Jakie sprawy można kierować do EPU ?

Jakie sprawy można kierować do EPU ?

autor wpisu
Emilia
14 marca 2017
E-sąd rozpoznaje sprawy wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym (zwanym skrótowo EPU), które jest jednym z postępowań szczególnych przewidzianych przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Postępowanie to ma zastosowanie w każdej sprawie o zapłatę (tzn. takiej, w której powód domaga się zasądzenia roszczenia pieniężnego).

E-sąd rozpatruje sprawy cywilne, gospodarcze i pracownicze, nie stosując jednak przepisów o innych postępowaniach odrębnych, np. przepisów postępowania w sprawach gospodarczych, postępowania nakazowego czy uproszczonego.

Nie możemy zatem domagać się tu zapłaty w sprawach rodzinnych, np. zaległych alimentów i spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych (np. do ZUS o zapłatę emerytury). Najpopularniejsze są pozwy o zapłatę, np. za gaz, prąd czy telefon, a w sprawach gospodarczych o zapłatę zaległych faktur.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym, możemy dochodzić roszczeń w innego typu sprawach – np. wynikających z umowy najmu mieszkania (o niezapłacony czynsz), z prywatnej umowy pożyczki czy wynikających ze stosunków majątkowych panujących pomiędzy wspólnikami spółki. 

Co ważne, przy pozwie nie ma możliwości załączenia np. skanów faktur czy innych dokumentów. Treść faktury elektronicznej możemy wkleić do odpowiedniego okienka, ale to wszystko. Działanie e-sądu odbywa się bowiem na zasadzie zaufania do obywatela. Oczywiście dokumenty są weryfikowane na dalszym etapie, jeśli pozwany złoży sprzeciw wobec orzeczenia i nakazu zapłaty.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym należy pamiętać, iż nie mogą być w nim dochodzone roszczenia, które stały się wymagalne wcześniej niż w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu. Jeśli zatem w danej sprawie data wymagalności kwoty wskazanej w pozwie będzie wcześniejsza niż trzy lata poprzedzające złożenie pozwu, e-Sąd podejmie decyzję o braku podstaw do wydania nakazu i przekaże sprawę do tradycyjnego „papierowego” postępowania – do sądu właściwości ogólnej pozwanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Ruda
Ruda
2023-03-06 12:21:41

czy do EPU mogę skierować sprawę o odszkodowanie od osoby która po podpisaniu umowy o remont przerwała świadczenie usługi, nie wywiązała się z niej porzuciła rozpoczęte działania .

Bogusia
Bogusia
2022-09-13 12:31:23

Czy do e- sądu mogę złożyć wniosek o zwrot kosztów za samochód który ma wady ukryte

Podobne artykuły

thumbnail
Aktualności
author
Patryk Byczek
25 września 2021

ING Bank Śląski z cyklem filmów o bankowych EKO inicjatywach

Reprezentacja BNP Paribas na AGRO SHOW
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 września 2019

Reprezentacja BNP Paribas na AGRO SHOW

Darmowy kredyt 0% w Credit Agricole
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
14 sierpnia 2019

Darmowy kredyt 0% w Credit Agricole

PKO BP w Gdyni
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 sierpnia 2019

PKO BP w Gdyni

Traficar – wypożycz auto na minuty
Blog
author
Aneta Jankowska
03 listopada 2016

Traficar – wypożycz auto na minuty

Porównaj