Lokaty najniższe w historii

Lokaty najniższe w historii

author
Aneta Jankowska
03 sierpnia 2017
Oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej po uwzględnieniu podatku wynosi 1,1%. Jest to najniższe w historii oprocentowanie, które nie sprzyja oszczędzaniu. 

Szacunki Open Finance pokazują, że lokaty Polaków w trakcie miesiąca zmalały o prawie 4 miliardy zł. Już od jakiegoś czasu częściej wycofywaliśmy pieniądze z lokat niż na nie wpłacaliśmy. Zawsze jednak sytuacja wyglądała podobnie – o ile lokaty topniały, to znacznie więcej pieniędzy trzymaliśmy na kontach oszczędnościowych czy bieżących. Teraz było inaczej. Polacy masowo wypłacali pieniądze z bankowych lokat, ale i kont. 

Na koniec maja Polacy trzymali w bankach niecałe 610 mld złotych, czyli o blisko 5,3 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej. Dane NBP informują, że to największa kwota, jaką Polacy wycofali z systemu bankowego od końca 1996 roku. 
 
Niskie oprocentowanie

Aktualnie notuje się najniższe oprocentowanie lokat w historii. Przeciętna lokata, którą klient  założył w maju była skromnie oprocentowana, bo na 1,4% w skali roku, z czego po uwzględnieniu fiskusa zostaje mu 1,134% netto. Nieco lepiej oprocentowane są lokaty roczne i kwartalne – oba rodzaje depozytów pozwalają zarobić po 1,58%, a już po uwzględnieniu podatku to prawie 1,28% zysku na rok. Najniższe zyski otrzymują posiadacze lokat krótkoterminowych, czyli maksymalnie miesięcznych, przy których średnie oprocentowanie wynosi 1,02%, a po potrąceniu podatku to 0,83% zysku.
  
Inne sposoby lokowania pieniędzy

Tak niskie oprocentowanie lokat wpływa na decyzje klientów, którzy szukają korzystniejszych alternatyw. W ofertach banków nadal można znaleźć produkty, które pozwolą zarobić. Warto zapoznać się z promocjami dla nowych klientów i dokładnie sprawdzić wszystkie dodatkowe warunki, na które się godzimy. 
 
Ciekawą ofertą są obligacje, głównie te o zmiennym oprocentowaniu, które w przypadku podwyżek stóp procentowych nie będą traciły na wartości. Zakup mieszkania na wynajem również okazuje się dobrym pomysłem, chociaż na początku wymaga większego kapitału. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Żnin
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
07 lutego 2021

Kredyt gotówkowy Żnin

Santander Consumer Bank Gdańsk
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
04 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Gdańsk

0,5 mln Ukraińców wyjedzie z Polski?
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
24 listopada 2018

0,5 mln Ukraińców wyjedzie z Polski?

Kolejna edycja RBL_START w  Alior Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
30 listopada 2019

Kolejna edycja RBL_START w Alior Banku

Pożyczki bez zaświadczeń Brzeg
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
19 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Brzeg

Bank Pekao w Czaplinku
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2019

Bank Pekao w Czaplinku

Porównaj