OLX ostrzega przed oszustami

OLX ostrzega przed oszustami

author
Patryk Byczek
27 marca 2019

Cyberprzestępcy kolejny raz podejmują próbę ataku. Tym razem na celowniku hakerów pojawili się Użytkownicy serwisu ogłoszeniowego OLX. Pracownicy ostrzegają, że maile o rzekomym konkursie „10x 1000 zł” to wyłącznie próba wyłudzenia danych.

Do wiadomości, które wysyłają cyberprzestępcy podszywający się pod OLX należy podchodzić bardzo ostrożnie. Bardziej czujne osoby zauważą, że są to jedynie spreparowane maile, które mają się przyczynić do wykradnięcia wrażliwych danych.

Fałszywe wiadomości

Wiadomości otrzymują osoby zarejestrowane w serwisie OLX. Użytkowników może zaciekawić tytuł maila, ponieważ informuje on o (fałszywym) konkursie. Z treści wiadomości wynika, że do wygrania jest 10 kart przepłaconych, których wartość wynosi łącznie 10 000 złotych, zatem na jedną kartę przypada okrągły 1000 złotych. Żeby powalczyć o zdobycie nagrody należy spełnić zadanie konkursowe, które ukaże się po wcześniejszym kliknięciu w przesłany w treści link. Ten oczywiście jest adresem podstawionym, a przejście na stworzoną stronę może mieć bardzo negatywne konsekwencje.

Na tym etapie bardziej doświadczeni Użytkownicy Internetu powinni zauważyć, że coś jest nie tak. Drugim, tym razem potwierdzającym wątpliwości czynnikiem jest adres e-mail nadawcy fałszywej wiadomości. Hakerzy w tym przypadkiem posługują się skrzynką „[email protected]”. Pomimo tego, że w adresie pojawia się człon OLX, to dalszy ciąg nie ma nic wspólnego z oficjalnym adresem strony.

Serwis ostrzega

Przedstawiciele serwisu sprzedażowego mówili, że: „E-mail nadawcy jednoznacznie wskazuje, że wiadomość nie pochodzi od nas (nie była wysłana z adresu w domenie olx.pl”. Dodatkowo wskazują, że nazwa odbiorcy nie potwierdza tego, że wysłała ją właśnie ta konkretna firma, czy osoba. Dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ nazwę można dowolnie modyfikować. Największą uwagę należy przyłożyć do adresu mailowego, z którego wysłano wiadomość.

Cyberprzestępcy w ostatnim czasie bardzo często starają się wykorzystywać nazwy firm, pod które się podszywają. Ataki wiążą się z wykradaniem tożsamości osób, a to może mieć bardzo negatywne skutki.

OLX

OLX jest serwisem ogłoszeniowym, którego właścicielem jest grupa medialno-technologiczna Naspers. Firma działa w ponad czterdziestu krajach na całym świecie i aktualnie jest liderem wśród firm oferujących dostęp do platform ogłoszeniowych.

OLX w Polsce zatrudnia 400 pracowników, którzy wchodzą w skład Grupy OLX. Grupę tworzą także serwisy Otodom, Otomoto oraz Fixly. Serwis sprzedażowy działa w naszym kraju od 14 kwietnia 2014 roku. Zastąpił należący do grupy Allegro serwis tablica.pl. W styczniu bieżącego roku z OLX skorzystało ponad 14 400 000 Użytkowników, którzy obejrzeli produkty łącznie 1 774 661 655 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Spada liczba dłużników czynszowych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 maja 2019

Spada liczba dłużników czynszowych

Kredyt konsolidacyjny Olkusz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny Olkusz

Pocztowe Konto Bez Ograniczeń – oferta
Pod Lupą
author
Aneta Jankowska
25 lutego 2017

Pocztowe Konto Bez Ograniczeń – oferta

Citi Handlowy kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
02 maja 2019

Citi Handlowy kontakt infolinia

Citi Handlowy rozpoczął współpracę z siecią sklepów OBI
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 sierpnia 2020

Citi Handlowy rozpoczął współpracę z siecią sklepów OBI

Porównaj