Najczęściej komentowane
Kredyt gotówkowy a pożyczka pozabankowa
Kredyt gotówkowy udzielony przez bank znacząco różni się od pożyczki pozabankowej, o jakiej przyznanie możemy wnioskować w prywatnej firmie pożyczkowej. Odmienne są nie tylko koszty tego typu produktów, lecz także sposób weryfikacji wnioskodawcy, zabezpieczenie finansowania czy czas spłaty zobowiązania. W dzisiejszym artykule sprawdzamy wszystkie te detale.
Produkty bankowe a pozabankowe - różnice
Każdy z nas choć raz w życiu znalazł się w finansowej potrzebie. Nic w tym dziwnego, w końcu przypadki chodzą po ludziach, a niespodziewane wydatki przytrafiają się dosłownie każdemu. Co istotne, to fakt, iż nie wszyscy mogą w takiej sytuacji poprosić o pomoc rodzinę czy bliskich. Na szczęście istnieją instytucje, dzięki którym możemy zyskać dodatkowy zastrzyk gotówki na sfinansowanie palących potrzeb lub długo odkładanych planów.
Rynek pożyczek i kredytów niemal roi się od najróżniejszych ofert. Możemy wybierać spośród produktów konsumpcyjnych czy konsumenckich – czyli tych zaciąganych w konkretnym celu. Z szybkich „chwilówek”, zobowiązań krótkoterminowych i kredytów o długim okresie spłaty. Do wyboru mamy także pożyczki pozabankowe i te oferowane przez banki. Wszystkie te produkty znacząco się od siebie różnią, choć z pozoru wyglądają na podobne.
Banki oferują swym konsumentom przede wszystkim długoterminowe pożyczki i kredyty. Mogą być one gotówkowe, czyli oparte jedynie na wypłacie gotówki i jej oddaniu. Mogą być także zabezpieczone innymi dobrami lub poręczeniami – żyrantem, hipoteką, zastawem itp. W przypadku prywatnych firm pożyczkowych najczęściej możemy wybierać spośród krótkoterminowych pożyczek bez zabezpieczeń. Czym jeszcze różnią się od siebie te produkty?
Przykładowe oferty bankowe
Przykładowe oferty pozabankowe
Weryfikacja pożyczkobiorców przez banki i firmy pozabankowe
Banki komercyjne, z racji wysokich standardów oceny ryzyka (wynikających nie tylko z własnej ostrożności, lecz także licznych wymogów krajowych i unijnych), przeprowadzają dogłębną analizę zdolności oraz wiarygodności kredytowej każdej osoby, która zwróci się do nich o finansowe wsparcie.
Zanim bank wypłaci pożyczkę wnioskodawcy, najpierw dokładnie sprawdzi jego historię kredytową, upewni się, jak stabilne jest jego źródło utrzymania i zbada, czy nie był on wcześniej odnotowany na jednej z czarnych list dłużników. Słowem: sposób weryfikacji pożyczkodawcy jest wysoce zaawansowany w przypadku banku i wnioskowania o bankowy kredyt gotówkowy.
Tak rygorystyczne sposoby analizy konsumenckiej mogą być „nie do przejścia” dla wielu klientów, którym w przeszłości zdarzyło się spóźnić ze spłatą kredytu lub którzy nie mają w oczach banku wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej, by uporać się ze spłatą raty. Taka sytuacja często spotyka m.in. przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu, osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, byłych dłużników czy niedoświadczonych konsumentów z zerową historią kredytową.
Właśnie dla takiej grupy konsumentów dedykowane są pożyczki z parabanków. Instytucje te ograniczają weryfikację zdolności kredytowej oraz wiarygodności konsumenckiej wnioskodawcy do minimum. Nie ma jednak możliwości otrzymania typowej pożyczki bez baz, w której pożyczkobiorca nie jest weryfikowany w żadnej bazie – weryfikacja BIK i/lub BIG jest obowiązkowa dla wszystkich firm pożyczkowych. Poza tym zgodnie z tymi przepisami Firmy pożyczkowe muszą wpisywać klientów do Biura Informacji Kredytowej (BIK)
Różne koszty pożyczania w banku i firmie pozabankowej
Pożyczki czy kredyty bankowe oraz pożyczki pozabankowe różnią się również kosztami – nie ma jednak reguły stanowiącej o tym, które z nich są korzystniejsze finansowo. Wszystko zależy od warunków danej oferty.
Koszt pożyczki pozabankowej
Prywatne firmy pożyczkowe, nazywane powszechnie parabankami, znane są przede wszystkim z udzielania szybkich, kilkutygodniowych chwilówek. Jednak w ofercie owych firm znajdziemy także pożyczki ratalne czy produkty konsolidacyjne na pokrycie innych zobowiązań. Niezależnie od tego, na którą ofertę się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że pożyczki pozabankowe bywają zwykle dużo droższe od tych oferowanych przez banki komercyjne.
Spore koszty pożyczek pozabankowych wynikają przede wszystkim z wysokiego ryzyka inwestycyjnego i finansowania pożyczek środkami własnymi. By maksymalnie ograniczyć ryzyko bankructwa, parabanki naliczają odsetki, prowizje i szereg innych opłat pozaodsetkowych. Wszystko to na granicy prawa, a więc w maksymalnej możliwej wysokości, jaką dopuszczają przepisy antylichwiarskie. Wyższa cena pożyczek pozabankowych ma jednak swoje plusy. Jest nim przede wszystkim mało restrykcyjna procedura analizy wniosku kredytowego. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku banków.
Koszt kredytu gotówkowego
Banki – w przeciwieństwie do prywatnych firm pożyczkowych – przeprowadzają dogłębną i rygorystyczną analizę wniosku kredytowego. Dzięki tejże procedurze mogą one zaoferować swym klientom korzystniejsze warunki pożyczki lub kredytu. Wszystko dlatego, że „pewny” i sprawdzony konsument z większą pewnością spłaci swe zobowiązanie. A tym samym nie narazi banku na ewentualne straty.
Najlepsze oferty kredytów sprawdzisz w naszym rankingu kredytów gotówkowych.
Sprawa jest prosta: o kredyt w banku trudniej, lecz jeśli otrzymamy pozytywną decyzję kredytową, będziemy mogli liczyć na korzystne warunki spłaty. Standardowy wskaźnik RRSO dla krótkoterminowych pożyczek bankowych wynosi od 8% do 12% (w zależności od okresu spłaty). Kredyty udzielane na kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat są jeszcze korzystniejsze. W ich przypadku RRSO wynosi od 3,5% do 5% (przykładowe koszty kredytu hipotecznego).
W porównaniu z ratalnymi pożyczkami pozabankowymi, gdzie RRSO wynosi średnio od 50% do 500%, oferty banków są zdecydowanie korzystniejsze. Oczywiście wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania nie zawsze jest miarodajny – zwłaszcza w przypadku chwilówek udzielanych na okres kilku tygodni. Jednak dla produktów przyznanych na 6, 12 czy 24 miesiące będzie on obrazowo przedstawiał koszty pożyczki.
Detale pożyczkowe – czas spłaty i forma zabezpieczenia
Prywatne firmy pożyczkowe, nazywane powszechnie parabankami, znane są przede wszystkim z udzielania szybkich, kilkutygodniowych chwilówek. Okres spłaty tego typu zobowiązań wynosi zwykle od 21 do 45 dni (najczęściej: 30 dni). Co istotne jednak, w ofercie firm pożyczkowych znajdziemy także pożyczki ratalne czy kredyty konsolidacyjne na pokrycie innych zobowiązań. Okres spłaty tego typu produktów wynosi zwykle do 3 lat, a maksymalna kwota zobowiązania: do 25 000 złotych.
Zupełnie inny wachlarz produktów oferowany jest w bankach komercyjnych. Instytucje te specjalizują się w przyznawaniu długoterminowych zobowiązań. By uczynić je korzystniejszymi dla konsumenta, banki umożliwiają skorzystanie z różnorakich form zabezpieczenia. Zaciągając kredyt gotówkowy, możemy więc powołać żyranta. Biorąc kredyt na dom, czynimy hipotekę zabezpieczeniem spłaty. Podobnie w przypadku kredytu samochodowego – auto stanowi swoisty zastaw zmuszający konsumenta do systematycznej spłaty długu.
Pożyczką pozabankową nie będziemy w stanie spłacić mieszkania czy sfinalizować budowy nieruchomości. W gruncie rzeczy produkty te są niejako zarezerwowane dla konsumentów, którzy potrzebują stosunkowo niewielkich kwot na niewielki okres spłaty. Z racji ograniczonego przeznaczenia pożyczek pozabankowych, nie powinno być w ich przypadku mowy o zabezpieczeniu w postaci hipoteki czy poręczyciela. Częściej natomiast zdarzają się przypadki wystawienia weksla in blanco, szczególnie w przypadku pożyczki pod weksel.
Różne opinie i zaufanie publiczne
Banki udzielające kredytów są na tyle istotnym elementem całej gospodarki krajowej, że zalicza się je do prestiżowego grona instytucji zaufania publicznego.
Jednym z najważniejszych czynników, które wpłynęły na ukształtowanie tak pozytywnego wizerunku banków, jest fakt, iż nad polskim systemem bankowym już od blisko 10 lat pieczę sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego – centralny organ administracji rządowej. Silna, jednolita i ogólnopaństwowa kontrola nad bankami świadczy o powadze tychże instytucji i o randze, jaką pełnią one na ogólnoświatowym rynku finansowym.
Prywatne instytucje pożyczkowe, jakie zajmują się sprzedażą pozabankowych pożyczek i „chwilówek”, nie podlegają jednak tej samej, centralnej i jednolitej kontroli prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wiele z nich należy niestety do tak zwanej szarej strefy równoległych systemów bankowych, czyli do tego obszaru bankowości, jaki charakteryzuje się podwyższonym poziomem ryzyka i brakiem zabezpieczenia wpłaconych przez klientów środków na wypadek ewentualnego bankructwa firmy.
