Czy listy i paczki dojdą na czas mimo pandemii koronawirusa?

Czy listy i paczki dojdą na czas mimo pandemii koronawirusa?

author
Alicja Uzarowicz
15 marca 2020

Jak poinformowały operujące w Polsce firmy kurierskie, listy i paczki, których spodziewają się rodacy będą docierać do odbiorców pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Uspokoi to zapewne klientów sklepów e-commerce, którzy zdecydowali się zamawiać produkty i zgodnie z zaleceniami rządu i WHO pozostać w domach.

Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie jest kolorowa, dlatego też władze poprosiły rodaków o pozostawanie w domów. Z braku zajęć podczas przebywania w domu dużo Polaków postanowiło kupować przez Internet. Jak przekonują firmy kurierskie i Poczta Polska, listy i paczki będą docierać na czas.

Albowiem mimo faktu, iż rodacy zaczęli więcej zamawiać, praca kuriera stała się o tyle łatwiejsza, iż zastanie on w domu większość odbiorców. Firmy kurierskie zadeklarowały, że są gotowe na zwiększoną ilość paczek i nie należy z powodu pandemii spodziewać się opóźnień w dostawie.

Obawy klientów mogły pojawiać się w szczególności z powodu widma kwarantanny całych miast w Polsce, o których doniesienia krążą w Internecie. Na ten moment podobne działania się jeszcze nie rozpoczęły, więc nie należy spodziewać się najgorszego. Operatorzy paczek i listów przekonują, że nawet kwarantanna nie uniemożliwi dostawy.

Listy i paczki powinny docierać bez opóźnień

W przypadku, gdy rząd i władze miast zadecydują o ich odcięciu od reszty świata na jakiś czas, kurierzy przekonują, że będą działać dalej. Choć będzie to jednak praca w trybie „kryzysowym”. Niektóre większe firmy kurierskie, jak choćby DHL Parcel, opracowały już specjalne strategie awaryjne, gdyby doszło do kwarantanny.

Sprawdź także: Ile placówek ma Poczta Polska?

"

Mamy opracowane precyzyjne plany dotyczące wszystkich obszarów naszej działalności. Dzięki temu w znacznym stopniu uniezależniliśmy się operacyjnie od czynników zewnętrznych

– powiedziała Justyna Dąbrowska, eksperta ds. komunikacji w DHL Parcel.

Za przykład tego, że można doręczać paczki nawet w przypadku kwarantanny, powinny posłużyć Chiny czy Włochy. W obu tych krajach w dalszym ciągu odbywają się dostawy kurierskie leków oraz żywności. We włoskiej Lombardii, najmocniej dotkniętej koronawirusem kurierzy DPD i GLS mogą doręczać paczki w „czerwonych strefach”.

Warto również wiedzieć, iż mimo wstrzymania pasażerskiego ruchu lotniczego z Włochami, firmy UPS i FedEx docierają do zagrożonych regionów Włoch. Jednocześnie jednak dostawa mniejszych przesyłek w obrocie międzynarodowym przez trwającą pandemię skurczyła się o ponad 60 proc.

Poczta Polska także przygotowana na ewentualną kwarantannę miast

Listy i paczki będzie nadal doręczać także Poczta Polska, choć przed listonoszami i kurierami są teraz ciężkie tygodnie, a może nawet i miesiące. Wszystkie spółki obsługujące przesyłki zdają się podchodzić do zadania odpowiedzialnie i opracowują plany kryzysowe.

Warto zamawiać przede wszystkim do maszyn do samoobsługowego odbioru paczek, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu kuriera z odbiorcą. Poczta Polska także zakłada pewne działania awaryjne. W placówkach, które będą działać normalnie, nadal będzie można otrzymać pożyczki na czek GIRO z odbiorem na poczcie.

"

Posiadamy plany działania w sytuacji szczególnego zagrożenia – plan ogólny dla całego kraju i plany rejonowe dla obszaru poszczególnych województw. Dotyczą one działania w ograniczonym zakresie oraz przy ograniczonych zasobach

– powiedziała Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Matura 2021 – sprawdź terminy
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 stycznia 2021

Matura 2021 – sprawdź terminy

Cele strategiczne Poczty Polskiej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 lutego 2020

Cele strategiczne Poczty Polskiej

Banki zarobiły w pierwszym półroczu 7,8 mld zł
Wpisy
author
Patryk Byczek
12 września 2018

Banki zarobiły w pierwszym półroczu 7,8 mld zł

Bank Pekao w Ostrołęce
Oddziały
author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2019

Bank Pekao w Ostrołęce

ZUS II oddział w Warszawie
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2019

ZUS II oddział w Warszawie

Biuro paszportowe w Toruniu
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Toruniu

Porównaj