Kierowcy niechętnie płacą kartą za mandaty

Kierowcy niechętnie płacą kartą za mandaty

author
Dominika Sobieraj
26 lutego 2018
Rozwój płatności bezgotówkowej w jednostkach administracji państwowej objął także policję - na początku stycznia formacja ta otrzymała prawie 2000 terminami POS. Już w styczniu zapłacono w ten sposób za mandat ponad 1000 razy, a łączna kwota tych płatności przekroczyła 133 000 zł. Póki co to kropla w morzu wszystkich wystawianych przez policję mandatów, ale popularność płatności bezgotówkowych może sprawić, że z biegiem czasu takich form opłaty będzie coraz więcej. 

Wyposażenie radiowozów terminale umożliwia płacenie za mandat na miejscu kartą lub za pomocą BLIKa. Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w  jednostkach administracji publicznej realizują wspólnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa.

*zdjęcie terminal policja east news*

Podstawą prawną do takiej zmiany jest Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. 

Płatność na miejscu w dowolnej walucie 

Możliwość nieodwlekania płatności mandatu z powodu nieposiadania przy sobie tak dużej ilości gotówki, będzie z pewnością ulgą dla wielu kierowców. Jest to znaczące, ponieważ jednorazowo mandat może sięgać kilkuset złotych, a nie każdy wozi takie pieniądze w portfelu. Co innego na koncie – od teraz to, co na naszym koncie, będzie mogło znaleźć się od razu na koncie policyjnym.

Przelewy na terminal Policji będą całkowicie bezpłatne. Osoby posiadające kartę obsługującą konto w innej walucie będą mogły tak samo dokonać bezpośredniej opłaty poprzez terminal POS. Dotychczas takie sytuacje zazwyczaj wymagały od policjantów drogówki pojechania z zatrzymanym do najbliższego kantoru w celu wymiany pieniędzy na polskie złotówki. 

Nowy wygląd mandatu

Ustawa wprowadzająca nowe możliwości opłaty, nakazuje jednocześnie zmienić formularze mandatu karnego. Na pierwszej stronie odcinka C (czyli tego, który jest dawany osobie, która popełniła wykroczenie) pojawiło się nowe pole, którego zaznaczenie potwierdza, że mandat opłacamy na miejscu kartą albo innym instrumentem płatniczym (np.: BLIKiem).


źródło grafiki poddanej edycji: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1694/1

Takie same pola widoczne są na odcinkach, które trafiają potem do organu rozliczającego formularz oraz organu, którego funkcjonariusz nałożył karę grzywny. 

Czy ta metoda płatności stanie się popularna? 

Ustawa zakłada, że wprowadzając możliwość płatności kartą za mandat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków. Czy w praktyce jednak będziemy stosować płatność na miejscu, czy będziemy woleli ją odroczyć – to pokaże czas. 

Wiceprezes zarządu KIR, Dariusz Marcjasz, wyjaśnia: „Popularyzacja obrotu bezgotówkowego jest jednym z priorytetów administracji państwowej. Proces ten powinien jednak przebiegać kompleksowo – tak w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Umożliwienie regulowania mandatów za wykroczenia drogowe kartą lub telefonem to oczekiwana zmiana na lepsze. Dla kierowców oznacza to znacznie większą wygodę i dużą oszczędność czasu dzięki uniknięciu zbędnych formalności”.

Trudne początki 

W styczniu tego roku w sumie kartą opłacono 1100 mandatów na kwotę ponad 133 000 zł. Gdyby takie statystyki utrzymały się przez cały rok, to mandatów opłaconych bezgotówkowo byłoby około 15 tysięcy i opiewałyby na kwotę ponad 1,5 miliona złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że w ubiegłym roku suma liczby mandatów przez drogówkę wyniosła około 3,5 miliona, to 15 tysięcy wydaje się być nic nieznaczącącą kwotą. Początki są jednak zawsze trudne i nie widać przeszkód, by ten sposób płatności nie stał się w przyszłości bardziej popularny.

Terminale nie tylko w radiowozach

Wprowadzanie płatności bezgotówkowych do instytucji publicznych dotyczy nie tylko policji – terminale POS obecne są już niemal we wszystkich urzędach. Dariusz Marcjasz mówi: „Uruchomienie płatności bezgotówkowych w Policji drogowej to kolejny etap procesu digitalizacji administracji publicznej. KIR, jako kluczowy podmiot infrastruktury polskiego systemu płatniczego, jest aktywnym uczestnikiem działań służących promocji i podnoszeniu poziomu obrotu bezgotówkowego w gospodarce”

Lepiej dla wszystkich 

Płatności bezgotówkowe obecne są właściwie wszędzie. Przez długi czas konieczność płacenia gotówką w urzędach była bardzo uciążliwa. Teraz każdemu ma być lepiej.

„Polacy coraz chętniej płacą za zakupy, wykorzystując cyfrowe instrumenty płatnicze. Jestem pewien, że to samo będzie dotyczyło kierowców, którzy – jeśli przekroczą przepisy – będą zmuszeni zapłacić za mandat. Dobrze działająca infrastruktura płatnicza w Policji wpłynie na komfort kierowców oraz  wyznaczy kierunki rozwoju nowoczesnego e-państwa. Polska, na drodze do nowoczesnej administracji zasługuje na to, aby wykonać kolejny krok naprzód i stać się Polską cyfrową w wielu obszarach, także tych, które znajdują się poza administracją, acz znacząco ułatwiają obywatelom życie" – podkreśla wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Tadeusz Kościński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wynik Alior Banku za 2018
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 lutego 2019

Wynik Alior Banku za 2018

Roboty dla klientów od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 sierpnia 2019

Roboty dla klientów od ING Banku Śląskiego

Raty coraz popularniejsze w zakupach przez Internet
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 kwietnia 2020

Raty coraz popularniejsze w zakupach przez Internet

Extraportfel.pl – darmowa pożyczka 2000 zł
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
20 kwietnia 2015

Extraportfel.pl – darmowa pożyczka 2000 zł

Paliwo najdroższe od 5 lat
Wpisy
author
Aneta Jankowska
27 października 2018

Paliwo najdroższe od 5 lat

Porównaj