Diesle coraz mniej popularne
LeasePlan to światowy koncern, który jest największym dostawcą usług zarządzania flotą i innowacji mobilnych dla wszystkich użytkowników samochodów. Firma specjalizuje się w leasingu samochodów i ich wynajmie – średnio oraz długoterminowych. LeasePlan działa nie tylko w Polsce, ale i w innych 31 krajach na świecie. Firma udostępnia łącznie ponad 1,7 miliona samochodów.
mapa krajów, w których działa LeasePlan, źródło: https://www.leaseplan.pl/page/kim-jestesmy
Coraz mniej osób zainteresowanych dieslami
Już od 2012 roku zainteresowanie dieslami stale spada. Analitycy z LeasePlan upatrują przyczynę tego spadku głównie w zwiększonym ruchu ulicznym w miastach oraz w ujawnionej we wrześniu 2015 roku aferze Dieselgate. Od tamtego wydarzenia obserwuje się zwiększoną świadomość ekologiczną społeczeństwa.
Sławomir Wontrucki – prezes LeasePlan Fleet Management Polska – uważa, że afera była bodźcem dla administracji lokalnych, rządowych i samorządowych do zmiany norm emisji spalin dla aut uczesniczących w ruchu w centrach miast.
"Afera z oprogramowaniem silników diesla, manipulującym wynikami pomiarów emisji spalin miała szersze skutki, niż tylko techniczne czy finansowe. (…) Warto zaznaczyć, że kwestia silników diesla dotyczy przede wszystkim Europy. Na innych kontynentach te napędy nie zyskały aż tak dużej popularności. Ponadto, problemem w przypadku silników wysokoprężnych jest nie tyle emisja dwutlenku węgla – niższa niż w silnikach benzynowych – lecz azotanów (Nox)." – komentuje Wontrucki.
Elektryczny w cenie spalinowego
Do 2025 roku koszt wyprodukowania i eksploatacji silnika elektrycznego ma być taki sam, jak w przypadku silnika spalinowego. Kiedy to się stanie, udział dieseli w ogólnej liczbie użytkowanych aut może spaść aż do 20%. W Europie można już zaobserwować spadek popularności aut z dieselem – we Francji od 2010 roku do 2016 roku udział tych aut spadł z 71% do jedynie 52%.
Sytuacja w krajach Europy
Z raportu JATO Dynamics wynika, że nigdy wcześniej nie było tak mało rejestracji nowych samochodów z silnikiem diesel, jak w ubiegłym roku. Spadki odnotowano niemal we wszystkich krajach Europy:
– we Francji – 30%,
– w Hiszpanii – 20%,
– w Niemczech – 4%,
– w krajach Beneluxu – 19%.
Eksperci podkreślają, że udział samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym zwiększy się w ciągu najbliższych trzech lat aż do 10%, a jednocześnie udział dieseli spadnie do 35%.
Europejskie normy emisji spalin
Wiele europejskich krajów wprowadza już przepisy dotyczące poruszania się samochodami z silnikami wysokoprężnymi w centrach dużych miast. Unia Europejska do 2021 roku ma wprowadzić odgórne regulacje dotyczące maksymalnej średniej emisji nowo produkowanych aut – będzie to 95g/km CO2.
Eksperci twierdzą, że w związku z tym w przyszłości mają zmniejszyć się ceny aut z silnikami typu diesel. "Miejmy nadzieję, że rządowy program elektromobilności, wsparty zaleceniami Komisji Europejskiej, będzie mieć realny wpływ na polską motoryzację." podsumowuje Sławomir Wontrucki.
Dodaj komentarz