Biuro paszportowe w Lubinie

Biuro paszportowe w Lubinie

author
Aleksandra Gościnna
14 lipca 2022

Gdzie można wyrobić paszport w Lubinie?

Biuro paszportowe w Lubinie znajduje się przy ulicy Jana Kilińskiego 12b. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Lubinie.

Wniosek o paszport Lubin – ważne zmiany

27 marca 2022 miały wejść w życie przepisy znoszące konieczność wypełniania papierowego wniosku o paszport w Lubinie. Dzięki wprowadzonym zmianom, wniosek o paszport ma być generowany na miejscu przez urzędnika w formie elektronicznej. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Pracownik biura paszportowego sam wypełnia potrzebne dane w naszej obecności, a my jedynie składamy elektroniczny podpis na specjalnym urządzeniu do podpisu cyfrowego. Wszystko za sprawą Rejestru Dokumentów Paszportowych. Ustawa wejdzie jednak w życie w późniejszym terminie.

W związku z tym w biurach paszportowych nadal wymagany jest papierowy wniosek o paszport. Nie można go pobrać z Internetu. Wniosek paszportowy dostępny jest tylko w biurach paszportowych. Poniżej znajdziecie wzór z omówieniem:

Wniosek o paszport – wzór

Paszport Lubin - adres, telefon

Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym biurze paszportowym w Polsce, między innymi Lubinie. Nie ma znaczenia nasze miejsce zameldowanie lub zamieszkania.

Co ciekawe, zwrot „biuro paszportowe” jest nazwą potoczną, w tym przypadku oficjalna nazwa to „Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu – Terenowy Punkt Paszportowy przy Starostwie Powiatowym w Lubinie”. Organem, który wydaje paszporty, jest wojewoda.


Adres biura paszportowego w Lubinie:

Jana Kilińskiego 12b

59-300 Lubin

pokój nr 216


Kontakt:

Telefon: 885 290 658 (rezerwacja wizyty)

e-mail: [email protected]


Mapa dojazdu:

Biuro paszportowe Lubin - godziny otwarcia

Poniedziałek: 9:00 – 15:00
Wtorek: 9:00 – 15:00
Środa: 9:00 – 15:00
Czwartek: 9:00 – 15:00
Piątek: 9:00 – 15:00
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne

Jak otrzymać paszport w Lubinie?

Wydawanie paszportów wymaga osobistej wizyty w oddziale. Nie ma możliwości zdalnego zawnioskowania o paszport. Zawsze konieczna jest przynajmniej dwukrotna wizyta w biurze paszportowym. Warto dobrze przygotować się do wizyty w biurze paszportowym w Lubinie – unikniemy marnowania czasu i niepotrzebnych nerwów.

Co jest potrzebne do złożenia wniosku o paszport w Lubinie?

  1. Wniosek o paszport.
  2. Zdjęcie do paszportu – sprawdź, jak powinno wyglądać.
  3. Dowód osobisty.
  4. Potwierdzenie uiszczenia opłaty paszportowej.
  5. Dotychczasowy paszport (jeżeli oczywiście posiadamy).

Sprawdź najlepsze wakacyjne oferty:

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyt online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalność

Jak wyrobić paszport w Lubinie – poradnik krok po kroku


Krok 1 – robimy zdjęcie do paszportu

Zdjęcia do paszportu powinno być zrobione w przeciągu ostatnich 6 miesięcy. Sprawdź pozostałe wymogi zdjęcia paszportowego.


Krok 2 – uiszczamy opłatę paszportową

Opłata jest niezależna od punktu paszportowego i wynosi:

140 zł – paszport biometryczny dla osoby dorosłej

30 zł – paszport tymczasowy dla osoby dorosłej

30 zł – paszport biometryczny dla osoby do 13. roku życia

70 zł – paszport biometryczny dla osoby od 13. roku życia

420 zł – paszport biometryczny dla osoby dorosłej w przypadku zgubienia/utraty dotychczasowego paszportu.

Dokładną stawkę opłaty paszportowej oraz aktualne zniżki znajdziecie na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

Co bardzo ważne – opłatę należy uiścić jeszcze przed złożeniem wniosku o paszport. Potwierdzenie wniesienia opłaty paszportowej stanowi bowiem obligatoryjną część wniosku paszportowego.

Jeżeli wniosek o paszport składamy w biurze w Lubinie – opłatę paszportową powinniśmy uiścić na konto Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Numer konta znajdziecie na stronie internetowej Urzędu:

https://www.duw.pl/pl/obsluga-klienta/paszporty lub bezpośrednio w lubińskim punkcie paszportowym.

Prawidłowy tytuł wpłaty: „Opłata paszportowa + imię i nazwisko”.


Krok 3 – fizyczne złożenie wniosku o paszport

Udajemy się do biura paszportowego w Lubinie i składamy wniosek o wydanie paszportu. Koniecznie musimy zrobić to osobiście. Godziny pracy oraz dane adresowe lubińskiego biura są wskazane powyżej. Nie ma możliwości złożenia wniosku o paszport przez Internet. Osobiście trzeba również odebrać wyrobiony paszport, dlatego konieczne są przynajmniej dwie wizyty w biurze paszportowym.

Bardzo ważna informacja: wniosku nie możemy pobrać wcześniej z Internetu. Bezwzględnie trzeba pobrać jego papierową wersję z urzędu i wypełnić na miejscu w punkcie paszportowym w Lubinie. Żaden urząd nie uznaje wniosków, które są samodzielnie wydrukowane i przyniesione do biura. Sam wniosek ma nietypowe wymiary i składa się z 19 pól.

Sprawdź, jak wygląda wniosek o paszport.

Wymagane dokumenty

Do wniosku załączamy:

– dwie fotografie

– potwierdzenie uiszczenia opłaty paszportowej.

Składając wniosek paszportowy, musimy również wziąć ze sobą ważny, dotychczasowy paszport, dowód osobisty oraz dokument uprawniający do ulgi paszportowej.

Jak wygląda składanie wniosku paszportowego w Lubinie

Wyrobienie paszportu w Lubinie może być bardzo czasochłonne, szczególnie w miesiącach wiosennych, kiedy przygotowujemy się do letnich wyjazdów. W urzędzie mogą zaskoczyć nas duże kolejki. Kiedy pójdziemy do urzędu, najpierw musimy pobrać bilecik, a dopiero potem – kiedy nadejdzie nasza kolej – udajemy się do wskazanego stanowiska.

Na bileciku możemy znaleźć wskazaną o liczbie osób, które są jeszcze przed nami w kolejce. Kiedy przyjdzie nasza kolej, udajemy się do odpowiedniego urzędnika, z którym wypełnimy wniosek i na koniec podpiszemy go elektronicznym podpisem. Samo złożenie wniosku powinno zająć od kilku do kilkunastu minut.

W czasie składania wniosku za pomocą specjalnego urządzenia pobierane są odciski palców (lewy i prawy palec wskazujący).

Ile się czeka na otrzymanie paszportu w Lubinie?

Paszport można odebrać w terminie do 30 dni od złożenia wniosku. Jednak, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, bardzo często jest gotowy już wcześniej. Dokładny czas zależy od liczby złożonych wniosków w danym momencie.

Realnie paszport otrzymamy po 3-4 tygodniach. Pamiętajmy, że w każdym momencie możemy sprawdzić, czy dokument jest gotowy, korzystając z rządowej strony:

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy


Czy są duże kolejki do biura paszportowego w Lubinie?

Wszystko zależy od pory roku. Najwięcej osób składa wniosek o paszport w Lubinie przed wakacjami i feriami zimowymi.

Jak sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odbioru

Niezależnie od miejsca złożenia wniosku o paszport, gotowość jego odbioru możemy sprawdzić przez Internet:

1. Aby sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odebrania, wystarczy skorzystać z rządowej strony: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

2. Wpisujemy numer naszej sprawy – znajdziemy go pod kodem kreskowym na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport.

3. Jeżeli paszport nie jest gotowy, otrzymamy następujący komunikat:


4. Jeżeli paszport będzie gotowy, otrzymamy natomiast taki komunikat:

Jak odebrać paszport w urzędzie paszportowym w Lubinie

Odebranie paszportu jest na szczęście zwykłą formalnością. Nie musimy już stać w długich kolejkach – bez względu na to, czy paszport będziemy wyrabiać zimą czy latem. Wystarczy, że pobierzemy numerek i udamy się bezpośrednio do pomieszczenia, w którym wydawane są paszporty. W momencie odbioru dokumentu znowu zostawiamy swoje odciski palców w celu ich weryfikacji.

Ważna informacja – jeżeli chcemy odebrać swój paszport, musimy wziąć ze sobą dowód osobisty oraz dotychczasowy paszport.

Gdzie można wyrobić paszport w Lubinie?

Oddział paszportowy w Lubinie mieści się przy ulicy Jana Kilińskiego 12b. Pełen adres to:

Dolnośląski Urząd Wojewódzki – Terenowy Punkt Paszportowy przy Starostwie Powiatowym w Lubinie

Jana Kilińskiego 12b

59-300 Lubin

Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Lubinie?

Kwota, jaką należy uiścić za wyrobienie paszportu jest wszędzie taka sama. Oznacza to, że za paszport w Lubinie zapłacimy tyle samo, co w każdym innym mieście. Paszport dla osób, którym nie przysługuje żadna ulga kosztuje 140 zł. W kwestii zniżek wyróżnić można dwie – 50% oraz 75%.


Do 50% zniżki upoważnieni są:

– uczniowie,

– studenci,

– emeryci/renciści oraz ich współmałżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu,

– osoby niepełnosprawne oraz ich współmałżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu,

– kombatanci,

– osoby przebywające w zakładach opiekuńczych i domach pomocy społecznej,

– korzystający z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,

– rodzice i małżonkowie rodziców rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny posiadającym ważną ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.


Ulga w wysokości 75% przysługuje z kolei dorosłym dzieciom rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny legitymującym się ważną Kartą Dużej Rodziny. Osoby upoważnione zapłacą więc wyłącznie 35 zł.


Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach nie jest pobierana żadna opłata za wydanie paszportu. Z darmowego wydania dokumentu skorzystać mogą:

– osoby, które ukończyły 70 lat,

– osoby przebywające w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych lub korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli muszą wyjechać za granicę z powodu poddania się operacji,

– żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych,

– osoby, które wnioskują o wymianę paszportu ze względu na wadę techniczną w dotychczasowym dokumencie.

Gdzie można zrobić zdjęcie paszportowe w Lubinie

Zdjęcie paszportowe najlepiej zrobić u profesjonalnego fotografa lub specjalnej fotobudce. Przykładowe adresy miejsc w Lubinie, gdzie wykonamy zdjęcie do paszportu:

Fotobudki Foto Express:

1) ul. Kilińskiego 10

59-300 Lubin


Fotograf:

CEWE FOTOJOKER

ul. Generała Władysława Sikorskiego 20,

59-300 Lubin


Foto-Kołodziej – Fotograf Lubin

Drzymały 1A

59-300 Lubin


Kodak Express. Laboratorium fotograficzne

Mieszka I 8

59-300 Lubin


Źródła:

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061431027/U/D20061027Lj.pdf

https://www.duw.pl/pl/obsluga-klienta/paszporty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Info 7
Info 7
2022-12-29 15:01:51

Dlaczego trzeba płacić wyłącznie kartą?? Do puki w Polsce są w obiegu pieniądze to obowiązkiem jest przyjmowanie ich przez wszystkie podmioty , bo są prawnym środkiem płatniczym w naszej Polsce

paszporty
paszporty
2022-06-21 13:24:47

"Należy wiedzieć, że od 27 marca 2022 w biurze paszportowym w Lubinie nie wypełniamy wniosków papierowych. Aktualnie wniosek w formie elektronicznej na miejscu wypełnia urzędnik. Wszystko dzieje się w specjalnym Rejestrze Dokumentów Paszportowych. W praktyce wygląda to tak, że pracownik biura paszportowego sam wypełnia potrzebne dane w naszej obecności, a my jedynie składamy elektroniczny podpis na specjalnym urządzeniu do podpisu cyfrowego." - TA INFORMACJA JEST NIEPRAWDZIWA!!!!! Nie wiem skąd macie Państwo takie informacje, ale proszę zgłębić temat, kiedy ustawa wejdzie w życie i nie wprowadzać obywateli w błąd.

Podobne artykuły

Zmiany w ustawie antylichwiarskiej?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 marca 2019

Zmiany w ustawie antylichwiarskiej?

Alior Bank w Przemyślu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 maja 2019

Alior Bank w Przemyślu

Pozbądź się komornika do końca roku
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
24 listopada 2015

Pozbądź się komornika do końca roku

OC podrożało w 2016 roku o 39%
Wpisy
author
Aneta Jankowska
22 marca 2017

OC podrożało w 2016 roku o 39%

UOKiK pomaga oszukanym seniorom
Aktualności
author
Patryk Byczek
03 października 2018

UOKiK pomaga oszukanym seniorom

Santander Bank Polska w Węgrowie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Węgrowie

Porównaj