Nowy banknot NBP od lutego w obiegu

Nowy banknot NBP od lutego w obiegu

author
Aneta Jankowska
03 stycznia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
W lutym Narodowy Bank Polski wprowadzi na rynek banknot o nominale 500 zł. Zgodnie z harmonogramem kontynuuje prace i już niedługo spotkamy Jana III Sobieskiego w naszych portfelach. 

Biuro prasowe banku centralnego odpowiedziało na pytanie zadane przez portal TVN24 BIS w sprawie emisji nowego banknotu. Jak podaje, “NBP zgodnie z harmonogramem kontynuuje prace nad wprowadzeniem do obiegu banknotu 500 zł”. Nowy banknot trafi do obiegu 10 lutego.

Narodowy Bank Polski pod kierownictwem Adama Glapińskiego nie zamierza zmieniać swoich planów i rezygnować z emisji banknotu 500 zł. Wyjaśnia, że decyzja o rozpoczęciu prac nad nowym banknotem została poprzedzona licznymi badaniami jak i analizami, które dotyczyły struktury wykorzystania banknotów o poszczególnych nominałach. Odnotowały one fakt, że społeczeństwo interesuje się używaniem banknotów o wyższych nominałach. Dane wskazują, że prawie 63% wszystkich polskich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym stanowi banknot o nominale 100 zł. Drugim – ponad 13% – jest banknot o nominale 200 zł. 

Władze resortu rozwoju mogą nie być zadowolone z takiej decyzji. Wcześniej wiceminister Tadeusz Kościński napisał do prezesa NBP list, w którym prosił go o ponowną analizę słuszności emisji banknotu o takim nominale. Jego zdaniem wprowadzanie wysokich nominałów jest trendem odwrotnym, do tego który aktualnie jest obserwowany w obszarze państw Unii Europejskiej. Na przykład Europejski Bank Centralny zdecydował o wycofaniu z emisji banknotu 500 euro.

– Za taką decyzją przede wszystkim stoi fakt, że wysokie nominały były najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych. Okazało się, że ważną rolę odgrywa on nie w codziennych transakcjach, ale jako wygodny instrument rozliczeń w szarej strefie – twierdzi wiceszef resortu rozwoju. – Promowanie tego banknotu i w ogóle obrotu gotówkowego stoi w sprzeczności z potrzebą mocnego promowania rozliczeń elektronicznych mających ścisły związek z uszczelnieniem systemu podatkowego w Polsce. Poza tym płatności elektroniczne, w przeciwieństwie do płatności gotówkowych, pozostawiają jednoznaczny ślad w systemie bankowym utrudniając ukrycie zaistnienia i rodzaju transakcji. W ten sposób są ważnym narzędziem w zwalczaniu szarej strefy – dodał Tadeusz Kościński.

Nominał 500 zł jest kontynuacją serii „Władcy polscy”, która zakłada chronologiczną sekwencję postaci władców na kolejnych nominałach. Na tym banknocie znajdzie się wizerunek Jana III Sobieskiego. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

MF
MF
2017-01-03 23:14:18

Wątpie, bym miał go kiedyś w kieszeni ...

Podobne artykuły

PKO Leasing ufundował auto dla Domu Dziecka

 

author
Natalia Narloch
06 listopada 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Rada Związku Banków Polskich

Nie każdy z nas wie, że nad najważniejszą instytucją samorządową w Polsce czuwa szesnastoosobowy sztab ludzi – Rada Związku Banków Polskich. Sprawdziliśmy, jakie kompetencje posiadają członkowie Rady, w jakim celu powołano ten organ i na czym polega jego praca. 

author
Halszka Gronek
07 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Nad ubezpieczeniem mieszkania myśli każdy, kto postanawia zakupić swoje cztery kąty. Sprawdziliśmy, jakie są ceny ubezpieczeń mieszkań w Polsce.

author
Sandra Tessmer
03 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Czy windykator może dzwonić do rodziny?

Nocne telefony, naklejki na drzwiach, kilkugodzinne chodzenie pod budynkiem pracy… to tylko część bezprawnych działań, do których posuwają się windykatorzy. Zdarza się również, że windykatorzy grożą dłużnikowi, że zadzwonią do rodziny. Czy mogą to zrobić? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
10 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Credit Agricole w Żorach

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Żorach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
24 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Październikowa premia” w BNP Paribas

Bank BNP Paribas poinformował o trwającej promocji, w której nowi Klienci w zamian za otworzenie Konta Otwartego na Ciebie wraz z kartą debetową i dostępem do bankowości elektronicznej oraz spełnienie bardzo prostych warunków, mogą zgarnąć premię w wysokości nawet 400 złotych. Promocja trwa do 7 listopada 2021 roku. Sprawdź szczegóły i regulamin oferty.

author
Patryk Byczek
25 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj