Horum Bank wchodzi na rynek kryptowalutowy. Start-up finansowy planuje zebrać pieniądze potrzebne na swój rozwój, wykorzystując do tego initial coin offering (ICO). Rozwiązanie polega na sprzedaży przez Horum tokenów indywidualnej kryptowaluty, a pozyskane pieniądze zostaną włożone w biznes.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 17.07.2018
Udostępnij:

Jak podaje portal „Puls Biznesu”, Horum Network Tokeny emitowane przez start-up, będą wynosiły najmniej 150 000 000 euro. Jednakże, żadne informacje na temat wartości emitowanych tokenów nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone. 

Czym jest ICO?

ICO, czyli z angielskiego Initial Coin Offering, to metoda finansowania społecznościowego (crowdfunding), która polega przede wszystkim na gromadzeniu własnego kapitału, generowanego za pomocą kryptowalut. ICO pozwala młodym firmom na emitowanie tokenów, których sprzedaż może pozwolić na rozwój własnego pomysłu biznesowego. Rozwiązanie to jest wykorzystywane w przypadku, gdy dany start-up ma pomysł na biznes, lecz jedyny ograniczeniem jest brak środków finansowania. Dzięki ICO nowe, małe przedsiębiorstwa mogą zebrać fundusze, które liczone są w milionach złotych.

Projekt Horum Bank

Projekt został zainicjowany przez dawnych, byłych juz menedżerów PKO BP oraz BGŻ BNP Paribas. Finalnie Horum Bank ma być cyfrowym bankiem transgranicznym, stworzonym przy wykorzystaniu technologii blockchainowej. Dzięki temu, twórcy poniosą o wiele mniejsze koszty, wynikające z założenia i utrzymania działalności. Początkowo w przedsięwzięcie zainwestowała czwórka menedżerów, wkładając w projekt własne pieniądze, które jednak nie pozwoliły na zbudowanie banku. Zgodnie z założeniami, które oscylowały wokół projektu od jego początku, ICO miało być mechanizmem napędowym założonego biznesu. Plany o pełnoprawnym stworzeniu Horum Banku były na tyle poważne, że inicjatorzy projektu, na ten moment, szukają inwestorów. 

Jak podaje PB, start-up może brać przykład z łowetskiego fintechu Bankera, który za pomocą ICO zebrał ponad 152 000 000 euro, co daje szóste miejsce w rankingu odnoszącego się do najwyższych tego typu zakończonych ofert.


 

Koszty początkowe

Puls Biznesu szacuje, że koszty związane ze zbudowaniem banku wynoszą od 400 000 000 do 500 000 000 złotych. Zaangażowani w projekt Horum Bank twierdzą, że rejestr rozproszony pozwoli na obniżenie wydatków o około 40%, względem budowy banku tradycyjnego. Menedżerowie z Horum zdążyli już podjąć współpracę z ekspertami zajmującymi się ICO, dzięki czemu Horum Network Tokeny mają trafić na rynek już jesienią bieżącego roku.


 

Komentarze