Cudzoziemcy chętnie kupują mieszkania w Polsce

Cudzoziemcy chętnie kupują mieszkania w Polsce

author
Aneta Jankowska
14 lipca 2017

W ubiegłym roku ponad 6 tysięcy obcokrajowców kupiło mieszkanie w Polsce. Co ciekawe, nad polskim morzem, 40% apartamentów kupują zagraniczni turyści. Wśród nich są także Ukraińcy, do których ma niebawem trafić 20% mieszkań dostępnych na rynku.

Sprawdź także pożyczki dla obcokrajowców.

Obcokrajowców szukają głównie droższych mieszkań. Eksperci przewidują, że rynek wzrośnie, a “duże zakupy” zrobią u nas Niemcy, Austriacy, Szwajcarzy oraz Francuzi. Piotr Puchała, prezes zarządu firmy Prestige, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, stwierdza:

Coraz więcej nieruchomości jest kupowanych przez obcokrajowców. Wedle oficjalnych danych za 2016 rok ponad 6,4 tys. mieszkań i lokali użytkowych zostało sprzedanych obcokrajowcom. Największą grupę stanowią Ukraińcy, następnie Niemcy i Brytyjczycy. Trend jest rosnący i w kategorii mieszkań na stały pobyt, do zamieszkania w związku z miejscem pracy w dużych miastach, Ukraińcy będą niedługo kupowali co piąte mieszkanie dostępne na rynku.

Obcokrajowcy chętnie szukają mieszkań w Polsce

Dane GUS pokazują, że deweloperzy w Polsce oddali w ubiegłym roku do użytkowania więcej niż 79 tys. mieszkań. Prawie 7% kupują obcokrajowcy. Informacje firmy Prestige pokazują, że cudzoziemcy kupili w ubiegłym roku w Polsce blisko 6,4 tys. mieszkań i apartamentów. Natomiast dane MSWiA wskazują, że to o 24% więcej niż w 2015 roku.

Sprawdź nasz poradnik: jak kupić wymarzone mieszkanie? https://www.zadluzenia.com/jak-kupic-mieszkanie-poradnik/

Nowe życie lub miejsce na wczasy

Ukraińcy kupują najwięcej i przede wszystkim w większych miastach. Aktualnie dużym powodzeniem cieszą się również mieszkania wakacyjne nad morzem, które kupują głównie Niemcy, Skandynawowie oraz Brytyjczycy. O ile w przypadku Ukraińców mowa jest o większym zakupie mieszkań z powodu wzrostu migracji, to przedstawiciele reszty krajów po prostu chętnie odwiedzają polskie wybrzeże. Okazuje się, że w Międzyzdrojach do 40% osób, które kupują apartamenty to cudzoziemcy.

Obcokrajowcy celują w zakup stosunkowo drogich mieszkań, gdzie kwoty za metr kwadratowy zaczynają się od 10 tys. zł w przypadku powierzchni wykończonej do wynajmu, ale też są to ceny nawet do 30 tys. zł za specjalnie wykończone apartamenty. Gros z nich trafia później na rynek poprzez lokalnych pośredników lub firmy zawodowo zajmujące się zarządzaniem tymi nieruchomościami, a dochody z tego trafiają na konto inwestorów – tłumaczy prezes firmy Prestige.

Dane MSWiA pokazują, iż najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych cudzoziemcy nabyli na terenie województw:

– mazowieckiego (blisko 294 tys. mkw.)
– małopolskiego (99,2 tys. mkw.)
– dolnośląskiego (57,2 tys. mkw.).

Największe aglomeracje cieszą się największym popytem – Warszawa i Kraków.

Trend się utrzyma

Piotra Puchała stwierdza, że coraz popularniejszy trend zakupu mieszkań w Polsce przez obcokrajowców będzie się utrzymywał:

Obecnie mieszkańcami 82% mieszkań w Polsce są właściciele tych mieszkań. Dla porównania w Szwajcarii tylko 37%, w Niemczech – 50%. Wynika to z zamożności pewnej grupy społecznej, która kupuje apartament specjalnie pod wynajem. Ten trend będzie się upowszechniał w Polsce. W 2007 roku mieliśmy bardzo duże zakupy obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii, teraz spodziewam się dużych zakupów ze strony Niemców, Austriaków, Szwajcarów oraz Francuzów – prognozuje prezes firmy Prestige.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jakie dane przetwarzają firmy pożyczkowe?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 kwietnia 2019

Jakie dane przetwarzają firmy pożyczkowe?

Kredyt hipoteczny Zabrze
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
17 maja 2017

Kredyt hipoteczny Zabrze

Euronet z Wielką Orkiestrą zagra już po raz piąty
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 stycznia 2020

Euronet z Wielką Orkiestrą zagra już po raz piąty

Bank Pekao w Łyszkowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 lipca 2019

Bank Pekao w Łyszkowicach

Sukces infolinii PKO Banku Polskiego
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 lipca 2019

Sukces infolinii PKO Banku Polskiego

Ryzyko programu faktoringowego rozłożone
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 stycznia 2020

Ryzyko programu faktoringowego rozłożone

Porównaj