Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że zmiana wynikająca z założeniem indywidualnych rachunków dla przedsiębiorców przynosi pozytywne efekty. Tylko w styczniu do ZUSu trafiło prawie dziewiętnaście miliardów złotych z wpłat składkowych. Porównując z rokiem poprzednim, tegoroczny wynik jest lepszy o blisko jedenaście procent.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 12.02.2018
Udostępnij:

Od nowego roku wprowadzona zmiana w ramach e-składki. Każdy przedsiębiorca otrzymał swój jeden indywidualny numer konta. Dzięki temu właściciele film nie muszą wykonywać przelewów na kilka różnych kont. Każdy zaksięgowany przez ZUS przelew zostanie automatycznie przydzielony do konkretnego działu.
 

Zmiany na lepsze

Pomysł zmiany metody wpłacania składek był spowodowany notorycznie popełnianymi przez płatników błędami. Przedsiębiorcy wykonując przelewy bardzo często mylili numery kont, na które powinni dokonać wpłaty.

Nowa metoda pozwala na przelanie jednej, całkowitej sumy na jeden rachunek. Wpłacone pieniądze zostaną przez ZUS przydzielone automatycznie do konkretnego działu.

Popełniane błędy

Rozwiązanie obowiązujące od początku bieżącego roku już przyniosło pozytywne efekty. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że odnotowanych błędów jest o wiele mniej, niż przed rokiem, ale nadal się pojawiają. ZUS podaje tylko 44 przypadki, w których popełniono błąd podczas opłacania składek. Łączna suma pomyłek to zaledwie czterdzieści dwa tysiące złotych.

Więcej wpłat

Z informacji ZUS wynika, że większa ilość wpłat jest spowodowana niskim bezrobociem oraz dobrą sytuacją na rynku pracy. W związku z wciąż zwiększającą się liczbą zatrudnień rośnie także ilość osób ubezpieczonych, którzy płacą składki. ZUS przewiduje, że wpłat będzie coraz więcej.
 

Komentarze