Jakie sprawy można kierować do EPU?

Jakie sprawy można kierować do EPU?

author
Emilia
05 września 2023
author
Autor
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

E-sąd rozpoznaje sprawy wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym (zwanym skrótowo EPU), które jest jednym z postępowań szczególnych przewidzianych przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Postępowanie to ma zastosowanie w każdej sprawie o zapłatę (tzn. takiej, w której powód domaga się zasądzenia roszczenia pieniężnego). Sprawdzamy szczegóły.

E-sąd nie prowadzi wszystkich spraw

E-sąd rozpatruje sprawy cywilne, gospodarcze i pracownicze, nie stosując jednak przepisów o innych postępowaniach odrębnych, np. przepisów postępowania w sprawach gospodarczych, postępowania nakazowego czy uproszczonego.

Nie możemy zatem domagać się tu zapłaty w sprawach rodzinnych, np. zaległych alimentów i spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych (np. do ZUS o zapłatę emerytury). Najpopularniejsze są pozwy o zapłatę, np. za gaz, prąd czy telefon, a w sprawach gospodarczych o zapłatę zaległych faktur.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

E-pozew nieco ograniczony

W elektronicznym postępowaniu upominawczym, możemy dochodzić roszczeń w innego typu sprawach – np. wynikających z umowy najmu mieszkania (o niezapłacony czynsz), z prywatnej umowy pożyczki czy wynikających ze stosunków majątkowych panujących pomiędzy wspólnikami spółki.

Co ważne, przy pozwie nie ma możliwości załączenia np. skanów faktur czy innych dokumentów. Treść faktury elektronicznej możemy wkleić do odpowiedniego okienka, ale to wszystko. Działanie e-sądu odbywa się bowiem na zasadzie zaufania do obywatela. Oczywiście dokumenty są weryfikowane na dalszym etapie, jeśli pozwany złoży sprzeciw wobec orzeczenia i nakazu zapłaty.

Pamiętaj o najważniejszym

W elektronicznym postępowaniu upominawczym należy pamiętać, iż nie mogą być w nim dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne wcześniej niż w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu. Jeśli zatem w danej sprawie data wymagalności kwoty wskazanej w pozwie będzie wcześniejsza niż trzy lata poprzedzające złożenie pozwu, e-Sąd podejmie decyzję o braku podstaw do wydania nakazu i przekaże sprawę do tradycyjnego „papierowego” postępowania – do sądu właściwości ogólnej pozwanego.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Podsumowanie

E-sąd, czyli elektroniczny sąd, jest instytucją prawną, która zajmuje się wyłącznie elektronicznym postępowaniem upominawczym, nazywanym skrótowo EPU. Jest to jedno z postępowań szczególnych przewidzianych przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). E-sąd ma zastosowanie w sprawach o zapłatę, czyli takich, w których powód domaga się zasądzenia roszczenia pieniężnego.

W ramach EPU, e-sąd rozpatruje sprawy cywilne, gospodarcze i pracownicze. Warto jednak zaznaczyć, że nie stosuje przepisów innych postępowań odrębnych, takich jak postępowanie w sprawach gospodarczych, postępowanie nakazowe czy uproszczone. Dlatego nie możemy tu domagać się zapłaty w sprawach rodzinnych, takich jak zaległe alimenty, ani w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, na przykład o zapłatę emerytury.

Najczęściej spotykanymi sprawami w e-sądzie są pozwy o zapłatę, na przykład za gaz, prąd czy telefon. W przypadku spraw gospodarczych, e-sąd zajmuje się zaległymi fakturami. Jednak warto wiedzieć, że w ramach elektronicznego postępowania upominawczego możemy również dochodzić roszczeń w innych typach spraw, na przykład wynikających z umowy najmu mieszkania (o niezapłacony czynsz), prywatnej umowy pożyczki czy stosunków majątkowych między wspólnikami spółki.

Należy jednak pamiętać, że w e-sądzie nie ma możliwości załączania skanów faktur czy innych dokumentów. Treść faktury elektronicznej można jedynie wkleić do odpowiedniego okienka. To działanie e-sądu opiera się na zasadzie zaufania do obywatela. Oczywiście, dokumenty są weryfikowane na dalszym etapie, zwłaszcza jeśli pozwany złoży sprzeciw wobec orzeczenia i nakazu zapłaty.

Warto zaznaczyć, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym istnieje ograniczenie czasowe. Nie można dochodzić roszczeń, które stały się wymagalne wcześniej niż w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu. Jeśli więc data wymagalności kwoty wskazanej w pozwie będzie wcześniejsza niż trzy lata przed złożeniem pozwu, e-sąd przekieruje sprawę do tradycyjnego “papierowego” postępowania – do sądu właściwości ogólnej pozwanego.

E-sąd to specjalna instytucja zajmująca się elektronicznym postępowaniem upominawczym w sprawach o zapłatę. Jest to wygodne narzędzie, zwłaszcza w przypadku prostych spraw pieniężnych, choć wymaga pewnej ostrożności i uwagi, szczególnie jeśli chodzi o terminy oraz dostarczanie dokumentów. Dla wielu osób może to być efektywny sposób na rozwiązanie sporów finansowych, jednak trzeba pamiętać o jego ograniczeniach i specyfice działania.

Pytania i odpowiedzi

E-sąd to instytucja, która rozpoznaje sprawy wyłącznie w ramach elektronicznego postępowania upominawczego (EPU). Ma on zastosowanie w sprawach o zapłatę, czyli w sytuacjach, gdzie powód domaga się zasądzenia roszczenia pieniężnego.

E-sąd rozpatruje sprawy cywilne, gospodarcze i pracownicze. Nie stosuje jednak przepisów innych postępowań odrębnych, takich jak postępowanie w sprawach gospodarczych, postępowanie nakazowe czy uproszczonego.

E-sąd nie może zajmować się sprawami rodzinymi, takimi jak zaległe alimenty, ani sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, na przykład o zapłatę emerytury.

Najpopularniejsze sprawy w E-sądzie to pozwy o zapłatę, na przykład za gaz, prąd czy telefon. W sprawach gospodarczych często dotyczą zaległych faktur.

W EPU można dochodzić roszczeń w innych typach spraw, na przykład wynikających z umowy najmu mieszkania (o niezapłacony czynsz), prywatnej umowy pożyczki czy wynikających ze stosunków majątkowych między wspólnikami spółki.

Nie, w E-sądzie nie ma możliwości załączania skanów faktur czy innych dokumentów. Treść faktury elektronicznej można jedynie wkleić do odpowiedniego okienka. Dokumenty są weryfikowane na dalszym etapie, jeśli pozwany złoży sprzeciw wobec orzeczenia i nakazu zapłaty.

Działanie E-sądu opiera się na zasadzie zaufania do obywatela. To powód jest odpowiedzialny za dostarczenie treści dokumentów, a dokumenty są weryfikowane dopiero po ewentualnym sprzeciwie pozwanej strony.

W EPU nie można dochodzić roszczeń, które stały się wymagalne wcześniej niż w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu. Jeśli data wymagalności kwoty wskazanej w pozwie będzie wcześniejsza niż trzy lata poprzedzające złożenie pozwu, sprawa zostaje przekierowana do tradycyjnego postępowania sądowego.

Korzyściami z korzystania z E-sądu są przede wszystkim oszczędność czasu i kosztów związanych z tradycyjnym postępowaniem sądowym. Jest to także bardziej dostępna forma dla wielu obywateli.

Wyjątkowość E-sądu może stanowić wyzwanie dla niektórych osób, zwłaszcza jeśli chodzi o zrozumienie procesu, terminy oraz dostarczanie dokumentów w formie elektronicznej. Dlatego ważne jest, aby być dobrze przygotowanym do korzystania z tej formy rozstrzygania sporów.

author
Emilia
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Ruda
Ruda
2023-03-06 12:21:41

czy do EPU mogę skierować sprawę o odszkodowanie od osoby która po podpisaniu umowy o remont przerwała świadczenie usługi, nie wywiązała się z niej porzuciła rozpoczęte działania .

Bogusia
Bogusia
2022-09-13 12:31:23

Czy do e- sądu mogę złożyć wniosek o zwrot kosztów za samochód który ma wady ukryte

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Śrem

Jesteś osobą zadłużoną, w związku z czym szukasz kredytu, który pozwoli Ci spłacić posiadane już kredyty? Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, dobrym wyborem może okazać się skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. Bank może przyznać Ci maksymalnie 200 000 zł.

author
Patryk Byczek
10 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak sprawdzić, gdzie zmarły miał konto

Ustalenie instytucji obsługujących rachunki bankowe, które posiadała osoba zmarła nie należy do łatwych czynności. Rodzina oraz bliscy zazwyczaj wiedzą, z usług których banków korzystał zmarły. Niestety, spadkobiercy, którzy nie mieszkali ze spadkodawcą lub żyją poza granicami kraju mogą być niewystarczająco poinformowani. W tej sytuacji będą musieli oni podjąć wiele kroków, które pozwolą na ustalenie koniecznych faktów.

author
Julia Wierciło
18 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Bank Pekao w Niepołomicach

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Niepołomicach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
04 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Niedziele wolne od handlu 2019

Pomysł zakazu handlu w niedziele przewijał się w różnych obwieszczeniach rządowych już od dłuższego czasu. 24 listopada 2017 roku Sejm przyjął ustawę zakazującą handlu w niedziele. Pierwsze ustalenia mają wejść w życie już w marcu 2018 roku, a kolejne w styczniu 2019 roku i 2020 roku.

author
Dominika Byczek
25 listopada 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Pekao w Grójcu

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Grójcu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
20 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

TaniKredyt – darmowa pożyczka do 1700 zł

Konkurencja przebiła ofertę dotychczasowego lidera pożyczek – Vivus.pl. TaniKredyt oferuje teraz darmową pożyczkę do 1700 zł !

author
Patryk Byczek
16 listopada 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj