zadluzenia.com
zamknij

Lokaty najniższe w historii

Oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej po uwzględnieniu podatku wynosi 1,1%. Jest to najniższe w historii oprocentowanie, które nie sprzyja oszczędzaniu. 

 

 

Szacunki Open Finance pokazują, że lokaty Polaków w trakcie miesiąca zmalały o prawie 4 miliardy zł. Już od jakiegoś czasu częściej wycofywaliśmy pieniądze z lokat niż na nie wpłacaliśmy. Zawsze jednak sytuacja wyglądała podobnie - o ile lokaty topniały, to znacznie więcej pieniędzy trzymaliśmy na kontach oszczędnościowych czy bieżących. Teraz było inaczej. Polacy masowo wypłacali pieniądze z bankowych lokat, ale i kont. 

 

Na koniec maja Polacy trzymali w bankach niecałe 610 mld złotych, czyli o blisko 5,3 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej. Dane NBP informują, że to największa kwota, jaką Polacy wycofali z systemu bankowego od końca 1996 roku. 
 
Niskie oprocentowanie

 

Aktualnie notuje się najniższe oprocentowanie lokat w historii. Przeciętna lokata, którą klient  założył w maju była skromnie oprocentowana, bo na 1,4% w skali roku, z czego po uwzględnieniu fiskusa zostaje mu 1,134% netto. Nieco lepiej oprocentowane są lokaty roczne i kwartalne - oba rodzaje depozytów pozwalają zarobić po 1,58%, a już po uwzględnieniu podatku to prawie 1,28% zysku na rok. Najniższe zyski otrzymują posiadacze lokat krótkoterminowych, czyli maksymalnie miesięcznych, przy których średnie oprocentowanie wynosi 1,02%, a po potrąceniu podatku to 0,83% zysku.
  
Inne sposoby lokowania pieniędzy

 

Tak niskie oprocentowanie lokat wpływa na decyzje klientów, którzy szukają korzystniejszych alternatyw. W ofertach banków nadal można znaleźć produkty, które pozwolą zarobić. Warto zapoznać się z promocjami dla nowych klientów i dokładnie sprawdzić wszystkie dodatkowe warunki, na które się godzimy. 
 
Ciekawą ofertą są obligacje, głównie te o zmiennym oprocentowaniu, które w przypadku podwyżek stóp procentowych nie będą traciły na wartości. Zakup mieszkania na wynajem również okazuje się dobrym pomysłem, chociaż na początku wymaga większego kapitału. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY