Droższa autostrada A2

Droższa autostrada A2

author
Patryk Byczek
03 stycznia 2018
Rada nadzorcza Autostrady Wielkopolskiej po raz drugi w ciągu roku podwyższa cenę za przejazd autostradą A2. Drugiego stycznia bieżącego roku, od godziny 6:00 rano, trasa między Nowym Tomyślem a Koninem będzie droższa. Jaką kwotę muszą przygotować kierowcy po wprowadzeniu podwyżki, chcąc pokonać ten odcinek?

Podane do opinii publicznej informacje wskazują, że odległość między Nowym Tomyślem a Koninem będzie droższa o 20 złotych, na każdym z trzech pięćdziesięciokilometrowych odcinków. Koszt każdego kilometra (odnośnie samochodu osobowego oraz motocykla) na tej trasie wzrośnie o 2 grosze, zaś pojazdy ponadnormatywne zapłacą aż o 20 groszy więcej za kilometr, co daje łącznie 200 złotych więcej za przejazd pięćdziesięciu kilometrów.

"Całkowite ryzyko związane z ruchem na autostradzie i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu. Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60 procentach z budżetu państwa." – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik prasowy Autostrady Wielkopolskiej.

PODWYŻKI WINĄ PAŃSTWA

Zarząd Autostrady Wielkopolskiej wyjaśnia, że podwyżki cen przejazdów wynikają głównie ze spłaty kredytów, z kosztów utrzymania autostrady oraz prowadzonych inwestycji. Przedstawiciele AW z wielkim żalem dodają również, że do ich autostrad nie są dokładane żadne pieniądze pochodzące z podatków, w przeciwieństwie do dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, do których rząd dopłaca. 

Kolejnym czynnikiem wzrostu cen jest z pewnością fakt, że przejazd autostradą koncesyjną nie jest zwolniony z podatku w wysokości 23%, zatem opłat obowiązujących na autostradach prywatnych nie powinno się porównywać ze stawkami autostrad publicznych.

Podwyżka na pewno w jakimś stopniu wiąże się z decyzją Komisji Europejskiej, która mówi o tym, że AW ma obowiązek zwrócić skarbowi państwa około 1,2 miliarda złotych. Cała suma trafi na fundusz drogowy.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak kupić kartę podarunkową Spotify w PKO BP?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
25 kwietnia 2019

Jak kupić kartę podarunkową Spotify w PKO BP?

Weź kartę i zgarnij 450 zł
Wpisy
autor wpisu
Anna_Dancewicz
07 kwietnia 2015

Weź kartę i zgarnij 450 zł

PKO BP w Jastrzębiu-Zdroju
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019

PKO BP w Jastrzębiu-Zdroju

Santander Consumer Bank Kościerzyna
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
03 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Kościerzyna

Pozew zbiorowy przeciwko mBankowi
Wpisy
author
Aneta Jankowska
11 października 2016

Pozew zbiorowy przeciwko mBankowi

Kredyt bez zaświadczeń w BZ WBK
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
07 listopada 2016

Kredyt bez zaświadczeń w BZ WBK

Porównaj