BitBay to polska giełda kryptowalut, które znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Co więcej, UKNF skierował do prokuratury w Katowicach zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez BitBay.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 17.02.2018
Udostępnij:

W komunikacie KNF czytamy:

Komisja wpisała giełdę na listę ostrzeżeń ze względu na podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych – nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych. 

Konsekwencje prawne

Zaistniały podejrzenia, że BitBay mógł prowadzić działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych bez zezwolenia KNF. W prawie funkcjonuje zapis, mówiący, że o ile konkretny podmiot prowadzi rachunki, na których klienci deponują i trzymają środki, to musi on mieć na to zgodę Komisji. Natomiast w przypadku złamania tego przepisu, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności lub grzywna w wysokości do 5 mln zł.

Działania Komisji mogą teraz utrudnić prowadzenie działalności przez BitBay między innymi przez konieczność przygotowania specjalnej dokumentacji czy wydatki na obsługę prawną. Wpisanie na listę ostrzeżeń KNF może być także konkretnym sygnałem dla banków – będą mogły przestać obsługiwać BitBay od strony zaplecza bankowego.

Reakcja BitBay

W odpowiedzi na komunikat giełda na swoim profilu na Facebooku poinformowała między innymi, że "stosuje procedury i procesy, które gwarantują, że działalność giełdy jest zgodna z prawem a środki naszych klientów są bezpieczne".

Cały komunikat:

Źródło: Facebook

Lista ostrzeżeń publicznych KNF

To prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń, która zawiera wszystkie podejrzane przez KNF podmioty. Ma na celu alarmowanie społeczeństwa, a także podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z konkretnymi firmami.

Więcej o BitBay

Jest to jedna z największych w kraju giełd kryptowalut, która powstała w Katowicach 4 lata temu. Aktualnie firma zatrudnia więcej niż 100 osób i ma ponad 400 tysięcy aktywnych użytkowników przy wykonywanych 125 transakcjach na minutę. Jak podaje na swojej stronie internetowej giełda, jej celem było stworzenie platformy, której wówczas nie było na polskim rynku, która umożliwia kupno i sprzedaż Bitcoin oraz Litecoin. Od początku firmą kieruje obecny CEO BitBay – Sylwester Suszek, który wcześniej współtworzył dwie firmy z sektora finansowego.

Komentarze