Coraz więcej Polaków oszczędza na przyszłość. Gdzie najczęściej odkładamy swoje środki? Deutsche Bank zlecił badanie, w którym prześwietlił pieniądze Polaków na czarną godzinę.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 05.06.2018
Udostępnij:

Oszczędzanie? To lubię!

Tylko ¼ Polaków nie oszczędza, a osoby, które zarabiają najwięcej, prawie w 90% odkładają swoje pieniądze. Najczęściej środki lądują na kontach oszczędnościowych i lokatach.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec ubiegłego roku Polacy dysponowali wolnymi zasobami w wysokości 2 bln zł. To znacznie więcej niż w 2016 roku, bo wówczas ta kwota wynosiła o 114 mld zł mniej.

Chociaż zarabiamy więcej i chętniej odkładamy, to nadal daleko nam do czołówki – dla porównania wolne zasoby Niemców na początku 2017 roku wynosiły 5,5 bln euro. 

Badanie Deutsche Bank pokazuje, że jako naród mamy coraz większą świadomość finansową, a co za tym idzie, nasze oszczędności rosną. ¾ badanych odpowiedziało, że odkłada część swoich zarobków na przyszłość. Z drugiej strony, co trzeci respondent deklaruje, że odłożone pieniądze wydaje na bieżąco. 

Ciekawe, że to kobiety mniej chętnie budują swój kapitał na przyszłość. Natomiast osoby młode, do 29. roku życia ,deklarują, że już teraz starają się systematycznie oszczędzać.

Im więcej zarabiamy, tym częściej odkładamy

Polacy, którzy zarabiają więcej, chętniej budują swoje konta oszczędnościowe. Osoby zarabiające powyżej 7 000 zł, odkładają zarobione pieniądze w 90%. 

Od kilku lat rosną i oszczędności Polaków, i liczba osób, która odkłada określone kwoty. Bez wątpienia sprzyja temu wzrost dochodów – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank. 

Sposoby odkładania pieniędzy

Polacy, niezależnie od poziomu zarobków, najczęściej odkładają pieniądze na:

  • kontach oszczędnościowych
  • lokatach

Na kontach bankowych najchętniej oszczędzają młodzi, natomiast na fundusze inwestycyjne stawiają raczej osoby o wyższych dochodach. Inwestycje w nieruchomości również cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Co 10 Kowalski myśli o zakupie lokalu na jego późniejszy wynajem. 

Komentarze