Od 1 października ubiegłego roku obowiązuje minimalny wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. O wcześniejszą emeryturę łącznie wystąpiło 424 tys. Polaków. Ci, którzy po przejściu na emeryturę nadal pracowali, muszą pamiętać o obowiązku rozliczenia się z fiskusem.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 06.02.2018
Udostępnij:

Emeryci, którzy już nie pracują, nie muszą wypełniać rocznego PIT-a – jeśli nie uzyskali oni w 2017 roku żadnych innych dochodów poza świadczeniem z ZUS-u, to po prostu nie mają takiego obowiązku, bo robi to za nich ZUS na zeznaniu PIT-40.

PIT-40

PIT-40 jest wygodnym rozwiązaniem, ale z drugiej strony nie pozwala on skorzystać z preferencji podatkowych (np. ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, z ulgi internetowej, nie można też odliczyć rachunków za leki, wydatków poniesionych na turnus rehabilitacyjny czy przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego). 

W przypadku, kiedy emeryt chciałby skorzystać z takiego rozwiązania,  musi złożyć roczne zeznanie samodzielnie do 30 kwietnia 2018 roku.

Co ważne, osoba, która pobiera emeryturę musi rozliczyć się z fiskusem, o ile dorabiała czy też otrzymała odprawę emerytalną od swojego byłego pracodawcy.

Dochody poza emeryturą

W sytuacji, kiedy emeryt w ubiegłym roku podpisał umowy o dzieło czy umowy zlecenie, a kwota brutto z jednej umowy przekraczała 200 zł brutto, to musi on wypełnić samodzielnie rocznego PIT-a. oraz wykazać w nim te zarobki na podstawie dostarczonego przez zleceniodawcę PIT-11.

Dodatkowym dochodem może być również otrzymana w 2017 roku odprawa emerytalna od byłego pracodawcy,. Ją także należy wykazać w rocznym zeznaniu w źródle dochodów „stosunek pracy”. Natomiast w przypadku pobrania zasiłku pogrzebowego, emeryt nie musi się z niego rozliczać.

Co w przypadku urlopu sponsorowanego ?

O ile emeryt otrzymał całkowite sfinansowanie lub częściowe dofinansowanie wakacji od swojego byłego pracodawcy, na kwotę mniejszą niż 2 280 zł,to takie świadczenie nie podlega opodatkowaniu PIT-em i nie musi być wykazywane przed fiskusem. Podobnie jest z prezentami na święta czy urodziny.

Od świadczenia ponad ten limit emeryt powinien był zapłacić 10% zryczałtowany podatek od razu, kiedy je dostał. 

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy świadczenie, np. dofinansowanie do wakacji, emeryt będzie musiał wykazać jako dochody za 2017 r., o ile wczasy zostały ufundowane przez kogoś innego niż były pracodawca czy były związek zawodowy. Emeryt musi rozliczyć takie dofinansowanie w deklaracji rocznej łącznie z pozostałymi dochodami opodatkowanymi skalą, między innymi z emeryturą.

Komentarze (1)

muszę pokazać ten tekst mojej mamie, będzie zaskoczona, że musi się rozliczyć w tym roku

________________________________
http://ksiegowy.gliwice.pl/czym-jest-pit/