Czy można podjąć kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową? ING Bank Śląski udowadnia, że tak. Nowa propozycja instytucji zakłada 60 miesięcy obowiązywania stałej stopy procentowej w pierwszym okresie podjęcia usługi, która aktywna jest od 21 maja bieżącego roku.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 29.05.2018
Udostępnij:

Do tej pory instytucje z sektora bankowego oferowały Klientom stawki zmienne, które z biegiem czasu oznaczały zazwyczaj wzrost kwoty spłacanej raty. Aktualnie po 5 latach stałej stopy oprocentowania, okres ten można przedłużyć o kolejnych 5 lat, według stawek zaoferowanych przez bank.

Rezygnacja z możliwości

Po upływie pierwszego okresu stałego oprocentowania, Klient nie musi przedłużać tej opcji. Wówczas oferta ulegnie zmianie na kredyt ze zmienna stopą oprocentowania, na którą składa się marża wpisana w umowę kredytową oraz WIBOR6M. Należy wiedzieć, że taka decyzja uniemożliwia ponowne skorzystanie z wariantu oprocentowania stałego.


 

Ustalenia banków z KNF

Prezes ING Banku Śląskiego poinformował, że pozostałe banki prowadzą rozmowy z Komisją Nadzoru Finansowego na temat wprowadzenia stałej stopy oprocentowania, lecz aby tego dokonać potrzebują jakichś pozytywnych bodźców. Wsród nich wymieniają na przykład:
 

  • zwolnienia z poszczególnych obciążeń w zakresie wymogów kapitałowych,

  • zwolnienia z części lub całości podatku bankowego.

Warto przypomnieć, że Komitet Stabilności FInansowej w 2016 roku negował pomysł wprowadzenia stałej stopy oprocentowania, natomiast w zeszłym roku temat nie był podejmowany.

ING Bank Śląski

Pod koniec 2017 roku w ING Banku Śląskim otwartych było 7 134 000 aktywnych kont Klientów. Grupa ING wypracowała pod koniec czwartego kwartału ubiegłego roku zysk netto w wysokości 366 800 000 złotych. Akcje banku widnieją na GPW od 1996 roku.
 

Komentarze