Czy emeryci powinni rozliczać się z fiskusem ?

Czy emeryci powinni rozliczać się z fiskusem ?

author
Aneta Jankowska
06 lutego 2018
Od 1 października ubiegłego roku obowiązuje minimalny wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. O wcześniejszą emeryturę łącznie wystąpiło 424 tys. Polaków. Ci, którzy po przejściu na emeryturę nadal pracowali, muszą pamiętać o obowiązku rozliczenia się z fiskusem.

Emeryci, którzy już nie pracują, nie muszą wypełniać rocznego PIT-a – jeśli nie uzyskali oni w 2017 roku żadnych innych dochodów poza świadczeniem z ZUS-u, to po prostu nie mają takiego obowiązku, bo robi to za nich ZUS na zeznaniu PIT-40.

PIT-40

PIT-40 jest wygodnym rozwiązaniem, ale z drugiej strony nie pozwala on skorzystać z preferencji podatkowych (np. ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, z ulgi internetowej, nie można też odliczyć rachunków za leki, wydatków poniesionych na turnus rehabilitacyjny czy przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego). 

W przypadku, kiedy emeryt chciałby skorzystać z takiego rozwiązania,  musi złożyć roczne zeznanie samodzielnie do 30 kwietnia 2018 roku.

Co ważne, osoba, która pobiera emeryturę musi rozliczyć się z fiskusem, o ile dorabiała czy też otrzymała odprawę emerytalną od swojego byłego pracodawcy.

Dochody poza emeryturą

W sytuacji, kiedy emeryt w ubiegłym roku podpisał umowy o dzieło czy umowy zlecenie, a kwota brutto z jednej umowy przekraczała 200 zł brutto, to musi on wypełnić samodzielnie rocznego PIT-a. oraz wykazać w nim te zarobki na podstawie dostarczonego przez zleceniodawcę PIT-11.

Dodatkowym dochodem może być również otrzymana w 2017 roku odprawa emerytalna od byłego pracodawcy,. Ją także należy wykazać w rocznym zeznaniu w źródle dochodów „stosunek pracy”. Natomiast w przypadku pobrania zasiłku pogrzebowego, emeryt nie musi się z niego rozliczać.

Co w przypadku urlopu sponsorowanego ?

O ile emeryt otrzymał całkowite sfinansowanie lub częściowe dofinansowanie wakacji od swojego byłego pracodawcy, na kwotę mniejszą niż 2 280 zł,to takie świadczenie nie podlega opodatkowaniu PIT-em i nie musi być wykazywane przed fiskusem. Podobnie jest z prezentami na święta czy urodziny.

Od świadczenia ponad ten limit emeryt powinien był zapłacić 10% zryczałtowany podatek od razu, kiedy je dostał. 

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy świadczenie, np. dofinansowanie do wakacji, emeryt będzie musiał wykazać jako dochody za 2017 r., o ile wczasy zostały ufundowane przez kogoś innego niż były pracodawca czy były związek zawodowy. Emeryt musi rozliczyć takie dofinansowanie w deklaracji rocznej łącznie z pozostałymi dochodami opodatkowanymi skalą, między innymi z emeryturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

dalila
dalila
2018-02-06 13:09:20

muszę pokazać ten tekst mojej mamie, będzie zaskoczona, że musi się rozliczyć w tym roku ________________________________ http://ksiegowy.gliwice.pl/czym-jest-pit/

Podobne artykuły

Senat dokonał poprawek w nowelizacji e-sądu.
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
18 kwietnia 2013

Senat dokonał poprawek w nowelizacji e-sądu.

Szybkie pożyczki Lipno
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
12 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Lipno

Bank Pekao SA opinie
Banki
author
Dominika Sobieraj
14 listopada 2020

Bank Pekao SA opinie

Analiza budżetu przed zaciągnięciem kredytu
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
02 listopada 2020

Analiza budżetu przed zaciągnięciem kredytu

PKO BP w Siemiatyczach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019

PKO BP w Siemiatyczach

Santander Consumer Bank Olsztyn
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
08 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Olsztyn

Porównaj