zadluzenia.com
zamknij

Ile godzin pracujemy w tygodniu ?

Kantar Millward Brown dla Work Service sprawdził ile pracują Polacy. Z badania wynika, że w pracy spędzamy średnio 45 godzin tygodniowo. Najwięcej pracują osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i ci, którzy zarabiają więcej niż 3999 zł.

 

 

Im więcej zarabiamy, tym więcej pracujemy

 

Według badania, średni tygodniowy czas pracy wzrasta wraz z naszymi zarobkami. Wszystko zależy od naszego wynagrodzenia. Osoby zarabiające:

 

  • od 3999 zł w górę, średnio pracują w tygodniu ponad 50h
  • od 3000 do 3999 zł - 46,6h/tydzień 
  • od 2000 do 2999 zł średnio - 43,8h/tydzień
  • do 1999 zł - 42,2h/tydzień

 

Mężczyźni pracują więcej, bo o ponad 5,5h dłużej niż kobiety. 

 

Kto pracuje najdłużej ?

 

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą pracują najwięcej. Z badania wynika, że w 72% poświęcają oni obowiązkom zawodowym ponad 40h tygodniowo. Średnia dla tej grupy wynosi 55h. W raporcie czytamy:

 

"1/3 zatrudnionych na pełen etat spędza w miejscu zatrudnienia ponad 40h. To dowód na to, że nadgodziny dotyczą w dużym stopniu ludzi na umowach o pracę".

 

Natomiast średnia liczba godzin w tygodniu dla osób zatrudnionych na niepełny etat to 33,8. Ci którzy pracują na umowę zlecenie czy umowę o dzieło spędzają w pracy 42,7h w tygodniowo.

 

Polacy pracującym narodem

 

Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service Andrzej Kubisiak podkreśla, że aktualnie jesteśmy w czołówce najbardziej zapracowanych narodów. 

 

- To potwierdza tezę Narodowego Banku Polskiego, który zwraca uwagę, że rośnie liczba nadgodzin, co przekłada się na większą presję płacową. Niskie inwestycje w połączeniu z deficytami pracowników sprawiają, że firmy, żeby utrzymać produkcję, muszą jednak wydłużać czas pracy osobom już zatrudnionym. Długofalowo nie jest to jednak rozwiązanie, bo osoba przepracowana jest mało efektywna. A za nadgodziny trzeba pracownikom zapłacić. To spowoduje wzrost kosztów personalnych, co docelowo odczujemy wszyscy w cenach produktów - skomentował w badaniu. 

 

Andrzej Kubisiak dodał również, że chętnie wydłużamy sobie czas pracy, sięgając po nadgodziny, aby zwiększyć swoje dochody.  

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY