Firmy ostrożnie korzystają z kredytów

Firmy ostrożnie korzystają z kredytów

author
Aneta Jankowska
19 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Badanie “Mikro, małe i średnie firmy o usługach finansowych” prześwietliło źródła finansowania polskich przedsiębiorstw. Okazuje się, że firmy korzystają z kredytów, ale robią to bardzo ostrożnie.

Kredyt jako główne źródło finansowania

Z badania wynika, że kredyt jest jednym z najważniejszych źródeł finansowania małych i średnich firm. 53% ankietowanych przedstawicieli średnich firm, których roczne obroty mieszczą się w przedziale od 3,6 mln do 30 mln zł, odpowiedziało, że to właśnie kredyt w banku jest ich zewnętrznym zastrzykiem gotówki.

Mimo, że ponad połowa badanych wymieniła kredyt, to nadal 89% średnich oraz 81% małych firm woli korzystać z własnych środków

Twórcy badania podkreślają, że wśród polskich przedsiębiorców rośnie świadomość i jednocześnie zmniejsza się niechęć do korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania.

W komunikacie z badania Jerzy Bańka, Wiceprezes ZBP wyjaśnia:

Kredyt złotówkowy pozostaje najważniejszym źródłem finansowania zewnętrznego dla polskich przedsiębiorców, a wartość portfela kredytów udzielonych przez banki przedsiębiorcom z segmentu MŚP wzrosła w 2017 roku o 13 mld zł, co przy niespełna 8 mld zł wzrostu w 2016 roku, daje nam  przyrost wolumenu kredytowego w ostatnim roku o 64%  większy w porównaniu z rokiem 2016. Jednocześnie kredyt bankowy jest dla firm najbardziej stabilną i najłatwiejszą do pozyskania formą finansowania zewnętrznego, także publicznego. Ale jest wiele czynników, które mogą w przyszłości ograniczyć strumień finansowania kredytowego –  tłumaczy wiceprezes.

Wśród innych źródeł zewnętrznego finansowania małych i średnich firm, badani wymieniali:

  • środki własne
  • leasing, pożyczkę leasingową
  • pożyczki rodzinne
  • fundusze pochodzące z Unii Europejskiej


Źródło: raport ZBP

Z badania wynika również, że właściciele firm coraz lepiej oceniają dostępność kredytów bankowych: 62% średnich firm i 53% mikro i małych firm pozytywnie ocenia możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego

W trakcie ostatnich 3 lat tylko 6% małych i 8% średnich firm ubiegała się o kredyt bankowy i ostatecznie go nie otrzymała.

Badanie przeprowadziła firma CBM INDICATOR razem ze Związkiem Banków Polskich i Warszawskim Instytutem Bankowości w II kwartale 2018 roku.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Trend Capital – pożyczki firmowe

Trend Capital to typowe pożyczki dla biznesu. Przedsiębiorcy mogą bezpiecznie i szybko pożyczyć nawet pół miliona złotych z prowizją już od 7%. Sprawdź ofertę, dane kontaktowe oraz wszystkie szczegóły na temat pożyczki w Trend Capital.

author
Dominika Byczek
20 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Restrukturyzacja zatrudnienia w Banku Pekao S.A.

W ostatnim czasie media obiegła informacja o ambitnych planach Banku Pekao S.A. Restrukturyzacja zatrudnienia może poskutkować likwidacją nawet 1 200 miejsc pracy. Wiadomo ponadto, że reprezentacja zarządu spółki podjęła już rozmowy mające na celu ustalić warunki zwolnień ze związkami zawodowymi działającymi przy banku.

author
Alicja Hirsekorn
24 lutego 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Santander Bank Polska w Namysłowie

Santander Bank Polska to drugi pod względem wielkości aktywów bank w Polsce. Jeden z oddziałów banku jest zlokalizowany w Namysłowie. Sprawdzamy ofertę placówki, jej adres oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak płacić BLIKiem w Banku BPS?

Chcesz korzystać z BLIKA do płatności zbliżeniowych lub przelewów BLIK w Banku BPS, ale nie wiesz jak? Sprawdź nasz poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak wykonać wszystkie czynności związane z BLIKIEM w Banku BPS.

author
Dorota Grycko
30 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kasa Stefczyka Limanowa

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Limanowej – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
27 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Drzewicy

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Drzewicy – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
20 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj