Długi producentów żywności

Długi producentów żywności

author
Patryk Byczek
18 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
Jedna z priorytetowych gałęzi polskiej gospodarki, którą jest produkcja żywności, mająca ogromny wpływ na wartość naszego eksportu upada. Niektóre z największych firm ogłaszają koniec działalności. Krajowy Rejestr Długów podaje, że długi producentów żywności wynoszą prawie czterysta milionów złotych.

Polska zajmuje szóstą pozycję wśród producentów żywności w UE. Polski przemysł rolno-spożywczy posiada kilkanaście tysięcy aktywnie działających firm, których wpływy plasują się na granicy dwustu miliardów złotych. Jedna trzecia produkcji trafia za granicę, trzydzieści procent trafia do dalszego obrotu, a czterdzieści procent do dalszego spożycia.

Warto wiedzieć, że udział Polski w całkowitej produkcji przemysłu spożywczego UE od roku 2004 do roku 2014 wzrósł z 6,9% do 8,5%.


 

POLSCY PRODUCENCI ŻYWNOŚCI

Źródła niewypłacalne
 

Zadłużenie ma wiele przyczyn:
 

 • czynniki ludzkie,

 • nagłe zmiany pogodowe,

 • postępowość branży,

 • wypieranie z rynku małych przedsiębiorstw,

 • zawikłania pożyczkowe i kredytowe,

 • zatory płatnicze, których przyczyną są niesumienni kontrahenci.

Jedną z potężniejszych grup kontrahenckich tworzą przedstawiciele handlu. Producenci nie otrzymują od nich rozliczeń na czas, w związku z czym handlarze są im dłużni blisko trzydzieści dwa miliony złotych. Innymi dłużnikami producentów żywności są na przykład inni producenci, czy rolnicy.

Najwięksi dłużnicy
 

Do Krajowego Rejestru Długów trafiło już siedem tysięcy pięćdziesiąt dziewięć producentów żywności. Producenci artykułów spożywczych stanowią dziewięćdziesiąt trzy procent tej grupy, podczas gdy pozostałe siedem procent to producenci napojów.

Producenci artykułów spożywczych zadłużeni są na trzysta pięćdziesiąt milionów złotych.

Największe problemy mają:
 

 • branża mięsna – całkowity dług wynosi dziewięćdziesiąt pięć milionów złotych,

 • producenci wyrobów piekarskich i mącznych – całkowity dług wynosi siedemdziesiąt pięć milionów złotych,

 • producenci owoców i warzyw – całkowity dług wynosi pięćdziesiąt sześć milionów złotych.

Firmy z sektorów mleczarskiego i rybnego notują najniższe zadłużenie – kolejno trzynaście i czternaście milionów złotych.

Całkowity dług producentów napojów wynosi dwadzieścia pięć milionów złotych. Największe kłopoty finansowe mają producenci napojów bezalkoholowych i wód mineralnych – ponad osiem i pół miliona złotych długu. Najmniejsze problemy zadłużeniowe dotyczą producentów piwa, ich dług wynosi niecałe trzy miliony złotych.


 

Statystyki zadłużeniowe
 

Sześćdziesiąt milionów złotych długu mają producenci żywności z Mazowsza, co daje im pierwsze miejsce na podium zadłużonych. Drugą pozycję zajmują przedsiębiorcy z wielkopolski z długiem wynoszącym czterdzieści siedem milionów złotych. Trzecie i ostatnie miejsce na podium należy do firm ze śląska z czterdziestoma czterema milionami złotych długu. Na samym dole tabeli z najmniejszym długiem widnieją województwa warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie oraz podlaskie, których dług nie przekracza ośmiu milionów złotych.

Zadłużenie producentów według województwa

Komu są dłużni producenci żywności?

Producenci żywności z Polski zalegają:
 

 • windykacji – 163 700 700 złotych,

 • bankom – 62 700 000 złotych,

 • handlowcom – 31 800 000 złotych

 • firmom z zakresu przetwórstwa przemysłowego – 28 400 000 złotych,

 • firmom leasingowym – 17 800 000 złotych,

 • firmom energetycznym, gazowym raz wodociągowym – 13 900 000 złotych,

 • faktoringowi – 11 500 000 złotych,

 • firmom transportowym – 5 500 000 złotych,

 • firmom telekomunikacyjnym – 4 600 000 złotych,

 • firmom ubezpieczeniowym – 4 500 000 złotych,

 • innym źródłom – 30 900 000 złotych.

Kto zalega producentom żywności?

Polscy producenci nie tylko mają długi, ale czekają również na spłatę długów od:
 

 • handlowców – 31 500 000 złotych,

 • firm z zakresu przetwórstwa przemysłowego – 16 800 000 złotych,

 • rolników – 11 500 000 złotych,

 • firm budowniczych 6 600 000 złotych,

 • z innych źródeł – 27 700 000 złotych.

Z samodzielnym odzyskaniem pieniędzy od wierzycieli, branża spożywcza ma ogromny problem. Producenci czekają na spłatę dziewięćdziesięciu czterech milionów złotych długu, wynikającego z siedemnastu tysięcy dwustu trzydziestu dziewięciu niezapłaconych faktur. Handlowcy oraz firmy z branży przemysłowej, rolnictwa i budownictwa bardzo często przeciągają spłatę należnych firmom pieniędzy.
 

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Izabela
Izabela
2018-01-21 21:53:41

Każda branża jest teraz pełna dłużników. Dlatego tak ciężko o współpracę z rozsądnym i uczciwym kontrahentem. Dla mnie przy wyborze współpracowników ważne jest by firma nie miała długów, posiadała certyfikat Rzetelna Firma i dobre opinie. To mi daje możliwość podjęcia decyzji.

Podobne artykuły

Co to jest bezpieczne zadłużenie – raport Provident

Bezpieczne zadłużenie to optymalny dla gospodarki poziom zobowiązań gospodarstw domowych. Jaka jest jego granica?

author
Aneta Jankowska
17 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Promocja: „Akcja Aplikacja” w Banku Pekao

W Banku Pekao trwa promocja, w której bieżący Klienci za spełnienie bardzo prostych warunków mogą zgarnąć 20 złotych do sklepów Biedronka. Promocja trwa do 31 stycznia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
13 grudnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „3,9% na Lokacie Beztroskiej” w Idea Banku

Idea Bank rozpoczął kolejną promocją związaną z lokatami oszczędnościowymi. Tym razem oferta dotyczy Lokaty Beztroskiej, której oprocentowanie w czasie trwania promocji wynosi 3,9% w skali roku. Promocja trwa trzy miesiące.

author
Patryk Byczek
15 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile wyniosą stawki ZUS w 2019?

W 2019 roku przedsiębiorcy zapłacą co najmniej 1294,59​ zł składki ZUS. To efekt dużego wzrostu wynagrodzeń na rynku pracy. Składka w przyszłym roku wzrośnie o ponad 60 zł w stosunku do aktualnej wysokości składek. 

author
Dominika Byczek
26 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak złożyć reklamację w Banku Pekao?

Jeśli jesteś niezadowolony z usług w Banku Pekao, złóż reklamację. Sprawdź, jak zrobić to szybko i skutecznie.

author
Dorota Grycko
18 czerwca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kredyt hipoteczny z rodzicami

Poprawienie swojej zdolności kredytowej jest jedną z korzyści kredytu hipotecznego z rodzicami, dlatego warto rozważyć kredyt hipoteczny na takich zasadach. Skorzystanie z takiego rozwiązania może umożliwić nam kupno mieszkania. W przypadku kiedy bank odmówi nam samodzielnego kredytu, kredyt hipoteczny z rodzicami wydaje się jedyną szansą na zakup własnego domu. Czy istnieje możliwość otrzymania finansowania w kwocie wyższej niż nasza zdolność kredytowa? Sprawdźmy kto może wziąć kredyt hipoteczny z rodzinami oraz jak złożyć wniosek.

author
Julia Wierciło
15 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj