14 marca bieżącego roku Bank Zachodni WBK poinformował swoich Klientów o wdrożeniu nowej metody płatności. Wszystkie osoby, które posiadają smartwatch firmy Garmin z wbudowaną funkcją Garmin Pay, mogą płacić nim zbliżeniowo.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 15.03.2018
Udostępnij:

Instytucja jest pierwszym bankiem w Polsce, który wprowadził płatności Garmin do swojej oferty. Jednak, aby móc wykorzystać funkcję zegarka i połączyć z nim swoją kartę, bank musi wydać Klientowi kartę płatniczą MasterCard.

Z badania International Data Corporation wynika, że w roku ubiegłym na całym świecie sprzedano 115 000 000 smwartwatchów. Natomiast wyniki badania, które zostało przeprowadzone przez MasterCard mówią o tym, że jeden na czterech Polaków w przyszłości chce płacić zbliżeniowo przy użyciu urządzeń, które są „częścią garderoby”.

Cena urządzenia
 

Ceny urządzenia w polskich sklepach są bardzo zróżnicowane. Kwota jaką przeznaczymy zależy od sklepu, w którym kupimy smartwatcha, a także od jego koloru. Stosunkowo czarny kolor zegarka jest droższy od koloru srebrnego. Na chwilę obecną jedynym zegarkiem, który obsługuje funkcję Garmin Pay jest Garmin vivoactive 3, którego cena zaczyna się od 1200 złotych, a kończy nawet na 1800 złotych.
 

Najbliższa przyszłość ma przynieść kolejny model z funkcją płatności – Garmin Foreruner 645. Jak informuje firma, urządzeń ma powstawać coraz więcej.

Płatność
 

Aby w pełni korzystać z funkcji Garmin Pay, Klient musi posiadać przede wszystkim kartę MasterCard oraz telefon z systemem Android lub iOS. W pierwszej kolejności należy pobrać aplikację Garmin Connect Mobile na swój smartfon, aby następnie połączyć ją ze swoim zegarkiem.
 

Następnym zadaniem jest dopisanie karty płatniczej do zegarka. W tym celu na smartwatchu wybieramy funkcję „portfel”, po czym wpisujemy czterocyfrowe hasło, które zostało utworzone podczas dodawania karty w aplikacji. W ciągu minuty od wpisania hasła należy przyłożyć zegarek do czytnika kart. Po wykonaniu wszystkich czynności płatności zegarkiem będą możliwe przez kolejne dwadzieścia cztery godziny.
 

Warto wspomnieć o bardzo ciekawym rozwiązaniu, które dla bezpieczeństwa zastosowała firma Garmin. Jeżeli posiadacz zegarka w ciągu wspomnianych wyżej dwudziestu czterech godzin zdejmie zegarek z nadgarstka, bądź wyłączy pulsomierz, płatności również zostaną wyłączone i konieczne będzie ponowne wpisanie hasła.

Metody płatności w BZ BWK

Garmin Pay to czwarty z kolei sposób płatności zbliżeniowych, które instytucja posiada w swojej ofercie. Obok najnowszego rozwiązania stoją takie, jak:
 

  • Google Pay (Android Pay),

  • BLIK,

  • HCE (płatność telefonem, podobna do NFC).

Z bankowości mobilnej BZ WBK korzysta obecnie około 1 100 000 osób, z czego prawie trzy czwarte osób są użytkownikami BZWBK24 mobile. Z nieoficjalnych wiadomości można się dowiedzieć także, że bank negocjuje do swojej oferty Apple Pay.
 

Komentarze