Z powodu powyższych czynników pożyczki i kredyty udzielane przez banki komercyjne uważane są za bardziej pewne i lepiej zabezpieczone. Jeśli jesteśmy rynkowymi sceptykami, a do kwestii finansów podchodzimy na chłodno, z odpowiednią dozą rozsądku, powinniśmy skorzystać z oferty bankowej lub przynajmniej dokładnie sprawdzić prywatną firmę pożyczkową. Porady w tej kwestii wskazaliśmy w artykule pt. Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę.
Pożyczka pozabankowa czy kredyt gotówkowy – co wybrać?
Pożyczki pozabankowe i bankowe kredyty gotówkowe znacząco się od siebie różnią. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, które z nich są korzystniejsze. Banki komercyjne specjalizują się w udzielaniu długoterminowych finansowań – także tych zaciąganych na zakup nieruchomości czy samochodu. Jako instytucje finansowe są one także znacznie stabilniejsze od parabanków. W końcu nie działają one w oparciu o schemat piramidy finansowej.
Z drugiej strony jednak prywatne firmy pożyczkowe specjalizują się w sprzedaży pożyczek o krótszym okresie spłaty (do 3 lat). Choć maksymalne kwoty takich zobowiązań nie są szczególnie wysokie (zwykle do 25 000 złotych), większości z nas w zupełności wystarczą. Co więcej, nie będziemy musieli obawiać się dogłębnej i rygorystycznej analizy zdolności i wiarygodności konsumenckiej. Większość parabanków nie prosi o zaświadczenia – wystarczy dowód osobisty.
Jeśli potrzebujemy sporej sumy pieniędzy i wolelibyśmy spłatę rozłożyć w czasie, zdecydowanie korzystniejszą opcją będzie zaciągnięcie kredytu w banku. Jeżeli jednak potrzebny jest nam szybki zastrzyk niewielkiej gotówki, którą moglibyśmy oddać w przeciągu 30-90 dni, warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty parabanku. Zwłaszcza, że wiele firm pożyczkowych oferuje „pierwszą” darmową chwilówkę.
Kredyt gotówkowy a pożyczka pozabankowa – najważniejsze informacje
- Kredyt gotówkowy to forma finansowania oferowana przez banki komercyjne. Jej istotą jest wypłacenie przez kredytodawcę gotówki, którą w późniejszym czasie konsument winien oddać (wraz z ustalonymi odsetkami).
- Pożyczka pozabankowa jest produktem finansowym, jaki oferowany jest przez prywatne firmy pożyczkowe znane także jako parabanki.
- Kredyt gotówkowy jest zwykle zobowiązaniem długoterminowym (powyżej 12 miesięcy), natomiast pożyczka pozabankowa to zazwyczaj zobowiązanie krótkoterminowe.
- Banki stosują wysokie standardy oceny zdolności i wiarygodności kredytowej, przez co weryfikacja wnioskodawcy starającego się o kredyt gotówkowy jest znacznie bardziej restrykcyjna.
- Pożyczki pozabankowe nie są udzielane pod warunkiem spełnienia restrykcyjnych wymogów. Większość firm pożyczkowych prosi jedynie o przedłożenie dowodu i ewentualnie zaświadczenia o dochodach.
- Kredyty gotówkowe są zazwyczaj o wiele tańsze od pożyczek pozabankowych. Wyjątek w tej kwestii stanowią pierwsze darmowe chwilówki, jakie oferuje kilka parabanków działających na polskim rynku.
- Z racji wysokiej kwoty finansowania kredyty bankowe bywają zaciągane na różne cele (na budowę domu, zakup samochodu i tak dalej). Co się z tym wiąże, zakładają one możliwość zabezpieczenia spłaty w postaci żyranta, hipoteki lub zastawu.
- Pożyczki pozabankowe zwykle nie są zabezpieczane. Jeśli jednak firma pożyczkowa wymaga pewnej formy zabezpieczenia, zwykle jest nią weksel in blanco.
- Banki uchodzą za podmioty godne zaufania publicznego. Z tego powodu produkty udzielane przez te instytucje uważane są za bardziej pewne i bezpieczne.
- Wiele prywatnych firm pożyczkowych należy do szarej strefy bankowości. Zdarza się, że konsumenci wpadają w pułapki niebezpiecznych parabanków, dlatego pożyczki pozabankowe uważane są za mniej bezpieczne.
Wszystkie komentarze
ja polecam postarac sie o pozyczke w banku, bralam juz troche pozyczek w zyciu i wiem ze te z banku są po prostu pewniejsze i tansze - staly kontakt z doradcą, profesjonalna obsluga, infolinia, sprawdzanie salda zadluzenia przez interenet .... w firmach pozyczkowych nie mialam takcih luksusow plus k=pozyczka wychodzila mnie o wiele drozej
Dodaj komentarz