Strona główna Porady Jakie sprawy można kierować do EPU ?

Jakie sprawy można kierować do EPU ?

author
Emilia
14 marca 2017
E-sąd rozpoznaje sprawy wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym (zwanym skrótowo EPU), które jest jednym z postępowań szczególnych przewidzianych przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Postępowanie to ma zastosowanie w każdej sprawie o zapłatę (tzn. takiej, w której powód domaga się zasądzenia roszczenia pieniężnego).

E-sąd rozpatruje sprawy cywilne, gospodarcze i pracownicze, nie stosując jednak przepisów o innych postępowaniach odrębnych, np. przepisów postępowania w sprawach gospodarczych, postępowania nakazowego czy uproszczonego.

Nie możemy zatem domagać się tu zapłaty w sprawach rodzinnych, np. zaległych alimentów i spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych (np. do ZUS o zapłatę emerytury). Najpopularniejsze są pozwy o zapłatę, np. za gaz, prąd czy telefon, a w sprawach gospodarczych o zapłatę zaległych faktur.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym, możemy dochodzić roszczeń w innego typu sprawach – np. wynikających z umowy najmu mieszkania (o niezapłacony czynsz), z prywatnej umowy pożyczki czy wynikających ze stosunków majątkowych panujących pomiędzy wspólnikami spółki. 

Co ważne, przy pozwie nie ma możliwości załączenia np. skanów faktur czy innych dokumentów. Treść faktury elektronicznej możemy wkleić do odpowiedniego okienka, ale to wszystko. Działanie e-sądu odbywa się bowiem na zasadzie zaufania do obywatela. Oczywiście dokumenty są weryfikowane na dalszym etapie, jeśli pozwany złoży sprzeciw wobec orzeczenia i nakazu zapłaty.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym należy pamiętać, iż nie mogą być w nim dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne wcześniej niż w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu. Jeśli zatem w danej sprawie data wymagalności kwoty wskazanej w pozwie będzie wcześniejsza niż trzy lata poprzedzające złożenie pozwu, e-Sąd podejmie decyzję o braku podstaw do wydania nakazu i przekaże sprawę do tradycyjnego „papierowego” postępowania – do sądu właściwości ogólnej pozwanego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Shumee – nowy serwis społecznościowy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
04 kwietnia 2017

Shumee – nowy serwis społecznościowy

Ikea od jutra znów otwarta
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 listopada 2020

Ikea od jutra znów otwarta

Apple Pay mBank
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
22 czerwca 2018

Apple Pay mBank

ING Bank Śląski w Wieluniu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
02 lipca 2019

ING Bank Śląski w Wieluniu

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 września 2021

ING Bank Śląski z ofertą „Jesień u siebie”

Bank Pekao w Zbąszynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
14 sierpnia 2019

Bank Pekao w Zbąszynie