Ministerstwo Zdrowia wraz z wiceministrem Januszem Cieszyńskim poinformowało, że mniej więcej 10 000 000 użytkowników bankowości elektronicznej będzie miało, w najbliższej przyszłości, możliwość korzystania z Internetowego Konta Pacjenta, wciskając tak naprawdę wyłącznie jeden przycisk.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 13.09.2018
Udostępnij:

Wiceminister podał także, że uwierzytelnianie z wykorzystaniem bezpiecznych tożsamości wynika z ustawy o węźle krajowym, który to umożliwia powyższe rozwiązanie, udostępnianie przez, między innymi, sektor bankowy.

Wdrożenie pomysłu

Wiceminister Cieszyński informował także, że wdrożenie pomysłu w życie od strony administracji będzie możliwe od połowy października, natomiast pacjenci będą mogli w pełni korzystać z rozwiązania dopiero wtedy, gdy podmioty komercyjne, będące jednocześnie dostawcami tożsamości, wdrożą rozwiązanie u siebie. Ministerstwo nie ma jakiegokolwiek wpływu na harmonogram wprowadzający pomysł w tychże podmiotach.

Rozszerzenie IKP

Informacje dostępne w ramach Internetowego Konta Pacjenta ulegną powiększeniu. Na chwilę obecną na koncie Klienci mają dostęp do e-recept, a po modyfikacjach w systemie będzie można znaleźć ewentualną kwotę refundacji w aptece oraz świadczenia zrealizowane, które zrefundował Narodowy Fundusz Zdrowia. Ponadto, Użytkownicy będą mieli możliwość wniesienia zgłoszenia, w przypadku wątpliwości co do rozliczenia świadczenia.

Nowa ustawa

Ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej prawdopodobnie wprowadzi jeden login, dzięki któremu Klienci będą mogli zalogować się do banków, sklepów internetowych, portali publicznych oraz urzędów. 

Ustawa ma w zamyśle wykorzystywanie kilku środków identyfikacji elektronicznej, które udostępniają podmioty komercyjne i publiczne. Aby stworzyć efektywnie działający system potrzebne są głównie podstawy prawne, na których będzie opierał się ów krajowy schemat identyfikacji elektronicznej.

IKP

Zadaniem Internetowego Konta Pacjenta będzie przede wszystkim zebranie wszelkich informacji o wynikach badań, receptach, zaplanowanych wizytach, zwolnieniach lekarskich, historiach chorób, historiach zażywanych leków, czy historiach badań. Dostęp do informacji będzie absolutnie darmowy, potrzebne będzie jedynie urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, z dostępem do Internetu.
 

Komentarze