Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami przez Internet?

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami przez Internet?

author
Dominika Byczek
28 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Od teraz zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach można uzyskać bez wychodzenia z domu – wizyta w urzędzie nie jest konieczna ani do złożenia wniosku, ani do odebrania dokumentu. Sprawdź, jak drogą internetowa uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.

Spis treści:

  1. Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami - czym jest i kiedy bywa przydatne?
  2. Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami - jakie zaległości uwzględnia?
  3. W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami?
  4. Wniosek elektroniczny eUrządSkarbowy - krok po kroku
  5. Wniosek elektroniczny Biznes.gov - krok po kroku
  6. Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami uzyskasz na kilka sposobów
  7. Zaświadczenie o niezaleganiu o innej osobie fizycznej lub prawnej - czy wymaga pełnomocnictwa?
  8. Ile kosztuje złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu?
  9. Ile wynosi czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia?
Zwiń spis treści

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami - czym jest i kiedy bywa przydatne?

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami jest dokumentem, który potwierdza fakt, iż wszelkie obowiązkowe świadczenia pieniężne wobec państwa są przez nas właściwie, prawidłowo odprowadzane. Zaświadczenie to jest często wymagane przez banki, w sytuacji, gdy dana osoba stara się o przyznanie kredytu, czasem okazuje się przydatne także w sklepach, podczas zakupu sprzętu lub innych przedmiotów na raty. Inną sytuacją, która wymagać może przedłożenia tegoż dokumentu jest udział w przetargach.

Jakich informacji nie znajdziemy w zaświadczeniu?

  • O wszelkich postępowaniach, które nie zostały uprawomocnione wyrokiem sądu, są w toku, nie zostały zakończone, wyjaśnione. 

Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami - jakie zaległości uwzględnia?

Dokument zawiera informacje z Urzędu Skarbowego, które wykazują zaległości w uiszczaniu obligatoryjnych świadczeń pieniężnych (podatków) bądź ich brak. Zaświadczenie dotyczy tego, jak sytuacja podatkowa wnioskodawcy wygląda w danym momencie. Należy  wziąć pod uwagę fakt, iż może ona się dynamicznie zmieniać, na korzyść lub nie podatnika.

Zgodnie z informacją, dostępną na stronie rządowej (biznes.gov.pl), zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami odnosi się do:

  • podatku dochodowego (tzw. PIT-u; CIT-u);
  • podatku dot. towarów, usług (tzw. VAT-u);
  • akcyzy.

Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

W jaki sposób można uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami?

Zaświadczenie to wydawane jest na prośbę wnioskodawcy, gdy potrzebuje on potwierdzić, iż nie posiada żadnych zaległości powstałych w wyniku nieuiszczonych podatków. Konieczne jest przedłożenie wszystkich wymaganych, przez Urząd Skarbowy, dokumentów. Najprostszym sposobem uzyskania zaświadczenia będzie złożenie wniosku przez Internet. Poniżej znajdziesz instrukcję, w jaki sposób złożyć wniosek elektroniczny o wydanie  zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami.

Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki bez baz – dla osób ze złą historią kredytową

Kredyty online – nawet do 300 tysięcy złotych

W jaki sposób uzyskasz zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami?

  • elektronicznie, korzystając z portalu e-Urzędu Skarbowego lub przez stronę Biznes.gov.pl;
  • wysyłając wypełniony wniosek pocztą tradycyjną;
  • osobiście pojawiając się w placówce Urzędu Skarbowego.

Wniosek elektroniczny eUrządSkarbowy - krok po kroku

Krok 1. 

W wyszukiwarkę internetową wpisz hasło: “Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami”. Na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania, powinna pojawić się strona www.biznes.gov.pl

Krok 2. 

Po otwarciu strony w wyróżnionej kolorem niebieskim sekcji znajdziemy opcję “Złóż wniosek elektronicznie”.

Krok 3. 

Kolejnym krokiem będzie wybranie sposobu złożenia wniosku. Istnieją dwie możliwości złożenia wniosku online:

  • za pośrednictwem strony www.biznes.gov.pl;
  • przez witrynę Urzędu Skarbowego.

Krok 4.

W sytuacji, gdy chcesz złożyć wniosek przez stronę Urzędu Skarbowego:

  1. Logowanie – w tej części należy wybrać opcję logowania, do wyboru mamy takie formy uwierzytelnienia danych:
  • aplikacja mObywatel;
  • profil zaufany;
  • bankowość elektroniczna;
  • e-dowód.
  1. Zgoda na e-Korespondencję. Wnioskodawca zostanie poproszony o udzielenie zgody na korespondencję elektroniczną, która pozwoli na to, by otrzymywał on informacje, dokumenty od Urzędu Skarbowego przez Internet, ale również uprawni go do wysyłania wniosków do tejże instytucji. Aby wyrazić zgodę należy kolejno: kliknąć “Przejdź do formularza zgody na e-Korespondencję”, następnie przeczytać treść oświadczenia i przejść “Dalej”, w sekcji “Dane do powiadomień” kliknąć w “Dodaj dane do powiadomień”. W kolejnym kroku wnioskodawca musi sprawdzić poprawność danych kontaktowych (adres e-mail; numer telefonu), w przypadku błędu, powinien on nanieść konieczne poprawki. Użytkownik zatwierdza zgodność danych. System, w celu weryfikacji, wysyła na podany adres mailowy kod weryfikujący, który należy wpisać w puste okienko. W ten sam sposób należy potwierdzić również numer telefonu. Po pomyślnej weryfikacji wnioskodawca klika przycisk “Zapisz i wróć”. Ostatnim krokiem, aby potwierdzić to, że wyrażamy zgodę będzie finalizacja wniosku przy pomocy przycisku “Akceptuj i wyślij”.
  2. Złożenie dokumentu. Użytkownik wraca na “Stronę główną”, wybiera kolejno kafelek z napisem “Złóż dokument”, “Zaświadczenie o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach”.
  3. Formularz do dokumentu. Wnioskodawca wypełnia formularz, w którym musi m.in. wskazać:
  •  o jakie zaświadczenie chodzi (o niezaleganiu w podatkach czy o stanie zaległości);
  • za kogo użytkownik składa wniosek (siebie, inną osobę fizyczną czy też osobę prawną);
  • swój identyfikator podatkowy (PESEL; NIP);
  • cel wydania zaświadczenia (np. przedłożenie go w instytucji bankowej, by otrzymać świadczenie kredytowe).

Wysłanie wniosku poprzez kliknięcie niebieskiego przycisku “Akceptuj i wyślij”.

Wniosek elektroniczny Biznes.gov - krok po kroku

Krok 1.

Ustalamy szczegóły wymagane we wniosku. Pierwszym krokiem jest dokładne ustalenie, do którego urzędu chcemy skierować nasz wniosek. Wybierzmy lokalizację zgodną z miejscem, w którym prowadzimy działalność albo taką, w której chcemy załatwić sprawę. 

Drugim krokiem jest sprecyzowanie, jakie informacje mają się znaleźć w zaświadczeniu. Urząd może:
– potwierdzić brak zaległości w zapłacie podatków,
– wskazać stan zaległości podatkowych. 

Krok 2.

Klikamy “Złóż wniosek elektronicznie”. Wchodzimy na stronę: https://www.biznes.gov.pl/opisy-procedur/-/proc/751-zaswiadczenie-o-niezaleganiu-w-podatkach i tam klikamy niebieski banner “Złóż wniosek elektronicznie”. 

3. Przygotowujemy konieczne dokumenty

Zaraz po kliknięciu niebieskiego bannera zostaniemy przeniesieni do strony, na której pojawi się lista wymaganych dokumentów. 

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach
Dokument możemy pobrać na bieżąco z tej strony i przejść do wypełnienia go. Wniosek jest także dostępny pod linkiem: https://zaplecze.biznes.gov.pl/FileManager/read/ZG9jdW1lbnRfYXR0YWNobWVudHMvMzE3Ni9Xbmlvc2VrX29fd3lkYW5pZV96YXN3aWFkY3plbmlhX29fbmllemFsZWdhbml1X3dfcG9kYXRrYWNoX2x1Yl9zdHdpZXJkemFqYWNlX3phbGVnbG9zY19wb2RhdGtvd2EucGRm.

Dowód zapłacenia opłaty skarbowej
Musimy wpłacić 21 zł od każdego egzemplarza zaświadczenia. Wpłata nie jest konieczna, jeżeli dokumenty są nam potrzebne w sprawach alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia, renty strukturalnej

Krok 4.

Logujemy się na konto biznes.gov.pl Po zebraniu wymaganych dokumentów klikamy “Złóż online”. Zostaniemy przekierowani do strony logowania. Jeżeli nie mamy swojego konta na biznes.gov.pl, musimy zarejestrować się jako nowi użytkownicy albo zalogować się za pomocą Facebooka lub Profilu Zaufanego

Krok 5.

Podajemy dane osobowe. Po zalogowaniu zostaniemy przeniesieni do specjalnego kreatora pisma – wystarczy wypełnić kolejno wszystkie pola zgodnie z instrukcją prawdziwymi danymi osobowymi.  

Krok 6.

Wybieramy formę komunikacji z urzędem. Musimy zdecydować, w jaki sposób chcemy komunikować się z urzędem – jeżeli wybierzemy formę tradycyjną, to zaświadczenie będziemy musieli odebrać osobiście w urzędzie, a jeżeli formę elektroniczną – dokument zostanie do nas przesłany drogą e-mailową. 

Krok 7.

Podpisujemy wniosek. Wniosek możemy podpisać:
– Profilem Zaufanym,
– kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 

Krok 8.

Wysyłamy wniosek i czekamy na odbiór. Niezwłocznie po podpisaniu wniosku, możemy kliknąć pole “Wyślij do urzędu”. Po dostarczeniu wniosku otrzymamy na e-mail Urzędowe Poświadczenie Odbioru – Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. Od tego momentu liczy się czas realizacji naszej sprawy. 

Czas oczekiwania na zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wynosi 7 dni

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami uzyskasz na kilka sposobów

W tej części zajmiemy się szczegółowym procesem składania wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami oraz weźmiemy pod lupę wymagany w jego przebiegu dokument.

  • Wybranie sposobu złożenia wniosku

Wniosek złożysz osobiście w Urzędzie Skarbowym, listownie, wysyłając do placówki wszelkie wymagane dokumenty bądź elektronicznie. Co istotne, osoby fizyczne mają dwie opcje, jeśli chodzi o sposób wysłania dokumentu online: przez stronę e-Urzędu Skarbowego; stronę biznes.gov.pl. Pozostali mogą skorzystać wyłącznie z drugiej możliwości.

  • Uiszczenie opłaty, jeżeli jest wymagana w wybranej przez nas opcji wysłania wniosku.

Konieczne będzie przedłożenie dowodu wpłaty – potwierdzenia przelewu.

  • Uzyskanie pełnomocnictwa, gdy chcemy otrzymać informację o innej osobie prawnej lub fizycznej.

Pełnomocnictwa szczególnego lub ogólnego.

  • Załącz wszystkie wymagane dokumentu do wniosku.

Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w sekcji Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami – wymagane dokumenty.

  • Wyślij wniosek elektronicznie, pocztą lub osobiście.

Gdzie dostępne będzie zaświadczenie?

W zależności od formy złożenia wniosku, otrzymasz dokument elektronicznie, listownie, odbierzesz je również w Urzędzie Skarbowym. 

Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Przydatne dokumenty:

  • Wniosek wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzający stan zaległości;
  • Pełnomocnictwo ogólne (PPO-1);
  • Pełnomocnictwo szczególne (PPS-1);
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Zaświadczenie o niezaleganiu o innej osobie fizycznej lub prawnej - czy wymaga pełnomocnictwa?

Jeżeli wnioskodawca chce uzyskać informację odnośnie sytuacji podatkowej danego podmiotu, musi uzyskać od niego zgodę na pozyskanie tych informacji. Przydatne w tej sytuacji będzie wzór pełnomocnictwa, dostępny na stronie rządowej i  eUrzędzie Skarbowym. Konieczne jest wybranie właściwego pełnomocnictwa. Warto nadmienić, że pełnomocnictwo szczególne będzie odpowiednie, gdy dany podmiot chce przekazać uprawnienia osobie do wykonania konkretnej, ściśle określonej czynności w jego imieniu. Pełnomocnictwo ogólne daje znacznie większą moc sprawczą osobie, której zostało ono udzielone. Zgoda na uzyskanie zaświadczenia nie będzie obligatoryjna, jeżeli wniosek złoży małżonek, który wraz ze swoim partnerem podlega tzw. wspólności majątkowej (tutaj ważny będzie ten dokument – oświadczenie ORD-M).

Po złożeniu wniosku zainteresowany może otrzymać odmowę wydania dokumentu, np. w sytuacji, gdy jakieś postępowanie, sprawa nie zostały wyjaśnione, pozostają w trakcie postępowania wyjaśniającego.

Ile kosztuje złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu?

Złożenie wniosku na stronie e-Urzędu Skarbowego jest bezpłatne, wydanie tegoż dokumentu przez drugą platformę (biznes.gov.pl) wymaga uiszczenia opłaty wysokości 21 złotych. Jest to opłata za jedno zaświadczenie. Każda kolejna kopia dokumentu jest osobno płatna.

Ile wynosi czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia?

Urząd Skarbowy ma 7 dni na wydanie tego dokumentu.

Źródło:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/751

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

zniesmaczony
zniesmaczony
2018-09-26 09:19:44

Procedura nie działa, właśnie próbowałem, pomoc na infolinii internetowej kpi sobie z podatnika...

Podobne artykuły

Credit Agricole w Żyrardowie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Żyrardowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
16 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Provident w Stalowej Woli

Provident jest liderem na rynku pożyczek pozabankowych. Poniżej przygotowaliśmy szczegółowe informacje na temat oferty i danych placówki w Stalowej Woli.

author
Patryk Byczek
06 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Żyrardowie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Żyrardowie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

mBank nie wspiera budowy elektrowni w Ostrołęce

mBank odpiera zarzuty ekologów i oświadcza, że nie ma nic wspólnego z budową elektrowni w Ostrołęce. Jak czytamy na stronie, “bank zamierza zwiększać udział wyłącznie w branży zielonej energii, gdzie już dziś jest liderem” i nie chce wspierać energetyki węglowej.

author
Dominika Byczek
07 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Rudzie Śląskiej

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Rudzie Śląskiej – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Szybki kredyt na Święta – bez zaświadczeń

Do Świąt Bożego Narodzenia zostało raptem kilka dni. Sprawdziliśmy, w którym Banku zdążymy jeszcze dostać kredyt.

author
Patryk Byczek
16 grudnia 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj