Alior Bank już z API

Alior Bank już z API

author
Alicja Uzarowicz
19 czerwca 2019

Jednym z wymogów stawianych przez wchodzącą w życie dyrektywę unijną PSD 2 jest udostępnianie przez każdy bank środowiska produkcyjnego API. W piątek 14 czerwca 2019 r. kryterium to spełnił Alior Bank, który udostępnił tego rodzaju platformę. Dzięki wprowadzeniu tego interfejsu podmioty typu TPP będą mogli dokonywać na kontach klientów banku określonych czynności.

Dyrektywa PSD 2 (Payment Service Directive 2) jest najnowszą unijną regulacją odnoszącą się do płatności elektronicznych. Jej założenia oznaczają wiele zmian dla banków. Jedną z nich jest konieczność posiadania przez każdy bank środowiska produkcyjnego w formie API (Application Programming Interface).

Kolejnym bankiem po Pekao S.A., który postanowił jak najszybciej dostosować poziom swoich usług do nowych standardów unijnych, jest Alior Bank. W piątek 14 czerwca br. specjaliści banku udostępnili już swoje środowisko produkcyjne w formie wymaganego dyrektywą interfejsu API.

Dzięki temu środowisku, zewnętrzni dostawcy, tacy jak pośrednicy płatności, którzy nie są bankami, zwani przez dyrektywę TPP (Third Party Prodviders) będą mogli dokonać szeregu czynności związanych z kontem konkretnego klienta za okazaniem przez niego zgody.

Środowisko produkcyjne API w Alior Banku

Od zeszłego piątku, klienci Alior Banku mają możliwość zlecania różnych usług licencjonowanym podmiotom trzecim, czyli dostawcom tych usług. Będą to takie transakcje jak inicjowanie płatności, udostępnianie informacji o rachunku, środkach, które się na nim znajdują oraz historii transakcji.

Co więcej klienci w ten sposób będą mogli zlecać także potwierdzenie, że na koncie znajduje się wystarczająca ilość środków do przeprowadzenia danej transakcji. Ideą narzędzia, jakim jest API, pozostaje usprawnienie rynku usług dostarczanych przez pośredników płatności, którzy nie są bankami.

Aby móc skorzystać z tejże usługi należy zaznaczyć w aplikacjach podmiotów typu TPP zgodę na korzystanie z tychże usług. Następnie następuje przekierowanie do bankowości internetowej w celu weryfikacji danych i potwierdzenia zgody. Nie trzeba robić nic więcej, a swoją zgodę można cofnąć w każdej chwili.

Proces tworzenia interfejsu Alior Banku

"

Jesteśmy otwarci na współpracę z zewnętrznymi podmiotami. Testową wersję API (sandboxa) udostępniliśmy już w zeszłym roku dla FinTechów z naszego programu akceleracyjnego RBL_START. W połowie marca br. rozszerzyliśmy dostęp dla wszystkich zainteresowanych naszymi API, których do tej pory zgłosiło się kilkadziesiąt

– poinformował Krzysztof Grzesiuk z Alior Banku.

Ponadto Alior Bank rozszerzył zakres swojego API o dodatkową usługę tak zwanego API Premium. Co ciekawe, bank sam aspiruje do osiągnięcia statusu TPP, czyli dostawcy usług płatniczych. Miałoby to polegać na wykorzystaniu analogicznych interfejsów udostępnianych przez inne banki.


Źródła:
https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/2019-06-17-API-produkcyjne.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bierzemy pożyczkę w Ekspres Kasa
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
22 października 2014

Bierzemy pożyczkę w Ekspres Kasa

Kasa Stefczyka Lipno
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 października 2020

Kasa Stefczyka Lipno

Warsaw Booster’19 wspólnie z Santander Consumer Bank
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 sierpnia 2019

Warsaw Booster’19 wspólnie z Santander Consumer Bank

Credit Agricole w Kętach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Credit Agricole w Kętach

Provident w Żarach
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 marca 2019

Provident w Żarach

PKO BP w Szczawnicy
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 września 2019

PKO BP w Szczawnicy

Porównaj