Nowy banknot NBP od lutego w obiegu

Nowy banknot NBP od lutego w obiegu

author
Aneta Jankowska
03 stycznia 2017
W lutym Narodowy Bank Polski wprowadzi na rynek banknot o nominale 500 zł. Zgodnie z harmonogramem kontynuuje prace i już niedługo spotkamy Jana III Sobieskiego w naszych portfelach. 

Biuro prasowe banku centralnego odpowiedziało na pytanie zadane przez portal TVN24 BIS w sprawie emisji nowego banknotu. Jak podaje, “NBP zgodnie z harmonogramem kontynuuje prace nad wprowadzeniem do obiegu banknotu 500 zł”. Nowy banknot trafi do obiegu 10 lutego.

Narodowy Bank Polski pod kierownictwem Adama Glapińskiego nie zamierza zmieniać swoich planów i rezygnować z emisji banknotu 500 zł. Wyjaśnia, że decyzja o rozpoczęciu prac nad nowym banknotem została poprzedzona licznymi badaniami jak i analizami, które dotyczyły struktury wykorzystania banknotów o poszczególnych nominałach. Odnotowały one fakt, że społeczeństwo interesuje się używaniem banknotów o wyższych nominałach. Dane wskazują, że prawie 63% wszystkich polskich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym stanowi banknot o nominale 100 zł. Drugim – ponad 13% – jest banknot o nominale 200 zł. 

Władze resortu rozwoju mogą nie być zadowolone z takiej decyzji. Wcześniej wiceminister Tadeusz Kościński napisał do prezesa NBP list, w którym prosił go o ponowną analizę słuszności emisji banknotu o takim nominale. Jego zdaniem wprowadzanie wysokich nominałów jest trendem odwrotnym, do tego który aktualnie jest obserwowany w obszarze państw Unii Europejskiej. Na przykład Europejski Bank Centralny zdecydował o wycofaniu z emisji banknotu 500 euro.

– Za taką decyzją przede wszystkim stoi fakt, że wysokie nominały były najchętniej wykorzystywane do działań przestępczych. Okazało się, że ważną rolę odgrywa on nie w codziennych transakcjach, ale jako wygodny instrument rozliczeń w szarej strefie – twierdzi wiceszef resortu rozwoju. – Promowanie tego banknotu i w ogóle obrotu gotówkowego stoi w sprzeczności z potrzebą mocnego promowania rozliczeń elektronicznych mających ścisły związek z uszczelnieniem systemu podatkowego w Polsce. Poza tym płatności elektroniczne, w przeciwieństwie do płatności gotówkowych, pozostawiają jednoznaczny ślad w systemie bankowym utrudniając ukrycie zaistnienia i rodzaju transakcji. W ten sposób są ważnym narzędziem w zwalczaniu szarej strefy – dodał Tadeusz Kościński.

Nominał 500 zł jest kontynuacją serii „Władcy polscy”, która zakłada chronologiczną sekwencję postaci władców na kolejnych nominałach. Na tym banknocie znajdzie się wizerunek Jana III Sobieskiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

MF
MF
2017-01-03 23:14:18

Wątpie, bym miał go kiedyś w kieszeni ...

Podobne artykuły

PKO BP w Złocieńcu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019

PKO BP w Złocieńcu

E-kartka na dzień Babci i Dziadka
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 stycznia 2020

E-kartka na dzień Babci i Dziadka

Pakiety BIK – zestawienie
Porady BIK
autor wpisu
Maciej_Stanko
24 maja 2013

Pakiety BIK – zestawienie

Deutsche Bank w Zgorzelcu
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
21 listopada 2017

Deutsche Bank w Zgorzelcu

Ile kosztuje położenie tapety?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
24 czerwca 2019

Ile kosztuje położenie tapety?

Santander Bank Polska w Cieszynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 maja 2019

Santander Bank Polska w Cieszynie

Porównaj