Ile policjanci i strażacy dostaną podwyżki w 2019 roku?

Ile policjanci i strażacy dostaną podwyżki w 2019 roku?

author
12 listopada 2018
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję - w przyszłym roku policjanci, strażacy i strażnicy graniczni otrzymają podwyżkę. W 2019 roku funkcjonariusze otrzymają 655 zł brutto więcej, a rok później jeszcze 500 zł. 

O podwyżki walczono już od dawna – służby mundurowe utrzymywały akcję protestacyjną i nie wręczały mandatów aż do momentu, w którym zamierzony efekt został osiągnięty. Wreszcie w czwartek wieczorem, dwa dni przed obchodami stulecia niepodległości Polski, porozumienie między ministerstwem i przedstawicielami związków zawodowych zostało podpisane. 

Podwyżki w służbach 2019kto otrzyma: 

– policjanci

– strażacy

– strażnicy graniczni

kwota podwyżki 2019:

655 zł brutto

około 530 zł na rękę

kwota podwyżki 2020:

500 zł brutto

około 420 zł na rękę

Wcześniej ministerstwo proponowało, by podwyżka wynagrodzenia dla funkcjonariuszy w całości wynosiła 550 zł (300 złotych od stycznia i 250 od lipca przyszłego roku), o czym pisaliśmy w poprzednim artykule na ten temat

Likwidacja progu emerytalnego 

Kolejną zmianą, którą zgodziło się wprowadzić ministerstwo, jest likwidacja progu emerytalnego, który obecnie wynosi 55 lat. Od stycznia 2019 roku funkcjonariusze będą mogli przechodzić na emeryturę w dowolnym, wybranym przez siebie momencie. 

Płatne nadgodziny

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyraziło także zgodę na to, by nadgodziny były płatne dla wszystkich służb mu podległych, czyli głównie:
– policji,
– straży granicznej, 
– straży pożarnej.

Policjanci wzięli już zwolnienia

Podpisanie porozumienia w takim dniu nie jest przypadkowe – rządowi zależało na tym, by funkcjonariusze pracowali podczas obchodów stulecia niepodległości kraju. Pojawił się jednak inny problem. Jeszcze w trakcie trwania strajku około 30 000 policjantów wzięło L4. 

Jak jednak wiadomo, zwolnienie z powodów zdrowotnych poświadczane jest dokumentem urzędowym, dlatego powrót do pracy „ot tak” nie jest możliwy. Jeżeli policjanci przyszliby do pracy mimo tego, że posiadają L4, to lekarze, którzy wystawili zwolnienie, mogliby być pozwani w związku z fałszowaniem dokumentów. 

Jedynym sposobem na zgodny z prawem powrót z takiego zwolnienia jest oficjalne skrócenie czasu zwolnienia w porozumieniu z lekarzem. Wicepremier Jarosław Gowin chciał skontrolować środowisko lekarskie i nasyłać na policjantów Kontrolerów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jako obywatel chciałbym wiedzieć, jak to się dzieje, że lekarze – bo moja uwaga dotyczyła środowiska lekarskiego, a nie środowiska policyjnego – nagle masowo wydają zwolnienia młodym, wysportowanym, zasadniczo zdrowym mężczyznom” – mówił wicepremier w radiowej Trójce. Rzecznik ZUS-u szybko jednak odpowiedział na te słowa twierdząc, że instytucja ta nie ma uprawnień do kontrolowania policjantów i ich zwolnień lekarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia rodzina zastępcza?
Bez kategorii
author
21 grudnia 2019

Ile zarabia rodzina zastępcza?

Bank Spółdzielczy w Lubawie  – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN
Oddziały
author
02 października 2019

Bank Spółdzielczy w Lubawie – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Grupa Open Finance S.A. ze stratą po I kw. 2019
Bez kategorii
author
23 maja 2019

Grupa Open Finance S.A. ze stratą po I kw. 2019

H&M wprowadza płatności odroczone PayPo
Bez kategorii
author
05 kwietnia 2021

H&M wprowadza płatności odroczone PayPo

Santander Consumer Bank Kluczbork
Oddziały
author
20 lipca 2021

Santander Consumer Bank Kluczbork

mBank placówki w Ostrowie Wielkopolskim
Oddziały
author
01 czerwca 2019

mBank placówki w Ostrowie Wielkopolskim