zadluzenia.com
zamknij

Koniec z mocnymi odkurzaczami

Przypominamy, że od 1 września producenci małego sprzętu AGD muszą przestrzegać europejskich przepisów i sprzedawać odkurzacze o mocy do 900 W. Wprowadzone zmiany mają wpłynąć pozytywnie na środowisko, ale i konsumentów.

 

 

Trzy lata temu zmniejszono moc odkurzaczy do 1600 W, jednak zapowiedziano, że to nie koniec obniżek mocy sprzętu. Produkty, które pojawiły się na rynku przed początkiem miesiąca nie zostaną z niego wycofane, dlatego klienci mogą jeszcze znaleźć sprzęt o większej mocy w sklepach. 

 

Co z jakością sprzątania ?

 

Klientom zależy przede wszystkim na jakości sprzątania. Unia zapewnia więc, że nowy sprzęt będzie pochłaniał mniej prądu i jednocześnie zbierał więcej kurzu niż do tej pory. Producenci również potwierdzają te słowa i proponują np. wprowadzenie innowacyjnych silników i szczelny system przepływu powietrza. Jak podkreślają, moc wcale nie idzie w parze z wydajnością, emisja CO2 zmniejszy się w kraju o 6 mln ton właśnie dzięki przejściu na efektywność, a w naszych portfelach rocznie zostanie dodatkowe 25 zł.

 

Dyrektor marketingu Euro RTV AGD Tomasz Siedlecki w rozmowie z portalem se.pl ocenia jednak, że skuteczność sprzętu zdecydowanie będzie niższa.

 

- Słabsza moc silnika oznacza słabsze ssanie, co musi wpłynąć na efektywność sprzątania – mówi. Z drugiej strony producenci na pewno będą pracować nad nowymi rozwiązaniami takimi, aby efektywność tego sprzętu o niższej mocy była jak najlepsza. Tylko że to dalsza perspektywa - tłumaczy.

 

W trosce o środowisko może stracić nasza kieszeń

 

Unia zapewnia, że zmniejszenie mocy sprzętu wpłynie pozytywnie na otoczenie. Co jednak w sytuacji, w przypadku której będziemy musieli dłużej korzystać z odkurzacza o słabszej mocy, aby dokładnie posprzątać nasz dom? Nasz portfel również może na tym ucierpieć - bardziej zaawansowane technologicznie rzeczy i sprzęty kosztują stosunkowo więcej - to wiadomo nie od dziś. 


Mocniejszy ekwipunek nadal na półkach

 

Aktualnie sklepy oferują liczne wyprzedaże ostatnich modeli o wyższej mocy. Chociaż już oficjalnie nie można produkować mocniejszych odkurzaczy na terenie UE, to towar niespełniający nowych wymagań nie zostanie usunięty z półek sklepowych. Klienci nadal mogą wyposażyć się w stary sprzęt. 

 

Źródło: neonet.pl

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY