprawdź nasz poradnik: jak kupić wymarzone mieszkanie? https://www.zadluzenia.com/jak-kupic-mieszkanie-poradnik/

 

Nowe życie lub miejsce na wczasy

 

Ukraińcy kupują najwięcej i przede wszystkim w większych miastach. Aktualnie dużym powodzeniem cieszą się również mieszkania wakacyjne nad morzem, które kupują głównie Niemcy, Skandynawowie oraz Brytyjczycy. O ile w przypadku Ukraińców mowa jest o większym zakupie mieszkań z powodu wzrostu migracji, to przedstawiciele reszty krajów po prostu chętnie odwiedzają polskie wybrzeże. Okazuje się, że w Międzyzdrojach do 40% osób, które kupują apartamenty to cudzoziemcy.

 

- Obcokrajowcy celują w zakup stosunkowo drogich mieszkań, gdzie kwoty za metr kwadratowy zaczynają się od 10 tys. zł w przypadku powierzchni wykończonej do wynajmu, ale też są to ceny nawet do 30 tys. zł za specjalnie wykończone apartamenty. Gros z nich trafia później na rynek poprzez lokalnych pośredników lub firmy zawodowo zajmujące się zarządzaniem tymi nieruchomościami, a dochody z tego trafiają na konto inwestorów - tłumaczy prezes firmy Prestige.

 

 

Dane MSWiA pokazują, iż najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych cudzoziemcy nabyli na terenie województw: 

 

- mazowieckiego (blisko 294 tys. mkw.)
- małopolskiego (99,2 tys. mkw.) 
- dolnośląskiego (57,2 tys. mkw.). 

 

Największe aglomeracje cieszą się największym popytem - Warszawa i Kraków.

 

Trend się utrzyma

 

Piotra Puchała stwierdza, że coraz popularniejszy trend zakupu mieszkań w Polsce przez obcokrajowców będzie się utrzymywał:

 

- Obecnie mieszkańcami 82% mieszkań w Polsce są właściciele tych mieszkań. Dla porównania w Szwajcarii tylko 37%, w Niemczech - 50%. Wynika to z zamożności pewnej grupy społecznej, która kupuje apartament specjalnie pod wynajem. Ten trend będzie się upowszechniał w Polsce. W 2007 roku mieliśmy bardzo duże zakupy obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii, teraz spodziewam się dużych zakupów ze strony Niemców, Austriaków, Szwajcarów oraz Francuzów - prognozuje prezes firmy Prestige.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY