zadluzenia.com
zamknij

Nowy banknot NBP od lutego w obiegu

W lutym Narodowy Bank Polski wprowadzi na rynek banknot o nominale 500 zł. Zgodnie z harmonogramem kontynuuje prace i już niedługo spotkamy Jana III Sobieskiego w naszych portfelach. 

 

Biuro prasowe banku centralnego odpowiedziało na pytanie zadane przez portal TVN24 BIS w sprawie emisji nowego banknotu. Jak podaje, “NBP zgodnie z harmonogramem kontynuuje prace nad wprowadzeniem do obiegu banknotu 500 zł”. Nowy banknot trafi do obiegu 10 lutego.

 

 

Narodowy Bank Polski pod kierownictwem Adama Glapińskiego nie zamierza zmieniać swoich planów i rezygnować z emisji banknotu 500 zł. Wyjaśnia, że decyzja o rozpoczęciu prac nad nowym banknotem została poprzedzona licznymi badaniami jak i analizami, które dotyczyły struktury wykorzystania banknotów o poszczególnych nominałach. Odnotowały one fakt, że społeczeństwo interesuje się używaniem banknotów o wyższych nominałach. Dane wskazują, że prawie 63% wszystkich polskich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym stanowi banknot o nominale 100 zł. Drugim - ponad 13% - jest banknot o nominale 200 zł. 

 

Władze resortu rozwoju mogą nie być zadowolone z takiej decyzji. Wcześniej wiceminister Tadeusz Kościński napisał do prezesa NBP list, w którym prosił go o ponowną analizę słuszności emisji banknotu o takim nominale. Jego zdaniem wprowadzanie wysokich nominałów jest trendem odwrotnym, do tego który aktualnie jest obserwowany w obszarze państw Unii Europejskiej. Na przykład Europejski Bank Centralny zdecydował o wycofaniu z emisji banknotu 500 euro.

 

– Za taką decyzją przede wszystkim stoi fakt, że wysokie nominały były najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych. Okazało się, że ważną rolę odgrywa on nie w codziennych transakcjach, ale jako wygodny instrument rozliczeń w szarej strefie – twierdzi wiceszef resortu rozwoju. – Promowanie tego banknotu i w ogóle obrotu gotówkowego stoi w sprzeczności z potrzebą mocnego promowania rozliczeń elektronicznych mających ścisły związek z uszczelnieniem systemu podatkowego w Polsce. Poza tym płatności elektroniczne, w przeciwieństwie do płatności gotówkowych, pozostawiają jednoznaczny ślad w systemie bankowym utrudniając ukrycie zaistnienia i rodzaju transakcji. W ten sposób są ważnym narzędziem w zwalczaniu szarej strefy – dodał Tadeusz Kościński.

 

Nominał 500 zł jest kontynuacją serii „Władcy polscy”, która zakłada chronologiczną sekwencję postaci władców na kolejnych nominałach. Na tym banknocie znajdzie się wizerunek Jana III Sobieskiego. 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~MF

Wątpie, bym miał go kiedyś w kieszeni ...   Odpowiedź