Komornicy ściągnęli 9 mld długów

Komornicy ściągnęli 9 mld długów

author
Dominika Byczek
18 lutego 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Komornicy ściągnęli w ubiegłym roku jedynie 9 mld zł długu. To zaledwie 14% wszystkich należności, które powinny trafić do wierzycieli. Trudno spodziewać się, by w obecnym roku ściągalność była na wyższym poziomie.

Ściągnięte 9 mld długu to kropla w morzu oceanu jakim jest ponad 60 mld zł długu wszystkich Polaków. Niby płaca minimalna rośnie, bezrobocie maleje, a jednak jednocześnie trudno o skuteczną egzekucję komorniczą.

Sprawdź, co może zrobić komornik, gdy nie ma z czego ściągnąć długu

W ubiegłym roku również odnotowano spadek skutecznych egzekucji komorniczych. Eksperci finansowi wskazują, że przy obecnie zmieniającym się prawie komorniczym trudno będzie odwrócić tę sytuację. Z roku na rok ściągalność może być coraz niższa.

Wprowadzono bowiem dwie ustawy znacznie ograniczające egzekucję komorniczą. W życie weszła Ustawa o kosztach komorniczych (o jej szczegółach przeczytasz tutaj) i Ustawa o komornikach sądowych. W drodze jest także Ustawa antylichwiarska, która dodatkowo może ograniczyć egzekucję z nieruchomości.

"

Na pewno nie pomoże wzrost obowiązków biurokratycznych czy wprowadzenie mechanizmów spowalniających postępowanie. Wprowadzenie m.in. rozporządzeniem o biurowości szeregu zbędnych obowiązków powoduje, że komornicy zaczęli się zajmować czynnościami, które tak naprawdę niczego nie zmieniają w zakresie ochrony praw dłużnika czy sytuacji wierzyciela, a powodują ogromne obciążenie kancelarii, co musi przekładać się na efektywność egzekucji

wskazuje Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Dodaje on również, że niekorzystne z punktu widzenia egzekucji komorniczej jest podwyższenie kwoty wolnej od zajęcia w przypadku rent i emerytur. Ograniczona zostanie także egzekucja z gruntów rolnych. Powodów jest jednak więcej.

"

Zwiększająca się co roku wysokość wynagrodzenia minimalnego, które, nie licząc świadczeń alimentacyjnych, jest wolne od zajęcia, również powoduje, że skuteczność egzekucji z wynagrodzenia za pracę co roku się zmniejsza. Te wszystkie drobne zmiany sumarycznie dają efekt w postaci niższych wyegzekwowanych kwot

– precyzuje prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Używane telefony i komputery mają małą wartość

Rafał Fronczek zaznacza również, że w niekorzystnej sytuacji znalazła się obecnie egzekucja z ruchomości. Dłużnicy często posiadają komputery i telefony komórkowe, ale ich upłynnienie na rynku rzadko przynosi dużą gotówkę. Trudno uregulować kilkutysięczny dług poprzez sprzedaż używanej elektroniki.

Samochody stale w cenie

Trochę lepiej jest w przypadku pojazdów. Cena używanych samochodów, maszyn i pojazdów rolniczych nie jest tak niska i zdecydowanie łatwiej o skuteczną egzekucję w przypadku tego typu dóbr.

Problemy są również z samym sposobem przeprowadzania egzekucji ruchomości. Komornicy starają się upowszechniać licytacje, ale nadal bierze w nich udział mało osób. Mała konkurencja wpływa oczywiście na niską cenę sprzedaży konkretnych przedmiotów.

"

Mamy nadzieję, że portal do e-licytacji pozwoli nieco ten trend spadkowy odwrócić przez większe zainteresowanie licytacjami i dotarcie do szerszego kręgu potencjalnych nabywców

– mówi z wiarą w lepsze czasy dla egzekucji ruchomości Rafał Fronczek.

Póki co portal z e-licytacjami pozwala jedynie na wyszukanie konkretnych ofert. Do przetargu należy stanąć w konkretnej porze i konkretnym miejscu. Znacznie ogranicza to krąg osób zainteresowanych licytacją.

Krajowa Rada Komornicza od dawna zapowiada wdrożenie tzw. komorniczego allegro, na którym do licytacji można byłoby przystępować bez wychodzenia z domu. Ostatnim deklarowanym terminem jest koniec marca 2019 roku.

Jak przeciwdziałać niskiej ściągalności długów?

Na ten moment wprowadzony jest system motywujący dłużnika do spłaty. Jeżeli dłużnikowi uda się uregulować dług w ciągu miesiąca od otrzymania pierwszego pisma od komornika, może on liczyć na obniżenie kosztu opłaty egzekucyjnej do 3% (w normalnym trybie jest to 10%). Na takie warunki mogą liczyć jednak tylko ci dłużnicy, wobec których postępowanie rozpoczęło się po 1 stycznia 2019 roku.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Grodzisku Mazowieckim

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Grodzisku Mazowieckim – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dłużnicy alimentacyjni są dziś winni 12,3 miliarda zł

Myślisz, że problem zwlekania z opłaceniem zasądzonych alimentów w Polsce jest rzadko spotykany? Nic bardziej mylnego! Jak wynika z danych jednego z krajowych biur informacji gospodarczej, zobowiązania dłużników alimentacyjnych wynoszą obecnie aż 12,3 miliarda złotych. Mowa w sumie aż o 301 tysiącach nieterminowych rodziców.

author
Halszka Gronek
22 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Biuro Terenowe ZUS w Świnoujściu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziałów w największych polskich miastach Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Świnoujściu: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
23 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konkurs Citi – gwarantowane 250 zł do Biedronki

Takiego konkursu organizowanego przez bank nie było dawno - Citi Handlowy gwarantuje każdemu uczestnikowi konkursu nagrodę w postaci bonu o wartości 250 zł do wydania w sklepach Biedronka. W konkursie można wygrać także nowoczesny smartfon i nagrodę główną - ćwierć miliona złotych. Sprawdź, co zrobić, by wziąć udział w konkursie Citi Handlowego. 

author
Dominika Byczek
27 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Apple Pay Alior Bank

Alior Bank, jako jeden z pierwszych banków w kraju, umożliwia swoim Klientom płacenie za pomocą Apple Pay. Sprawdź, jak działa płacenie iPhonem w Alior Banku.  

author
Dominika Byczek
09 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Strzelce Opolskie

Zainteresowany Kasami Stefczyka w Strzelcach Opolskich? Odkryj wszystko, co musisz wiedzieć, czytając nasz artykuł. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Strzelcach Opolskich: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
12 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj